Raulitto: '17 Honda Civic 1.5 i-VTEC Turbo M/T Sport, Brilliant Sporty Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Mie mi-a ramas de la masina vanduta setul de iarna . Oare merge 205/55/R16 iarna in locul celor 235/45/R17 stock de vara ?
    HONDA Civic 5D 1.5T , Sport M/T, Sonic grey 2017 , Ex HONDA Civic 5D 1.5T , Sport Navi M/T, Lunar silver 2017 , Ex Honda Civic 1.8 GT 2011 Black , ex Peugeot 207 1.4 HDI 2007 yellow lacerta

    Comment


    • #77
      Eu cred ca nu merge. Uita-te aici: http://www.rimsntires.com/specspro.jsp
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #78
        Mie mi-au trecut in talon si roti pe 16, mai exact 215/55/16 (ET50), dar si pe 18: 235/40/18 (ET45). Deci pentru iarna clar iau pe 16. Acuma sa vad si unde gasesc, ca nici eu nu-s nebun sa dau atatia bani pe alea OEM de la Honda

        Comment


        • #79
          N-am mai dat de mult pe aici.. cum zicea un coleg de forum si oras: cei care au modelul asta sunt ocupati cu condusul, nu stau pe forum. In cazul meu asa e. Daca cu vechea masina faceam maxim 1200km / luna, cu Civicul am facut 5000 in 2 luni. Chiar o conduc de placere, abia astept sa vina weekendul si sa plec cu ea

          Probleme n-am descoperit in km astia, uleiul e inca ok, deci nu consuma mult, cum ma speriau unii. Continua sa ma enerveze ca e rezervorul mic, da na, opresc mai des la benzinarii, asta inseamna ca ma dezmortesc mai des, spal mustele mai des..

          Pentru cei interesati, mi-am masurat transparenta pe geamurile fata (cum vin ele din fabrica): e 75%, deci legal nu se mai pot pune folii, nici chiar cele mai deschise.

          Comment


          • #80
            Ai facut revizie/verificare la 1000km ? Azi cand discutam cu dealerul mi-a spus de aceasta verificare desi cand mi-a livrat masina n-a pomenit nimic despre asta
            HONDA Civic 5D 1.5T , Sport M/T, Sonic grey 2017 , Ex HONDA Civic 5D 1.5T , Sport Navi M/T, Lunar silver 2017 , Ex Honda Civic 1.8 GT 2011 Black , ex Peugeot 207 1.4 HDI 2007 yellow lacerta

            Comment


            • #81
              Nu am facut nimic la 1000km, nu mi-a zis ca trebuie sa fac. Am fost la ei sa-mi monteze covorasele si nu au zis nimic nici atunci. O sa merg cand se apropie valoarea din bord de limita.

              Comment


              • #82
                ok . multumesc . poate voiau sa-mi verifice ei nivelul la ulei dupa 1000km ( parca in carte scrie sa-l verifici la fiecare 1 k ) . si daca s-a dus ceva din el cu ce sa completez ? ca nu am similar in garaj , doar ceva ce mi-a ramas de la fosta ( ulei tot de la honda ). nu stiu exact specificatiile pentru ca niciodata n-am completat la fostul civic intre revizii
                HONDA Civic 5D 1.5T , Sport M/T, Sonic grey 2017 , Ex HONDA Civic 5D 1.5T , Sport Navi M/T, Lunar silver 2017 , Ex Honda Civic 1.8 GT 2011 Black , ex Peugeot 207 1.4 HDI 2007 yellow lacerta

                Comment


                • #83
                  Eu m-am dus la ei direct sa le cer 1L de ulei, ca citisem pe ceva forum din UK ca hondele papa ulei si ca si tine, am zis sa am, ca cine stie pe unde mi se intampla sa scada nivelul si nu am de unde sa cumpar. Plus ca n-as baga orice mizerie peste cel original. Cei de la reprezentanta s-au mirat ca am cerut si au zis ca modelul asta e altfel facut si n-ar trebui sa mai consume. A insistat sa nu dau banii pe el, ci sa verific si daca chiar scade, sa merg sa iau. Am aproape 7k km si inca nu a scazut simtitor, de abia se vede ca a scazut, dar oricum, inca e in limite bine de tot, deci no stress

                  Comment


                  • #84
                    N-am mai dat de mult pe aici. Intre timp am ajuns la 8k km fara nicio problema. Masina e o incantare

                    Comment


                    • #85
                      Niste poze facute cu camera termica dupa o tura lunga prin oras
                      Click image for larger version

Name:	flir_20171127T170227.jpg
Views:	1
Size:	431.8 KB
ID:	726007Click image for larger version

Name:	flir_20171127T170545.jpg
Views:	1
Size:	465.2 KB
ID:	726008Click image for larger version

Name:	flir_20171127T170848.jpg
Views:	1
Size:	291.3 KB
ID:	726009

                      Comment


                      • #86
                        Daca s-ar pastra proportia cand discurile de frana ar ajunge pe la 300 grade janta ar avea 140?! Ar fi interesant de repetat fotografia dupa ce cobori 3/4 din Transfagarasean vara imediat ce opresti masina....
                        De-aia cand mergi la spalatorie este bine sa fie o coada consistenta...

                        Comment


                        • #87
                          Da, poza asta era facuta intr-o zi rece, la vreo 5 minute de la oprire. O sa mai fac si la vara, atat la roti cat si la motor, ca imi amintesc ca zicea cineva pe forum ca se incalzeste foarte tare motorul.

                          Comment


                          • #88
                            Azi am fost la Honda sa ma programez pentru prima revizie si surpriza: nu exista filtru OEM cu carbune activ, ca deh, Honda considera ca e moft. Frumos, ce sa zic, in 2017 Honda nu stie sa faca filtre mai ca lumea, si fiind in garantie nici nu pot sa-mi pun eu ce vreau, ca aftermarket cred ca ar fi. Mi se pare jenant, da na, tinand cont ca e prima chestie care chiar ma deranjeaza la masina asta, o sa incerc sa traiesc cu ea, desi pute de numa in masina la fiecare esapament mai imputit pe care-l intalnesc in trafic. Cam aiurea ca la vechea masina, care avea 12 ani, nu aveam problema asta, iar la o masina nou nouta sa nu pot (contra cost) sa optez pentru un astfel de filtru, zici ca e nu stiu ce mega inginerie... Nici nu vreau sa ma gandesc la ce s-or mai fi zgarcit si nu se vede (inca)

                            Comment


                            • #89
                              N-am avut pana acum mașina īn garanție și nu știu care sunt cerințele ca sa nu o pierzi dar totuși, cine poate sa īsi dea seama ca tu ai schimbat filtrul pus īn reprezentanta cu altul preferat de tine iar cānd mergi la următoarea revizie sa īl pui la loc pe cel original? Doar nu ți se pune sigiliu pe torpedou sau unde īl ai tu localizat și nici nu ești oprit īn trafic de vreun reprezentant al dealer-ului ca sa te verifice dacă ai totul original pe mașină. Nu știu, īntreb și eu...

                              Comment


                              • #90
                                Da, stiu ca exista si posibilitatea asta, insa nu e un pic cam aiurea? Adica asta ar īnsemna sa fac eu 2 chestii in plus si sa si platesc in plus, ceea ce nu mi se pare corect, indiferent de suma.

                                Comment

                                Working...
                                X