ELEMENT: '08 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC, Champagne Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ELEMENT: '08 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC, Champagne Silver Metallic

    Salutare tuturor,

    Este ceva vreme de cand cautam o Honda civic si de o vreme mai indelungata de cand vroiam Honda Civic .
    Numele meu este Dan si de curand am achizitionat o honda civic 2008 de la un tip din bucuresti foarte cumsecade .
    Evident fiind o masina second hand are si unele probleme, dar destul de minore dupa cum au zis si baietii de la Asko International Bucuresti (recomand pentru evaluari).
    Am facut o alta revizie si in Craiova, la reprezentanta Honda doar ca dupa ce am plecat de acolo ma cam durea sufletul pentru ca desi ma asteptam sa fie mai scumpa de intretinut, preturile acelea au parut putin cam scumpe. Oamenii chiar m-au ajutat foarte mult acolo, doar ca repet preturile putin cam piperate.
    Am ajuns si in punctul unde as cam avea nevoie de niste sfaturi de la voi, care deja aveti honde de ceva timp. (este prima masina si nu prea le am deloc cu treburile astea)
    In primul rand ce ulei de motor folositi voi si o alta intrebare ar fii, are rost sa fac toate reparatiile in reprezentanta sau este ok si daca gasesc piese la dezmembrari ?

    Va multumesc frumos
    O seara placuta,
    Dan.

  • #2
    Buna ! Bine ai venit si multa bafta cu masinuta !
    Pentru ulei vezi ca este topic separat cu mii de opinii . In primul rand ca sfat vorbeste cu proprietarul anterior sa vezi ce folosea si ce ii placea .
    Pentru piese vezi daca mergi pe OEM vezi ca se face si grupbuy aici pe forum sau after market cum te descurci ulterior .
    Oricum multa bafta cu ea!

    Comment


    • #3
      Salut botz, pai am inca bidoul pe care il avea baiatul dinaintea mea, este Super Mobil1 5w40 gasoline & petrol (este un reicipient argintiu) dar din ce au zis baietii de la reprezentanta nu prea este bun deloc ok o sa caut prin topicuri.
      Multumesc frumos si o noapte faina

      Comment


      • #4
        Salut! Sa o stapanesti sanatos si fara probleme!

        Fa-ti un pic de timp si cauta pe forum, sunt foarte multe experiente impartasite de colegi (probleme diverse, upgrade, intretinere). Cu uleiul e o discutie veche, fiecare alege ce e convins ca se potriveste masinii lui si stilului de mers. 5W40 este cam gros pentru R18A (motorul de pe 5D-ul tau - si al meu). Am avut in masina 5W40 atunci cand am avut drumuri lungi de facut cu ea, mers la viteze de autostrada pe perioade lungi de timp si a fost ok (era in garantie si foloseam strict ce recomanda reprezentanta), dar pentru mersul in oras e nevoie de un ulei mai subtirel.
        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

        Comment


        • #5
          Bine ai venit pe forum si sa ai parte de jucarie!

          Comment


          • #6
            Salut , sa o folosesti sanatos !
            Eu in a mea am 0W30 ( acelasi motor ca al tau ) . Si referitor la piese , depinde , in general , o sa ai consumabilele de schimbat , motorul asta e destul de fiabil , din cate am citit , si vad la mine si la prieteni . Poze cu ea , pe cand ?

            Comment


            • #7
              Salut, bine ai venit si sa o stapanesti sanatos, 5-30 folosesc eu, asa s-a folosit de la nastere, nu mananca gram de ulei. Hai cu poze!
              Ignorati va rog lipsa sau surplusul de "i" am probleme cu tastatura!

              Comment


              • #8
                Salut tuturor, va multumesc frumos pentru primirea calduroasa si pentru urari si pentru raspunsurile voastre
                Nu am numere doarece inca sunt la dospit (mi s-a spus ca le pot lua maine, pozele nu stiu de ce nu se incarca putin ciudat )
                Attached Files
                element
                Junior Member
                Last edited by element; 20-06-17, 20:23.

                Comment


                • #9
                  Sa ai noroc de ea!
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Sa o conduci cu placere si la multi km. fara probleme.

                    Comment


                    • #11
                      S o stapanesti sanatos!!!
                      '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                      Comment


                      • #12
                        Va multumesc foarte frumos din nou pentru primirea foarte frumoasa si pentru urari sper sa invat cat mai multe de la toti cei din aceasta comunitate

                        Comment

                        Working...
                        X