Tampon inferior motor FK2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tampon inferior motor FK2

    Va salut,

    de cateva zile mi-am dus masina in service si mi s-a spus ca trebuie schimbat un tampon motor, tampon inferior ( bieleta anticuplu). pretul la care imi poate aduce mecanicul piesa sare de 500 lei, eu am gasit ceva mai ieftin pe un site online http://www.epiesa.ro/suport-motor-ho.../subcat-10636/

    problema este ca nu stiu care este cel inferior.. aveti idee cum arata ?
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 01-06-17, 15:30.

  • #2
    Nici unul din cele de pe e piesa nu e ok. acele modele sunt pentru sedan.
    2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
    EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

    Comment


    • #3
      ups, bine ca am intrebat inainte sa fac vreo prostie..multumesc mult
      stiti vreun link din ro de unde pot achizitiona piesa de care am nevoie la un pret mai decent?

      multumesc mult

      Comment


      • #4
        Cam greu daca vrei acelasi nivel de confort. Cele after-market sunt in general mai dure => o sa ai vibratii. Eu as pune OEM, rezista OK si e cel mai bun compromis de duritate astfel incat sa nu ai vibratii.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #5
          Pana la urma l-am lasat pe mecanic sa-mi aleaga piesele. ce achizitioneaza el ar fi urmatoarele:
          - tampon motor inferior - app 450 lei
          - rulment roata fata - 320 lei
          - kit accesorii - app 600 lei
          - schimb ulei app 190 lei
          - filtru ulei 35 lei
          - ulei cutie ( inca nu stiu pretul)
          urmatoarele piese le aveam deja achizitionate si vor fi schimbate:
          - kit ambreiaj luk
          - brat inferior dreapta, al meu are joc ( am luatunul seccond, in toamna as vrea sa le schimb pe ambele cu unele noi)
          - amortizoare fata

          vor mai fi de rezolvat o serie e probeme de tinichigerie insa le vom discuta la finalul saptamanii.

          Am o problema cu ornamentul de la aripa stanga, greu de gasit unul care sa nu aibe acele clipsuri rupte.. nu stiu cum rezolv problema asta, mecanicul nu-mi poate obtine decat ceva oem.

          excluzand tinichigeria, manopera pentru tot ce am enumerat mai sus nu depaseste 1200 ron

          cum vi se pare?

          Comment


          • #6
            cati km are masina?

            Comment


            • #7
              160 mii

              Comment


              • #8
                Ar fi de zis:
                - ai alergie la service;
                - ai alergie la manualul de utilizare al masinii;
                - crezi ca Civicul e Suzuki Samurai/Vitara in materie de gropi;
                - posibil sa fi dat de un mecanic care, de groaza sau nestiinta, ti-a pus aproape toate betesugurile unei masini in carca;
                - s.a.m.d.

                Daca ai masina de curand si nu de noua, toate rautatile de mai sus pot fi sterse.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by zaitzus View Post
                  Pana la urma l-am lasat pe mecanic sa-mi aleaga piesele. ce achizitioneaza el ar fi urmatoarele:
                  - tampon motor inferior - app 450 lei
                  - rulment roata fata - 320 lei
                  - kit accesorii - app 600 lei
                  - schimb ulei app 190 lei
                  - filtru ulei 35 lei
                  - ulei cutie ( inca nu stiu pretul)
                  urmatoarele piese le aveam deja achizitionate si vor fi schimbate:
                  - kit ambreiaj luk
                  - brat inferior dreapta, al meu are joc ( am luatunul seccond, in toamna as vrea sa le schimb pe ambele cu unele noi)
                  - amortizoare fata

                  vor mai fi de rezolvat o serie e probeme de tinichigerie insa le vom discuta la finalul saptamanii.

                  Am o problema cu ornamentul de la aripa stanga, greu de gasit unul care sa nu aibe acele clipsuri rupte.. nu stiu cum rezolv problema asta, mecanicul nu-mi poate obtine decat ceva oem.

                  excluzand tinichigeria, manopera pentru tot ce am enumerat mai sus nu depaseste 1200 ron

                  cum vi se pare?
                  Tamponul inferior motor costa tot atat (chiar mai putin cu cativa firfirei) la reprezentanta.
                  Cu bratul inferior, mai bine mai astepti si il pui direct nou - posibil sa fie doar bucsa lui de vina, piesa care se schimba separat. In oricare dintre cazuri, ai grija la montaj - mai bine dai ceva in plus la manopera si mergi la reprezentanta.
                  La schimbarea amortizoarelor fata, de verificat si flanse/rulmenti de sarcina (daca nu au fost schimbate si/sau prezinta uzura, mai bine le schimbi tot acum). Musai reglaj geometrie roti dupa.
                  Ornamentele de aripa nu le gasesti decat OEM, nu te chinui sa cauti after-market. (se pot gasi doar cu un noroc mare la dezmembrari, desi sincer ma indoiesc)




                  Originally posted by vtin View Post
                  Ar fi de zis:
                  - ai alergie la service;
                  - ai alergie la manualul de utilizare al masinii;
                  - crezi ca Civicul e Suzuki Samurai/Vitara in materie de gropi;
                  - posibil sa fi dat de un mecanic care, de groaza sau nestiinta, ti-a pus aproape toate betesugurile unei masini in carca;
                  - s.a.m.d.

