Discuri de frana, originale sau contrafacute?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Discuri de frana, originale sau contrafacute?

    Salutare, am comandat si primit discuri Textar fata/spate pentru Accord-ul meu CL7 si la prima impresie mi se par ca arata slab calitativ. Este pentru prima oara cand cumpar discuri de frana si am ocazia sa le inspectez minutios si parerea mea de amator este ca finisajul lasa de dorit. De-aia am zis sa scriu pe forum si sa va cer parerea, cei care ati mai comandat discuri de frana de la alte firme sau originale Honda si ati apucat sa le studiati, tot la fel aratau, e ceva normal?

    Aspectul mie mi se pare foarte asemanator cu cel al unor discuri Brembo prezentate pe internet ca fiind fake-uri. Din pacate pagina nu mai poate fi accesata dar pozele inca se pot vizualiza. Am citit mai demult acolo un articol unde se prezentau diferentele dintre un disc autentic si unul fake.

    Discurile Textar le-am comandat de pe epiesa, au venit in cutiile lor, doar cutia cu cele de pe fata a avut sigiliul, cutia cu discurile spate nu mai avea sigiliul, doar urma unde a fost lipit, i-am sunat sa-i intreb de ce le-am primit asa, au zis ca au fost verificate inainte de a le trimite si ca ma asigura ca totul e in regula. Pe cutii sunt lipite niste hartii pe care scrie Bardi Auto si ca locul de origine este UE. Placutele de frana tot Textar le-am luat dar de la Autokarma ca erau mai ieftine, sunt inscriptionate Made in Great Britain.
    Am gasit un site http://fightingthefakes.com/textar/ unde mi se cere un cod de 12 caractere ca sa verifice autenticitatea, n-am gasit pe nicaieri un cod de 12 caractere, nu stiu la care se refera ca nu arata pe site, poate aveti vreo idee careva sa-mi spuneti si mie.
    Si cea mai importanta chestie care mi s-a parut mie, masurate cu sublerul, cele doua felii ale discului fata au dimensiuni diferite, in poza poate nu se vede dar cu discul in mana daca te uiti atent, se observa. Masurat, o felie are 8mm, cealalta 7,5mm. Grosimea discului este intradevar de 25mm. Iar sectiunea unde se unesc cele doua felii mi se pare foarte urata ca aspect, marginile interioare ale buzei discului sunt aspre si denivelate iar venele de legatura au aspect nefinisat, zici ca au fost mancate de rugina si vopsite cu bronz.

    Nu vreau sa insinuez nimic, este doar parere personala, ma asteptam sa fie finisate mai bine, sunt singurele discuri noi pe care le-am studiat si nu stiu daca asa trebuie sa fie. Tind sa cred ca sunt originale Textar dar calitate pentru est.
    Attached Files
    rhemyis
    Senior Member
    Last edited by rhemyis; 26-05-17, 07:53.

  • #2
    nu mai cumparati aftermarket, eu pe un seria 5 e39 din 2001, in 3 ani am schimbat in fiecare an placute si discuri, ATE, Zimmerman, si Ferodo, nu se compara cu cele OEM

    Comment


    • #3
      Executie grosolana! Arata rau!
      De pe Cox am achizitionat set complet discuri/placute atat fata cat si spate, pentru CL7 SSE (are discurile pe fata la fel cu 2.2 diesel si CL9 ). Arata foarte bine finisate, iar placutele spate, au venit inscriptionate chiar Textar.
      Preturile sunt mult mai bune ca la reprezentantele noastre. Suma platita a fost aproximativ 1900 lei.

      Comment


      • #4
        Cel mai prudent ar fi sa le dai inapoi.

        LE- daca bine stiu eu logo-ul e Made in Britain. Fara Great.
        Io si Ea
        Senior Member
        Last edited by Io si Ea; 26-05-17, 12:31.
        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

        Comment


        • #5
          Cost reduction se cheama. Nu-ti masineaza nimeni suprafata de cast daca nu e nevoie.
          Parerea mea e ca nu au nimic si le poti folosi.

          Legat de design...sunt niste discuri ventilate, toate arata la fel.

          De curiozitate, cat ai dat pe ele?
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • #6
            Cele de fata au costat 194 lei/buc, spate 114 lei/buc. Sunt foarte aproape ca pret de alte branduri ca TRW, Brembo si Ate, ultimele fiind si cele mai scumpe pentru masina si echiparea mea, adica 229 fata cu 160 spate. As fi putut sa iau Ate fara probleme, diferenta este mica dar am auzit in ultimul timp despre ceva nemultumiri legate de Ate si am zis sa incerc altceva. Am primit raspuns de la Textar, acel program de verificare inca nu functioneaza si mi-au cerut cateva poze cu ambalajul si seria produsului pentru a-mi confirma daca sunt ok. Codul de bare incepe cu 4, stiu ca e ceva legat de Germania cand apare ca prima cifra in codul de bare. Or fi in regula si s-a facut economie la aspect. Am mai intrebat stanga-dreapta, pe la cateva magazine de piese auto, intr-un service, lumea zice ca arata normal.

