KAWAMOTO: '15 Citroen Grand C4 Picasso Exclusive, 1,6 bluehdi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Va multumesc de urari!!
    Din pacate inca nu a ajuns acasa. Maine am programare sa o ridic din reprezentanta, sper sa fie cu noroc si sa fiu ferit de problemele specifice motoarelor diesel. Pe sfarsit de saptamana am programat o iesire de 500 km, si am sa revin cu impresii despre ea.

    Comment


    • #17
      Am ajuns dupa 2 saptamani sa ridic masina din reprezentanta. Au fost 2 saptamani foarte lungi in care am avut timp sa ma gandesc daca am facut bine ca am vandut tourer-ul. Dupa 30 minute si 30 km la volanul Citroen-ului am uitat toate ganduriile de indoiala. Sunt convins ca am ales foarte bine, atat de incantat sunt de ea. Sincer nu stiu exact ce am cumparat dar nici reprezentantul de vanzari nu stie exact ce a vandut. Nu este ceva negativ, din contra pozitiv pt mine si este in legatura cu optiuniile puse pe masina.
      Bineinteles ca nu poate fi totul perfect masina se va intoarce din nou in service. Desi am semnalat in testul facut de mine acum 3 sapt ca clima nu functioneaza corespunzator se pare ca plangerea nu a ajuns si pana la mecanic.

      Comment


      • #18
        Sa te bucuri mult de ea si drumuri bune..!
        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

        Comment


        • #19
          In acest weekend m-am plimbat un pic cu Citroen-ul, mai exact 628 km din care mai bine de 500 km pe autostrada. Am sa revin cu impresii mai detaliate dar consumul din aceste zile este impresionant de mic si anume: 4,25 L/100 km. Am si un consum urban-local pe o distanta de aproximativ 500 km, bonul de alimentare confirmand un 6,2L/100km. Pana acum am reusit sa adun aproape 2k km si inca mai trebuie sa ma obisnuiesc cu masina. Nu am probleme cu ea la condus, dar meniul multimedia ma inebuneste inclusiv navigatia. E foarte greu fara butoane fizice, orice setare e ascunsa intr-un submeniu care se afla intr-un meniu si etc...
          In alta ordine de ideei masina e pana acum .

          Comment


          • #20
            Mi-am propus ca nu o voi lauda sau nu voi arunca cu pietre in ea pana nu ajung sa parcurg la volanul ei macar 10k km. Mai un pic si probabil in acest week voi depasii acest prag. Am luat hotararea ca aceasta masina va primii schimb de ulei la fiecare 10k km si ma voi tine de cuvant, asa ca in viitorul apropiat va primii ulei nou. Revizia bineinteles se face in reprezentanta, avem garantie. In maxim 2 sapt trebuie sa primesc si jantele cu anvelope de iarna. Sunt surprins cat de putine modele sunt omologate pt acesta masina. Am ales sa cumpar unele gata omologate decat sa mai platesc 60-80 euro omologarea individuala ( nici macar nu am stiut ca ar trebui sa fac asta ca sa fiu in legalitate). De aceiasi problema m-am lovit si la alegerea unor jante de aliaj aftermarket ( am ales asa in detrimentul unora de tabla de la reprezentanta la acelasi pret), dar sper ca totul va fi bine pana la urma. Desi vanzatoarea din cauza pretului mai mic si probabil a comisionul ei din vanzare mai mare mi-a recomandat Barum. Am zis Nein, Nein si am ales Dunlop Winter Sport 5 nu ca as avea ceva cu aceasta marca si model dar era undeva pe la jumatate ca pret-calitate cel putin pe hartie.
            Mai multe detalii in viitorul apropiat dupa atingerea celor 10k km.

            Comment


            • #21
              Ne apropiem vertiginos de 20k km de la achizitie. Nu avem timp de scris, normal pt ca suntem mai tot timpul hai-hui prin lume
              Totul merge
              Attached Files

              Comment


              • #22
                S-o stapanesti sanatos!
                Ca fost posesor al motoarelor PSA Diesel iti recomand sa schimbi vitezele dupa ce turezi motorul pentru a evita colmatarea EGR-ului si FAP. Eu mai forjam si pe autostrada minim 20 minute pentru ca autocuratirea sa-si faca treaba. Subturat motorul are tendinta de a depune calamina.
                Suspensia hidraulica este un vis dpdv al confortului suspensiei dar cand incepe sa faca probleme iti maninci ficatii.

                Comment


                • #23
                  Nu e chiar asa rau in zilele astea cu suspensia hidraulica pentru ca se repara. Cel putin in Ro.

                  Am mers si eu anul trecut cu ceva asemanator in Italia si am ramas socat de cat de bine ruleaza pe autostrada. 5 persoane+bagaje, 160-170 mers constant, fara sa se simta motorul sugrumat.
                  Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                  Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                  Comment

                  Working...
                  X