                  Daca ai masina de curand si nu de noua, toate rautatile de mai sus pot fi sterse.
                  Subscriu la parerea colegului @vtin, desi am vazut de curand un Civic care avea cu vreo 30 mii km mai putin si era intr-o stare de plans, tehnic si estetic. Chiar m-am luat de ganduri...
                  Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                  Comment


                  • #10
                    Masina este luata acum vreo 5 ani pe la peste 150 mii km insa a fost folosita extrem de rar avand masina de serviciu. In ceea ce priveste service-ul o sa aveti o surpriza, inainte sa o achizitionez , la constatare Carpati mi s-a spus ca are ceva probleme ( dar nu grave ) la caseta de directie, ceva probleme la stergatoare, nu parcau cum trebuie, la capetele de planetara care cloncaneau si cam atat. Bun am zis, o iau. la un moment dat, dupa o ploaie sanatoasa am intrat cu viteza intr-o mare balta care mi-a facut scutul acordeon. dupa ce l-am taiat ( altfel nu ma puteam deplasa ) surpriza, suportul metalic pe care sta radiatorul era indoit erau niste elemente din plastic prinse cu negrese de rigips. ca tot era timpul sa-i fac si o revizie am dus-o la reprezentanta in pipera, aproape de locul de munca si le-am cerut si o constatare cu ce mai trebuie schimbat. Mi-au facut un deviz de peste 10000 lei dar nu observasera uzura capetelor de planetara, nu observasera kitul de accesorii nu observasera tamponul motor in schim m-au pus sa schimb bieletele fata , bieletele de directie discuri plus placute, ambreiaj, bratul..si alte maruntisuri. In alta ordine de idei am schimbat la ei doar uleiul si filtrele. in prima faza mi-am luat discuri, placute, bielete antirului si de directie, capetele de planetara dupa care am mers intr-un service multimarca. Mecanicul de acolo mi-a spus ca bieletele sunt toate in regula dar mi le schimba daca insist, insa din punctul lui de vedere nu e cazul, astfel incat am schimbat doar capetele de planetara.
                    masina n-a mai mers 1000 km si a cam zacut multa vreme. Acum am dus-o iar la un mecanic recomandat, pt ca vreau sa o scot la vara la plimbare in afara tarii si trebuie pusa la punct. Asta a observat toate minunile pe care a spus ca este urgent sa le schimb, iarasi, i-am spus sa verifice si bieletele de directie si antirului, omul mi-a confirmat ca sunt ok si nu necesita inlocuire. Aia de la honda ...

                    Comment


                    • #11
                      S-ar putea sa ma insel, insa daca vei ajunge pe la (vreo) reprezentanta, cred ca ai putea prinde discountul de 15% la unele piese.
                      Spor la refacerea masinii!

                      Comment


                      • #12
                        Nu mai e valabila promotia cu 15% din cate stiu eu.

                        Ai avut ceva ghinion cu ea, dar daca te-ai apucat sa o repari, mergi pana la capat, rezolva tot si bucura-te de masina.

                        Legat de bieletele antiruliu depinde ce intelege fiecare prin "sunt ok". Ele fac un zgomot infernal cand se duc de tot (cloncanit si trosnit de zici ca ti se rupe roata). Totusi pentru a servi scopului principal pentru care sunt montate acolo, este suficient sa aiba joc (chiar si mic) si nu mai sunt ok. De acolo poate "diferenta de pareri".

                        Stii cum e, daca vrei masina de 9+ (sa nu zic 10) la capitolul tehnic , ai de schimbat multe piese. Daca vrei sa mearga OK, ai de schimbat doar un procent din primele probabil.
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • #13
                          Duminica am luat masina din service. Tamponul inferior nu a fost schimbat sub pretextul ca i-a venit o alta piesa si nu se potrivea insa daca vreau poate sa o comande pe original dar trebuie sa astept app 2 luni..mi se pare aberant. ieri am observat ca nu intra in viteza a 6-a, nu vrea oricat as fi apasat pe ambreiaj, o sa i-o duc inapoi sa o regleze. A mai constatat ca nu merge compresorul de la clima, ( intradevar avea probleme, cand baga cand nu baga), asta poate fi reconditionat sau trebuie schimbat ?

                          una peste alta m-a costat 2400 lei sa-mi faca schimburile de lichide ( frana, ulei +filtru, ulei cutie, toate luate de el) schimbat ambreiaj, schimbat un rulment roata (luat de el), kit accesorii un brat inferior ( luat de el) si cele doua amortizoare pe fata. Ce parere aveti, a fost mult, a fost putin ? acum ar mai ramane partea de tinichigerie dar asta vedem, poate aveti o recomandare.

                          Comment


                          • #14
                            Eu am schimbat compresorul in iulie. Am platit 550 lei compresorul cu piesa veche la schimb + inlocuire + incarcare cu freon. Marca este QWP si inlocuire s-a facut a Servicetim in Timisoara. De atunci am facut vreo 5000 km si climatizarea pe modul auto permanent si totul este ok

                            Comment

                            Working...
                            X