Volan CR-V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Se poate un nr. de telefon al ,, tipului din Craiova " ?

    E adevarat ca volanul original se decojeste foarte usor dupa o vreme ?
    E adevarat, ca scaunele de piele se decojesc si ele la fel de usor ? cineva care are 3 CRV diesel din 2015, spune ca a-nceput sa-i dea batai de cap decojirea pielii de pe volan si de pe scaune la locul de frecare maxima cu hainele.

    Comment


    • #17
      @FK2 cum ai procedat? Montat/demontat volan sau a lucrat direct cu el pe masina?

      Comment


      • #18
        Originally posted by Destinatar View Post
        E adevarat ca volanul original se decojeste foarte usor dupa o vreme ?
        E adevarat, ca scaunele de piele se decojesc si ele la fel de usor ? cineva care are 3 CRV diesel din 2015, spune ca a-nceput sa-i dea batai de cap decojirea pielii de pe volan si de pe scaune la locul de frecare maxima cu hainele.
        Eu am avut CR-V executive cu piele intre 2010 si 2016 si nu am remarcat nici o jupuire nici a scaunelor nici a volanului. Cred ca conteaza foarte mult si cum te porti cu acestea, in alta ordine de idei. Am prieteni cu CR-V de 10 ani si volanul de piele e ca nou. Deci lucrurile sunt destul de relative.
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • #19
          Multumesc. La generatiile de dinainte stiu, am si eu prieten care are un CRV luat nou din 2008, diesel, piele, impecabil cum ai spus.
          Cum arata la ce s-a fabricat dupa 2015 nu stiu.

          Comment


          • #20
            Pielea e un material care trebuie îngrijit dacă vrei să reziste și să arate bine în timp. Dacă porți inele, îți transpiră mâinile mai mult pe volan și nu ștergi după aia transpirația, e normal să se degradeze, indiferent din ce an e mașina. Dacă porți jeanși cu capse, geci cu capse, dacă mașina stă în soare , etc, e normal să se deterioreze, dacă nu o tratezi. Pielea nu e ceva îndestructibil, din contră, față de textil are nevoie de îngrijire mai multă. D-aia nu se jupoaie volanele tuturor, d-aia nu se strică pielea de pe scaune la toți. Pentru că unii au grijă, alții nu.
            KMR
            Super Moderator
            Last edited by KMR; 27-08-17, 22:08.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #21
              In nici un caz n-am eu factorii astia de risc. Ma intereseaza la o masina noua, sa fie pielea cum a fost in generatiile de pana acum. Ciudata mi s-a parut afirmatia cu volanul, nu stiu nici cat e de adevarata.

              Comment


              • #22
                Sincer, nu știu ce să zic, că n-am mai cumpărat mașini noi de ceva vreme. Sunt mulți care îmbracă volane și chiar va trebui să fac asta săptămâna viitoare la una din mașini. Așa am luat mașina, cu volanul destul de uzat. Altă problemă întâlnită este jupuirea emblemei de pe volan. La mine nu s-a jupuit dar mulți au problema asta. E o întreagă discuție pe tema asta.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #23
                  0720 049 812 , nr d-nului care s-a ocupat de volan, a lucrat direct pe el, nu l-am demontat

                  ca si recomandari, chestii pe care eu oricum le faceam inainte, sa pui parasolar daca lasi masina in soare, oricum parbrizul e singurul loc unde mai intra UV, in rest am folie peste tot, lumar UV 99% filtru,

                  sa nu ii lasi la spalatorie sa stearga volanul dupa ce sterg geamurile, solutia de geamuri contine alcool si alte substante nerecomandate pt piele

                  grija mare la inele si la mainile murdare, eu pe e39 am avut volanul original din 2001, vandut masina in 2014 si pielea era ok, se vedeau urme de uzura specifica de 13 14 ani

                  Comment

                  Working...
                  X