Raulitto: '17 Honda Civic 1.5 i-VTEC Turbo M/T Sport, Brilliant Sporty Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Foarte frumoasa masinuta Sa te bucuri de ea cat mai mult si fara probleme. Pacat ca drumurile din Timisoara sunt in starea in care sunt

    Comment


    • #17
      Bine ai venit si sa o stapanesti sanatos !

      Iaca am pe cineva acum cu care pot schimba pareri despre 1.5t

      Observ ceva diferente intre cum sunt pozitionate anumite furtune intre motorul tau si al meu:

      Al tau: http://imageshack.com/i/poLVwzBFj

      Al meu: https://postimg.org/image/rhg50yiyf/

      Vad ca al meu in partea stanga a bateriei (sub rezervorul cu lichid de frana) are o bucata de metal care lipseste la tine. Oare de ce?
      (englezii la tine au mai marcat cu vopsea faptul ca unele furtune sunt stranse cum trebuie; canadienii care au produs masina mea nu s-au mai obosit sa faca asta)

      Mai pune poze si cu interiorul ca sa mai vad diferente!
      iulianm
      Senior Member
      Last edited by iulianm; 30-06-17, 21:12.

      Comment


      • #18
        Intr-adevar, drumurile din Timis nu sunt cele mai bune. Tocmai de asta abia astept week-endul sa plec spre alte zone. Week-endul asta am fost la Herculane si m-am bucurat sa vad ca s-a mai reparat drumul de pe Valea Cernei.

        @ Iulianm: in prima zi cand am luat masina am intrat pe forum sa vad cine mai are modelul asta, ca sa vad impresii/bucurii/dezamagiri si am dat de pagina ta. Am citit mult pe acolo si m-am minunat de peisajele frumoase care te inconjoara. Din pacate sunt foarte ocupat in ultima vreme, ca dovada ca si aici intru destul de rar, deci nu promit ca o sa pun poze cu interiorul prea repede, dar urmeaza sa fac si asta. Legat de bucata aceea de metal, mie din poza imi pare a fi un fel de panou radiant. Imi amintesc ca am citit ca modelul de Canada e un pic diferit de cel pentru Europa, ca are incalzire stationara. Poate acel radiator are rolul de a incalzi anumite chestii pe acolo, ca sa nu inghete in noptile geroase.

        Ce pot sa mai zic despre masina, dupa un week-end la munte si depasirea primei mii de km:
        - e mai incapatoare decat am crezut: 4 persoane cu bagaj pt 2 zile de stat la cort am incaput lejer, nefiind nevoie ca cei din spate sa tina ceva in brate sau intre ei.
        - masina sta super bine in curbe (am prins niste serpentine - o placere)
        - insonorizarea speram sa fie mai buna, insa inteleg si dorinta celor de la Honda de a lasa soferul sa se bucure de sunetul motorului; plus ca si cauciucurile joaca rolul lor: la passat aveam ceva cu 68dB, astea de pe Honda au 71 sau 72 dB
        - farurile cu LED sunt excelente si.. atrag toate privirile
        - schimbatorul parca agata uneori, mai ales in marsarier, dar am auzit ca dupa 3k Km se mai lasa
        - desi portul USB si priza de bricheta scot cate 1.5A, atat telefonul meu cat si al sotiei se plang ca sursa de incarcare este prea slaba, asta in conditiile in care incarcatoarele noastre de camera au tot 1.5A
        - inca nu am reusit sa fac update de harti la navigatia Garmin. Mi se par cam vechi, insa nici n-am avut timp sa-mi bat capul cu chestia asta.
        Una peste alta sunt multumit de masina: arata bine, trage bine (cat poate ea sa traga in rodaj ) si sta bine pe drum. Si nu e nici asa joasa cum am crezut eu initial.