            Comment


            • #7
              Pai asa arata cast-ul, care se masineaza sa obtina suprafeletele de contact cu placutele.

              Si asta depinde, poate fi mai poros, mai putin, in functie de producator/materiale folosite, etc.
              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

              Comment


              • #8
                Muchiile formei de turnare par a sa se fi sfaramat, rezultand aceea forma "cursa" si zgrunturoasa a aripioarelor de racire. Sablarea ulterioara turnarii, importanta pentru detensionarea piesei turnate, ridica semne de intrebare ?
                Butucul discului, la cele OEM (dar si la altele vazute de mine), sunt vopsite cu vopsea neagra lucioasa. Pe aceasta suprafata se si stanteaza alfa-numeric datele de identificare ale discului.
                M-am uitat inca o data pe factura de la Coxmotorparts si preturile echivalente in lei, in octombrie anul trecut, au fost : disc fata (de SSE) 319 lei/buc, disc spate 288 lei/buc. Placutele au fost 59 EU/fata, respectiv 49 EU/spate (pret/set).
                Daca ale montezi, doi ani au oricum garantie, cu conditia montarii in service autorizat. In caz de deformare prematura, solicita garantia si nu accepta varianta ..."ai trecut prin balta cu ele incinse...". Masina, nu merge prin aer !

                Comment


                • #9
                  Le poti pune linistit pe masina doar nu e avion toate sunt la fel. Alea orginale nici macar nu sunt vopsite in 2 zile sunt rosii de la rugina.
                  2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                  EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                  Comment


                  • #10
                    Eu am cumparat de curand TRW (discuri+placute) pentru Civic 5D, tot de la epiesa. Nu mi s-au parut in nici un fel contrafacute. Pe cutii erau sigiliile producatorului, discurile sunt vopsite cu negru pe suprafetele pe care nu intra in contact cu placutele, care la randul lor au venit cu "calareti", piesele care se pun pe cilindrii etrierilor si cu suruburi pentru etrier . Au fost montate pe masina bine-mersi, le-am "rodat" cat am putut de bine (aprox 500km urban fara frane bruste sau vitejii), dupa care am facut un drum la munte, unde am dat de niste serpentine (fun time!). Se comporta exemplar, franeaza cel putin la fel de bine ca cele OEM. O data la foarte multe franari, scheauna foarte putin placutele de pe roata stanga spate (la franare de la viteza mica la 0), dar nimic deranjant...
                    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                    Comment


                    • #11
                      Am renuntat la discurile fata si le-am returnat, cele de pe spate mi s-au parut ok si le-am pastrat, nu cred ca mi-ar cauza probleme si in schimb am comandat discuri originale pentru fata. Azi le-am primit si vroiam sa impartasesc cu voi niste poze ca sa facem comparatie. Finisajul mi se pare mult mai bun, fara asperitati pronuntate, venele de legatura bine definite si uniforme si feliile cu aceeasi grosime, masurate cu subler nu sunt perfect egale (diferente de 0,2mm pe alocuri) dar nu chiar ca in cazul discurilor Textar unde diferenta era de 0,5mm si se vedea cu ochiul liber. Per total sunt multumit de schimbare mai ales ca discurile originale le-am gasit intr-o oferta si m-au costat cam la fel cu discurile aftermarket. Un sfat pentru cei ce comanda online si nu sunt din orasul de unde se livreaza produsele, aveti grija la politica de retur mai ales in cazul produselor grele pentru ca dvs ca si cumparator suportati costul returului si atentie la termeni si conditii. Cei de la epiesa cer si plata transportului initial in cazul in care valoarea totala a facturii scade sub limita de gratuitate in urma returului aferent daca ati beneficiat de transport gratuit. Au si pretentia ca produsele sa fie returnate cu firme agreate de catre ei desi legea le interzice acest lucru si returul poate fi facut chiar si cu posta romana si uite asa ajungeti sa pierdeti niste banuti.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        Puteai sa folosesti linistit si discurile alea. Nu sta nimeni sa prelucreze partea interioara a discului. Discul se masoara doar la exterior, nu te intereseaza sa masori separat feliile. Diferentele alea ce le ai la masurarea separata sunt tocmai din cauza ca suprafata interioara nu este prelucrata.

                        Comment


                        • #13
                          Eu sunt de parere ca de fiecare data cand stai in dubii, ti se pare ceva dubios, OEM e calea de urmat. Solutie sigura, gandita de producator exact pentru masina aia. Daca nu vorbim de vreun upgrade de performanta, iar pretul e asemanator, nu as sta pe ganduri nici 2 sec -> OEM!
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment

                          Working...
                          X