MIHAINSTEF: '12 Mercedes-Benz GLK 220CDI 7g

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MIHAINSTEF: '12 Mercedes-Benz GLK 220CDI 7g

    Salutare,

    Dupa o luna de la despartirea de cr-v am gasit urmatorul capitol in saga suv-urilor

    Specimen-ul in cauza este un GLK din 2012, 42k km, cutie AT 7G-tronic rulat numai prin gropile din Romania si intretinut asa cum l-as fi ingrijit si eu.
    Pana acum este o experienta complet diferita de CR-V, nu as putea sa dau nici macar un singur element in care se aseamana.

    Motorul este remarcabil mai puternic, cu lag mult mai mic. Suspensia e mai ciudata, amortizeaza mult mai bine denvelarile mici, dar devine dura la obstacole mai mari. Implicit a disparut senzatia de aplecare in curbe de la CR-V (sau ma rog, e diminuata).

    Mi-ar fi placut sa aiba farurile cu Xenon si led, dar ma gandesc ca la un moment dat as putea face un upgrade macar pentru partea estetica; gen sa gasesc un far cu aspectul celor cu xenon, dar care sa foloseasca halogen.

    Click image for larger version

Name:	IMG_20170529_132526.jpg
Views:	2
Size:	26.0 KB
ID:	730479

  • #2
    Super frumoasa jucaria ta!
    Mai rar sa gasesti din 2012 doar cu 42k km...
    La muuulti km fara probleme!!!

    Comment


    • #3
      Sa o stapanesti sanatos si fara probleme!
      Arata foarte bine si cu farurile actuale, sa stii. Important e sa vezi pe unde mergi (nu cred ca e o problema asta la Merc).
      Cum e cutia? Comportament urban (bineinteles, prima impresie)?
      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

      Comment


      • #4
        Sa o stapanesti sanatos!

        E asemanatoare din multe puncte de vedere cu C-ul meu Coupe - W204. Deh, aceeasi platforma. Mie nu mi-a placut motorul diesel 220d, din cauza zgomotului si a modului in care livreaza puterea. Pe GLK cred ca se potriveste mai bine totusi. Faruri cu LED nu aveai oricum, ILS-ul la generatia asta e cu bi-Xenon, dar e spectaculos si merita toti banii datorita capacitatilor "inteligente" - isi mareste puterea, largeste fasciculul luminos, il lungeste etc. After-market nu vei avea cum sa montezi asa ceva, sunt multi senzori implicati, camera in parbriz etc. Legat de suspensie, (banuiesc) ca e aceeasi ca la C-Class, si anume bi-cilindru, care se adapteaza automat tipului de drum/ condus. In speta nu ai buton de reglaj suspensie cum ai la pneumatice, dar "stie" sa se adapteze daca drumul e plin de gropi sau (din contra) te dai tare pe curbe.

        @Wagner: Cutia e superba, nu prea ai ce sa ii reprosezi. Eu am 7G+ (cred ca singura diferenta e ca stie sa faca HOLD la semafor) si mi se pare ff buna. Fata de ce am vazut la Honda la capitolul AT e departe. Nu ai ce sa ii reprosezi nici in oras, nici afara, iar pe Sport schimba ff rapid, dar la fel de lin.

        LE: Iti doresc sa nu ai probleme cu ea! Eu am avut si nu putine... Noroc ca am putut sa prelungesc garantia. Inclusiv cu cutia am avut ca tot vb de ea.
        Xander
        Senior Member
        Last edited by Xander; 30-05-17, 16:33.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #5
          7G+ este si pe glk, are Hold-ul la semafor, ceea ce e un mare plus pentru mine. Are si parktronic (parcare laterala automata) pe care l-am experimentat in seara asta putin, dar mi se pare ca parca cedez prea mult control; nu mai ma pot lauda dupa cat de bine imi ies parcarile.

          @Xander: M-am exprimat gresit, ma refeream la farurile bixenon cu 'pleoapele' acelea led pe post de daylights. Se vede foarte bine si cu halogen, bat destul de departe, sigura diferenta fata de un far cu lupa ar fi ca nu e atat de uniforma lumina.

          La tipul asta de far ma refer.

          Ca zgomot al motorului, nu mi se pare mai puternic ca la CR-V, un prieten care are un c220 din 2008 cu acelasi motor (varianta de 2148cmc fata de 2143 cat am eu, dar tot 220CDI) mi-a spus ca al lui e mult mai zgomotos. Poate GLK-ul are ceva antifonare in plus, poate din cauza botului mai lung are ceva distanta in plus fata de habitaclu, nu stiu ce sa zic.

          Si daca nu sunt prea indiscret, ce probleme ai avut cu C-ul?

