Zgomot la virare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot la virare

    Am zis sa postez si aici, caci in http://www.hondafan.ro/forum/forumdi...latii-Directie nu prea s-a inghesuit lumea.

    Salut! De ceva timp am observat un zgomot, un scartait de cauciuc, atunci cand virez stanga / dreapta, ca si cum roata ar atinge ceva la aripa. Nu stiu daca se zgomotul vine de la roti sau volan. Acum mi se pare ca ar fi mai mult din volan. Initial mi s-a parut ca face doar cand virez mai larg, dar am auzit zgomotul care apare si la schimbari foarte mici de directie. Am inregistrat, mers la 10 km/h si cu miscari foarte mici ale volanului stanga/dreapta. Zgomotul e mai pronuntat la Type-R FN2 (2010), dar l-am auzit si la 5D (2010). Sper sa mearga link-ul: http://vocaroo.com/i/s1i3d97ieQsW. Zgomotul apare pe la secunda 4 si pana la sfarsit.
    '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
    '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
    Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

    "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

  • #2
    E posibil sa fie si din cauza reglajului volanului? E vreo garnitura pe acolo care poate genera zgomotul? Am mai umblat putin la reglaj si mi se pare ca nu a mai facut recent.
    '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
    '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
    Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

    "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

    Comment


    • #3
      Si eu am avut aceasi problema si eu pana nu mi -am schimbat amortizoare, bascule, pivot , flanse nu mi-a disparut acel scartait. Acum este super fara acel zgomot.

      Comment


      • #4
        E ceva similar cu asta? https://www.youtube.com/watch?v=XXwHKZctKGc
        Nu se intelege foarte bine din inregistrare.

        Comment


        • #5
          Originally posted by AdiHondel View Post
          E ceva similar cu asta? https://www.youtube.com/watch?v=XXwHKZctKGc
          Nu se intelege foarte bine din inregistrare.
          Cam asa pare, dar mult mai fin. Am deschis geamul si nu mi se pare ca s-ar auzi si afara. Tind sau vreau sa cred ca e doar ceva in interior la volan. Cred ca o sa ma duc la un service Honda totusi.
          '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
          '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
          Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

          "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

          Comment


          • #6
            Flansa de amortizor de obicei cauzeaza zgomotul ala, la manevre pe loc sau la viteze mici. Si eu am avut si dupa ce am schimbat-o prin februarie, nu a mai facut.
            '08 Honda Civic Type S "Roșcata"

            Comment


            • #7
              Flansa de amortizor as zice si eu. Face si la mine insa doar pe loc. Nu ma deranjeaza asa mult, am lasat-o sa-mi "cante" din cand in cand .
              '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

              "Binele o duce rau in Romania"

              Comment


              • #8
                cam tarziu poate, poate nu. am avut si eu ceva similar. am zis ca flansele. concluzia: am schimbat flansele si amortizoarele complet. unul dintre ele era putin indoit (probabil o groapa intr-un viraj, ceva), dar nu se vedea decat daca puneai o rigla metalica langa el, in schimb se vedea ca s-a dat jos cromul de pe tija intr-o zona de 1cm2, destul cat scartaie. la mine era sunet doar in mers cu rotile virate oricat (nu drept). pe loc nu ai cum sa fortezi suspensia daca nu ai 3 oameni sa sara pe ea

                Comment


                • #9
                  Nu e tarziu. Avand 2 civicuri, chiar ma amuz uneori ca au aceleasi bug-uri . Mi-au recomandat in toamna, la Asko, sa schimb amortizoarele pe fata, bucse si bieleta directie stanga. Deoarece ar fi fost o investitie destul de maricia, am decis sa schimb doar bucsele si bieleta si mi-a disparut un troncanit pe care-l aveam la drum denivelat, piatra cubica, genul asta. Cand am fost sa schimb ce am zis mai devreme mi-au spus ca nu e nicio problema daca nu schimb amortizoarele, asa ca am decis sa le las asa. Scartaie si la 5D si la FN2, dar nu chiar asa deranjant. Mi-au sugerat ca pot lua niste amortizoare after-market sachs, care-s si dotarea oem si sa iau kit-ul de montare eventual de la ei. Ramane pe viitor, sa ma gandesc.
                  '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                  '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                  Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                  "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                  Comment


                  • #10
                    nu stiu daca poti, dar iti recomand sa verifici amortizoarele inainte sa te decizi, ca poate ai surpriza ca mine sa fie unul din ele frecat, sau poate chiar indoit. ca sugestie de testat rapid, cauta un drum cu ceva gropi mici, sau denivelari, si ia maxim stanga sau dreapta si fa cateva cercuri cu viteza mica (in jur de 30). daca incepe sa croncane sau sa scartaie, mai ai chestii de schimbat evident, cea mai buna este demontarea, dar asta necesita timp sau bani
                    in alta "ordine de scartait", aparatoarea de tabla de langa discul de frana poate aduna pietricele, si vai ce zgomot poate face. asta remediezi usor: dai roata jos si o impingi putin cu mana si cu o surubelnita scoti piatra.
                    mai este o varianta de test, dar trebuie sa fie facuta de cineva care stie meserie. sunt service care au groapa cu testor de articulatii. urci masina pe el si ti-o intinde si indoaie din roti in toate partile de parca esti in cutremur (da, tu esti in masina). in mod normal ar trebui sa isi dea seama repede daca e si unde e problema. eu n-am avut norocul asta ca mecanicul bun era ocupat cu altceva si s-a ocupat altul de mine.

                    acum ca stau si ma gandesc, de 5 ani de cand am masina, am invatat multe sunete ce inseamna. si totusi, imi va fi dor de ea, ca e la vanzare

                    Comment

                    Working...
                    X