ARKAD23: '07 Honda Accord 2.0 M/T Executive, Dark Mocha Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Daca sunt in halul ala discurile poti sa le inlocuiesti linistit. Si nu te mai du la service-ul care ti-a montat placute noi pe asa niste discuri. In mod normal daca schimbi discurile trebuiesc inlocuite din nou si placutele. Cand se lucreaza la frane trebuiesc curatati portetrierii de acumularile de rugina altfel ajunge sa se blocheze placuta in portetrier si distrugi discuri, placute rulmenti. Marea majoritate evita sa faca aceasta curatare din nestiinta si lipsa de profesionalism, iti arunca un set de placute sus si gata franele.

    Comment


    • #32
      Originally posted by bogdi12001 View Post
      Daca sunt in halul ala discurile poti sa le inlocuiesti linistit. Si nu te mai du la service-ul care ti-a montat placute noi pe asa niste discuri. In mod normal daca schimbi discurile trebuiesc inlocuite din nou si placutele. Cand se lucreaza la frane trebuiesc curatati portetrierii de acumularile de rugina altfel ajunge sa se blocheze placuta in portetrier si distrugi discuri, placute rulmenti. Marea majoritate evita sa faca aceasta curatare din nestiinta si lipsa de profesionalism, iti arunca un set de placute sus si gata franele.
      Discul si-a mai revenit. Au fost de vina vechile placute care au fost lasate ft mult fiind tocite.

      Voiam sa va intreb daca a facut cineva asa ceva: https://www.youtube.com/watch?v=0YeY0smqU9Q si daca a fost multumit.

      Multumesc

      Comment


      • #33
        Va salut,
        Am o intrebare la care nu am gasit raspuns pe forum sau cel putin nu am reusit sa gasesc.
        In momentul in care activez butonul de dezghet/dezaburire pentru luneta am observat ca numai 70% din ea (de jos in sus) functioneaza.
        M-am uitat pe geam si am vazut ca mai este un sistem oarecum independent de cel de jos.
        Este posibil sa fie o siguranta? Ati mai patit asta?

        Multumesc.

        Comment


        • #34
          Asa a fost la mine de cind am luat-o. Nici n-am bagat in seama, se dezaburea suficient.
          "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

          Comment


          • #35
            Originally posted by Arkad23 View Post
            Va salut,
            Am o intrebare la care nu am gasit raspuns pe forum sau cel putin nu am reusit sa gasesc.
            In momentul in care activez butonul de dezghet/dezaburire pentru luneta am observat ca numai 70% din ea (de jos in sus) functioneaza.
            M-am uitat pe geam si am vazut ca mai este un sistem oarecum independent de cel de jos.
            Este posibil sa fie o siguranta? Ati mai patit asta?

            Multumesc.
            Poate trebuie inlocuit filtrul/filtrele de la climatizare
            L.E. acu am vazut ca vorbesti de sistemul de incalzire a lunetei. Poate e intrerupt cablajul ala fin pe undeva...

            Comment


            • #36
              Partea de sus este antena radio.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #37
                Originally posted by BlackMagic View Post
                Partea de sus este antena radio.
                Va multumesc pentry raspunsuri. Deci sa inteleg ca nu este nimic in neregula cu luneta?

                Comment


                • #38
                  E totul ok. Scrie si in manual. Nu vreau sa fiu rau dar ati invata multe despre masina daca l-ati citi...
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by ticker View Post
                    E totul ok. Scrie si in manual. Nu vreau sa fiu rau dar ati invata multe despre masina daca l-ati citi...
                    Sunt de acord cu tine si chiar fara nici o lipsa de sarcasm. Au fost lucruri pe care le-am rezolvat singur (spre exemplu reglarea farurilor) insa chiar nu am gasit nimic pe forum/online legat de subiectul respectiv.
                    Mai mult decat atat stiu ca multe lucruri care au fost discutate, insa cred ca asta e menirea unui forum (activ) sau poate gresesc ...
                    Va multumesc pentru ajutor!

                    Comment


                    • #40
                      Tocmai, ca eu am discutat deja de cateva ori pe forum fix pe subiectul asta.

                      Informatia e disipata prin diverse topicuri. Aici o fi de vina si functia de search care nu e tocmai cea mai eficienta. Iar in cele 9000 de postari ale mele si mie mi-ar fi imposibil sa o gasesc.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Va salut,

                        Am ajuns la 120k km si conform cartii service as trebuie sa schimb filtru combustibil si uleiul din cutie. Asadar as avea nevoie de ajutorul vostru in legatura cu 2 lucruri:

                        Ulei cutie
                        1. Ce cantitate de ulei trebuie sa cumpar? Pe forum am gasit 1.4 sau 1.6L necesari, insa era un post pentru civic, deci nu stiu daca se aplica si la mine. In manualul masinii nu am gasit nimic legat de cantitate ...
                        2. Acest ulei este cel original: https://www.autohut.ro/ulei-cutie-vi...-mtf-3-1l.html ?

                        Filtru Combustibil
                        1. De pe forum am inteles ca exista doar o sita, care este prezenta in rezervor. Ati schimbat acest filtru?
                        2. Este acesta: https://www.amayama.com/en/part/honda/17516sdce00 ?

                        Mai devreme am schimbat bujiile care aratau cam asa: https://imgur.com/a/qeXgM2p dupa 120k km. Erau consumate.
                        Am schimbat si cureaua de accesorii si parca (este posibil sa fie si auto-sugestia) motorul merge mai rotund si este mai vioi si raspunde mai repede. Asta a fost senzatie pe care am avut-o, insa la fel cum am mai spus este posibil sa fie si doar un efect placebo.