        Comment


        • #19
          @raulitto - multumesc mult pentru ajutorul cu validare contului. de o saptamana tot incerc sa am acces.
          on topic - sunt pe etapele finale in a fi posesor de 5d.
          maine drive test sa stim o treaba.
          ma lupt cu bancile pt credit dar asta e viata

          in rest numai de bine.
          am ales masina asta( de fapt ea m-a ales pe mine) pur si simplu cu inima. m-a rupt in doua. singura comparatie cu ceva..e tot cu o Honda. Motocicleta. CBR 1100XX.

          pastram legatura.
          cu scuze daca ti-am poluat topicul. am zis sa nu deschid unul pana nu am si "volanul" cu mine!

          masina e de vis.un vis.!

          Comment


          • #20
            cumva are cineva din posesori lista de revizii (intretinerea tehnica obligatorie) pe perioada garantiei (5 ani)?

            azi am fost la drive test..e nebunie masina asta !

            Comment


            • #21
              Originally posted by foxbat View Post
              cumva are cineva din posesori lista de revizii (intretinerea tehnica obligatorie) pe perioada garantiei (5 ani)?

              azi am fost la drive test..e nebunie masina asta !
              Salut. Ar tb sa fie in caietul de service. Ma uit diseara si il postez.

              Comment


              • #22
                merci. vorbest de honda civic 2017 d5 1.5, da?

                Comment


                • #23
                  Originally posted by foxbat View Post
                  merci. vorbest de honda civic 2017 d5 1.5, da?
                  Da, stiu ce topic poluam)

                  Comment


                  • #24
                    Eu am de 1 saptamana un Civic 5D 1.5 AT Red Rally si masina este foarte cool in schimb ma sperie total consumul. Eu am venit de la o masina diesel unde urban aveam 8-9 % iar acum pe honda nu am reusit sa scot sub 14.9 % urban (am vreo 600 de km cu ea) Nu am fost pana acum cu ea la un drum lung ca sa vad si pe autostrada cat scoate dar asta parca are o gaura in rezervor

                    Comment


                    • #25
                      Consum

                      Am vorbit si cu cei de la ASKO si eu spuneam ca un maxim de 10% cu trafic serios de oras este normal.

                      Comment


                      • #26
                        "Mă preocupă, mă interesează și urmăresc cu atenție și, recunosc, cu un pic de îngrijorare" situatia consumului 1.5-ului T.

                        Comment


                        • #27
                          Pai depinde ce faci cu ea. Eu scot in jur de 11-12 cand e relativ aglomerat, sub 10 cand e oarecum OK. Aceeasi masina. Bara la bara continuu, 15 pare rezonabil.

                          Comment


                          • #28
                            felicitari, eu am facut drive testul si am vazut toate culorile, cea pe rosu ma incanta fff mult, negru de la praguri si celallate piese pe negru se asorteaaza ok cu rosu.
                            Mai astept pareri si de la alti posesori de honda civic 5d, model 2017.....se cumpara multe , chiar si fara drive test si stiti , hondari, de ce,....

                            Comment


                            • #29
                              Eu la drum lung scot intre 5.2 si 5.7. In oraș (Timisoara) scot între 7 si 10, depinde cat de tare o calc si cat e de aglomerat. Mie mi se pare ok motorul de 1.5

                              Comment


                              • #30
                                Salut,
                                Fain masinuta si culoarea. Cred ca tu erai la mall in Sagului Duminica aceasta.

                                Originally posted by Raulitto View Post
                                - schimbatorul parca agata uneori, mai ales in marsarier, dar am auzit ca dupa 3k Km se mai lasa
                                In R se baga cu o miscare stanga-dreapta-spate, nu dreapta-spate. Nu va mai agata. Scrie in manual, cel putin la vechiul 5D.

                                Originally posted by Raulitto View Post
                                - desi portul USB si priza de bricheta scot cate 1.5A, atat telefonul meu cat si al sotiei se plang ca sursa de incarcare este prea slaba, asta in conditiile in care incarcatoarele noastre de camera au tot 1.5A
                                Am observat si eu, cu lada frigorifica conectata in portbagaj nu prea se mai incarca telefonul. Ramane de testat, daca o fi altceva.

                                Comment

                                Working...
                                X