          @Wagner: cutia intr-adevar e foarte buna, schimba lin fara sa ai senzatia ca 'da in nas' in lipsa unui termen mai bun. Singurele momente de ezitare care mai pot provoca cate un soc ar fi cand franezi lung si chiar inainte sa opresti accelerezi. In decelerare, cutia retrogradeaza secvential si la un moment dat se decupleaza; pe la 15km/h. Daca accelerezi exact atunci, turatia creste ca fiind pe neutru, cutia are un moment in care parca sa decida daca sa foloseasca a 1-a sau a 2-a, iar cand cupleaza iti da un mic soc. Sa nu iti inchipui ca dureaza mult toata chestia asta, e maxim o secunda si e o situatie destul de rara care se poate evita prin ridicarea piciorului de pe frana si lasand o mica pauza pana la accelerare.

          O chestie foarte ciudata mi se pare amplasarea indicatorului pentru senzorii de parcare spate. Este pe plafon, deasupra banchetelor spate. Intr-un fel are sens ca te uiti la el ori in oglinda retrovizoare ori te intorci sa te uiti in spate, dar imi va lua ceva pana ma obisnuiesc.

          Comment


          • #6
            Sa ai noroc de el!

            E ciudatel GLK-ul, patratos... degustibus.
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Mie imi place maxim, mi se pare pare cel mai frumos SUV de clasa mica (chiar mai frumos decat noul GLC, care il inlocuieste).

              @mihainstef: Cu senzorii te obisnuiesti repede si ti se vor parea ff natural amplasati. De altfel, e absolut normal sa nu te uiti in bord cand dai cu spatele, ma mir ca nu au adoptat si ceilalti producatori aceasta pozitionare a display-ului senzorilor spate.

              Legat de halogen, inteleg ca sunt OK farurile, si eu am sustinut mult timp ca nu este o mare diferenta intre un halogen bun si un Xenon, dar noile faruri HID sau LED "inteligente" sunt din alta liga. Pe autostrada de exemplu, ai lumina ca ziua pe cateva sute de metri in fata si pe toata latimea. E din alt film, efectiv. Se adapteaza la tipul de drum, viteza, conditii meteo (isi maresc puterea cand ploua), faza lunga automata etc. Sunt de departe motivul pentru care imi place C-ul asta.

              Cu problemele pe care le-am avut eu, nu vreau sa intru in detalii, au fost destule cat sa nu mai vreau Mercedes in viitor, poate am avut ghinion, dar cand cumpar o masina de la Mercedes DE cu 17.000 km la bord si 8 luni vechime, fara accidente, parca nu imi vine sa cred in ghinion. S-au tot reparat pe garantie chestii fara legatura intre ele (ansamble diferite), unele chiar probleme serioase, altele doar ff enervante - plafon panoramic blocat pe deschis cand incepuse sa picure etc. Ma rog, sper sa nu fie cazul la tine!
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #8
                Desigur, gusturile difera.

                Si eu prefer GLC fata de GLK, iar cel mai frumos SUV pentru mine e CR-V
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Xander View Post
                  Mie imi place maxim, mi se pare pare cel mai frumos SUV de clasa mica (chiar mai frumos decat noul GLC, care il inlocuieste).

                  @mihainstef: Cu senzorii te obisnuiesti repede si ti se vor parea ff natural amplasati. De altfel, e absolut normal sa nu te uiti in bord cand dai cu spatele, ma mir ca nu au adoptat si ceilalti producatori aceasta pozitionare a display-ului senzorilor spate.

                  Legat de halogen, inteleg ca sunt OK farurile, si eu am sustinut mult timp ca nu este o mare diferenta intre un halogen bun si un Xenon, dar noile faruri HID sau LED "inteligente" sunt din alta liga. Pe autostrada de exemplu, ai lumina ca ziua pe cateva sute de metri in fata si pe toata latimea. E din alt film, efectiv. Se adapteaza la tipul de drum, viteza, conditii meteo (isi maresc puterea cand ploua), faza lunga automata etc. Sunt de departe motivul pentru care imi place C-ul asta.

                  Cu problemele pe care le-am avut eu, nu vreau sa intru in detalii, au fost destule cat sa nu mai vreau Mercedes in viitor, poate am avut ghinion, dar cand cumpar o masina de la Mercedes DE cu 17.000 km la bord si 8 luni vechime, fara accidente, parca nu imi vine sa cred in ghinion. S-au tot reparat pe garantie chestii fara legatura intre ele (ansamble diferite), unele chiar probleme serioase, altele doar ff enervante - plafon panoramic blocat pe deschis cand incepuse sa picure etc. Ma rog, sper sa nu fie cazul la tine!
                  Nu esti singurul si se intampla si la clasele de mai sus, gen S.
                  Overall si mie imi place mai mult ca design glk-ul, dar overall glc-ul in interior e mai friendly si comod. Bine, cred ca sunt putin afon in datu' cu parerea despre interioare, in conditiile in care incepe sa-mi placa interiorul outlander-ului meu )
                  Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                  Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                  Comment

                  Working...
                  X