                        Urmeaza sa o vopsesc integral, insa voi reveni cu poze dupa, daca va fi totul in regula pana atunci.
                        Va multumesc!

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by Arkad23 View Post
                          Va salut,

                          Am ajuns la 120k km si conform cartii service as trebuie sa schimb filtru combustibil si uleiul din cutie. Asadar as avea nevoie de ajutorul vostru in legatura cu 2 lucruri:

                          Ulei cutie
                          1. Ce cantitate de ulei trebuie sa cumpar? Pe forum am gasit 1.4 sau 1.6L necesari, insa era un post pentru civic, deci nu stiu daca se aplica si la mine. In manualul masinii nu am gasit nimic legat de cantitate ...
                          2. Acest ulei este cel original: https://www.autohut.ro/ulei-cutie-vi...-mtf-3-1l.html ?

                          Filtru Combustibil
                          1. De pe forum am inteles ca exista doar o sita, care este prezenta in rezervor. Ati schimbat acest filtru?
                          2. Este acesta: https://www.amayama.com/en/part/honda/17516sdce00 ?

                          Mai devreme am schimbat bujiile care aratau cam asa: https://imgur.com/a/qeXgM2p dupa 120k km. Erau consumate.
                          Am schimbat si cureaua de accesorii si parca (este posibil sa fie si auto-sugestia) motorul merge mai rotund si este mai vioi si raspunde mai repede. Asta a fost senzatie pe care am avut-o, insa la fel cum am mai spus este posibil sa fie si doar un efect placebo.

                          Urmeaza sa o vopsesc integral, insa voi reveni cu poze dupa, daca va fi totul in regula pana atunci.
                          Va multumesc!
                          Am folosit Google si hondafan si am gasit postul acesta: https://hondafan.ro/forum/forum/aria...ansmisie/page2
                          In concluzie si pentru altii:
                          Pentru Honda Accord CL7 2, pentru cutia de viteze manuala, in cazul meu 5MT, folositi Honda MTF-3. Ca si cantitate ~1.8 deci 2 Litri este suficient.

                          Mai ramane problema cu filtru de combustibil ...
                          PS: Trebuie facuta ceva cu functia de search a forumului deoarece este total ineficienta ...

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Arkad23 View Post
                            ...
                            PS: Trebuie facuta ceva cu functia de search a forumului deoarece este total ineficienta ...
                            ... așa este de cel puțin 10-11 ani. Merge și așa, nu?
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • #44
                              Conform manualului pe care il am in format pdf pe telefon, pentru un Accord 2006 2.0 i-VTEC filtrul de combustibil se cere a fi schimbat la fiecare 80k si din cate stiu eu presupune inlocuirea acestei piese oem 16010SDCE01 recomandabil impreuna cu sita de care ai mentionat 17516SDCE00 (aceasta e sita pompei care sta pe fundul rezervorului si impiedica aspiratia de particule straine), celalalt este filtrul propriu-zis mult mai dens ca si constructie, prin care impinge pompa de combustibil catre motor. Eu am schimbat doar filtrul, sita arata foarte bine fara mizerie in materialul filtrant iar pe fundul rezervorului nu am gasit mizerie, ba din contra era foarte curat, am ramas mirat.

                              Uleiul de cutie manuala intr-adevar este aproape musai sa fie un MTF-3 si tot conform manualului intra 1.9L la 5MT. Eu am turnat doua bidoane de cate 1L in ea si a mai curs putin pe afara dupa ce s-a umplut.

                              Comment


                              • #45
                                rhemyis
                                Senior Member
                                rhemyis multumesc pentru ajutor. sper ca nu cer prea mult insa pentru piesa asta 16010SDCE01 trebuie demontat ceva? Intreb deoarece neavand o reprezentanta Honda in oras nu as vrea sa ma duc la service si sa nu stie unde se afla piesa respectiva...


                                BlackMagic
                                Senior Member
                                BlackMagic nu contest asta. iti spun doar problema cu care m-am confruntat eu si cred ca in situatia mea ar putea fi mai multe persoane. nu stiu daca sunt solutii, nu stiu ce versiune de vbulletin folositi sau daca sunt ceva add-ons pentru asta insa doar am semnalat o problema ...
                                imi place mult comunitatea de aici si sincer iti spun ca nu vreau sa cred ca ne ghidam pe "las-o ba ca merge asa ..." cel putin pana acum oamenii de aici mi-au demonstrat opusul.

                                Revin cu ce am patit astazi la service:

                                Astazi, chiar mai devreme am avut emotii la service deoarece am scos din cutie 2.4 L. Cumparasem doar 2L de Honda MTF-3. Deja ma gandeam cum sa o scot la capat in conditiile in care luni urmeaza sa plec intr-un scurt concediu ... Am mers si am verificat in service si celor de la receptie pe calculator le aparea 1.8L ... Ce sa fac?!?! ... Apoi vine mecanicul cu explicatie ca sunt 2 orificii, unul mai sus si unul mai jos si cel mai probabil cand a fost schimbat (stiam din cartea service ca a mai fost schimbat pe la 60k daca nu ma insel uleiul) s-a folosit orificiul de mai sus de asta a intrat mai mult.
                                Voi aveti ceva experiente cu asta? Revin masina este din 2007 si este 5MT.

                                PS: Am download-at manualul si chiar in service eram cand m-am uitat la pagina 211 sau 193 insa nimic de cantitate ... am cautat acum cateva minute acasa de la calculator 1.9 si am gasit la pagina 268 la specificatii ... pe sistemul omul cat traieste invata ...

                                Comment

                                Working...
                                X