Sindrom: '07 Mitsubishi Outlander, 2.0 DiD, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    E aproape imposibil. Ideea e ca anvelopele de iarna dedicate nu-si justifica costurile deloc.

    Cu accordul am facut maxim 1000km/iarna daca nu si mai putin si aia cand era uscat afara.
    Iarna asta am avut pe smart (da pe smart) all season si combinat cu esp-ul n-am avut motive de ingrijorare.
    Intradevar sunt in dubiu pentru vara unde se fac km, iar all season-ul nu sunt cea mai fericita alegere. Si am zis 700-800euro cu indulgenta, ca mai pun si un rand de jante si aia e.
    Acu sincer, la banii astia imi iau frane de evo 8-9 care sunt plug'n play.

    In fine, parerile sunt impartite, nu vreau sa fac un vs. intre anvelope dedicate si all season, dar mai e timp de gandit
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • #47
      Eu i-am recomandat unui amic sa arunce un ochi pe un set de CrossClimate. Il interesa mai mult costul overall, decat performantele. Si-a cumparat... si este multumit pana in prezent.
      In acelasi timp el circula acasa-servici-acasa... si eventual o iesire ceva in weekend. Si cam atat. In plus, iarna nu-i tocmai plina de nameti si nici vara nu atinge 40 de grade (daca pleaca undeva in concediu, merge de obicei cu avionul).

      Pentru unul ca tine, care totusi faci ceva km cu masina... si iti mai place sa o si calci... mi-as scoate din cap idea unor allseason...zic eu
      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

      Comment


      • #48
        Pe cross-climate ma gandeam si eu sa merg.
        Astept niste oferte de la niste fosti colegi din Michelin si daca pretul e bun o sa merg ca pe accord. Mid-level pt iarna si ceva mai spre top pt vara
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • #49
          170.500km si rulam

          Am avut un mic incident intre timp care s-a soldat cu bara fata, far stanga si capota. Am luat ce am gasit ca sa pot merge cu masina, dar caut la culoare ca nu vreu sa le vopsesc, pentru ca or sa arate urat, capota e neagra, bara gri sobolan (aici sunt pe ganduri ca are deja gaurile de spalatoare)
          De asemenea mi-am luat si spalatoare de faruri, ma trebuie maneta si sa le activez din soft.

          Joi vin si anvelopele, pana la urma am luat BFG urban terrain all season. Ei zic ca ar fi 90% urban si 10% off-road. Ramane de vazut daca asa e. Oricum am dat un pret foarte mic pe ele, deci pierderea nu ar fi mare.

          In rest, super multumit de masina, tractiunea integrala isi face bine treaba, blocantul central la fel, iar la drum lung 2WD-ul este ce trebuie.
          Consum in oras ia undeva la 11-12%, iar extraurban undeva la 7%.

          Ok mi se par si usile spate care le poti deschide suficient intr-o parcare fara sau dai in masina de langa si sa pun copilul in scaun. Iar o chestie foarte utila mi se pare deschiderea porbagajului, sfertul ce se deschide in jos.

          Overall e o masina robusta si clasica, fara ceva spectaculos, dar care isi face treaba pana acum.
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • #50
            Au venit si anvelopele BFG Urban Terrain T/A de care sunt foarte multumit pana acum, pe zapada, mazga si putin namol. Un mare plus pentru ele este faptul ca nu se aud mai deloc. Sunt mega silentioase. Pana acum par un best buy. Vedem mai spre vara cum se comporta.

            Click image for larger version

Name:	27265642_2437214979638028_1238348780_o.jpg
Views:	1
Size:	50.1 KB
ID:	726065

            Click image for larger version

Name:	27267521_2437214966304696_1503534621_o.jpg
Views:	1
Size:	102.5 KB
ID:	726066
            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

            Comment


            • #51
              Si ca sa dau pe cea mica cu sania am plecat dupa zapada. Cu putin efort am gasit-o.

              Click image for larger version

Name:	KakaoTalk_20180126_232015247.jpg
Views:	1
Size:	62.4 KB
ID:	726068
              Click image for larger version

Name:	KakaoTalk_20180126_232030542.jpg
Views:	1
Size:	68.0 KB
ID:	726069
              Click image for larger version

Name:	KakaoTalk_20180126_232017798.jpg
Views:	1
Size:	40.2 KB
ID:	726070
              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

              Comment


              • #52
                Ma apropii usor de 175k km si intre timp nu au fost mari probleme.
                O revizie inainte de sezon si cam atat, schimbat una alta pe la articulatii. Urmeaza o reconditionare a etrierilor, un schimb de placute pe fata si cam atat.
                In continuare caut sa vopsesc bara fata si sa-mi activez stropitorule, dar nu am gasit nimic pana acum, bine nici nu am cautat foarte mult.

                Ca si feedback despre masina, n-am ce zice e ok pentru ce am cumparat-o, dar sunt cu ochii pe alte masini. Momentan cel putin 3 ani pana termin un credit o sa raman cu ea asa ca trebuie sa o fac cat de cat placuta si daca astia nu baga cine stie taxa aberanta pentru euro4 o sa ramana mult si bine in famile pentru ca celor mici pare sa e placa. Acum de cand le-am pus si folie pe geamuri sunt mai fericiti ca nu-i mai bate soarele.
                O sa urmeze:
                - soft pana in iunie tre sa-l am pe masina ca o sa innebunesc iar pana in Grecia
                - roti pe 18, probabil la iarna sa mai scada preturile
                - ambreiaj kevlar, placa intarita, volanta + inca un soft
                - o vopsire totala, probabil la anul
                - amortizoare+arcuri - caut ceva mai tare, care in combinatie cu rotile pe 18" sa o tina pe drum cum trebuie.
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • #53
                  Inca 3 luni cu ea si am trecut bine de 180k km.

                  Softul s-a lasat asteptat, mai mult din lipsa de timp, dar masina a mers pana acum in stilul propriu, usor la vale, greu la deal.

                  Daca exclud partea cu lipsa puterii si a sistemului de franare subdimensionat pentru gabaritul masinii, as spune ca e o masina de familie ideala.

                  Anul acesta in vacanta spre Grecia, chiar puteam sa las cutia acasa lejer, pentru am avut spatiu suficient si pt bagajele noastre si pt cele ale copiilor plus lada frigorifica(care la orice drum e in masina ca m-am saturat sa ajung cu berile calde la destinatie)
                  Cu cei mici n-am avut probleme mergand noaptea pe racoare si constant. La retur am mers putin mai tare, dar overall ok.
                  Sincer sa fiu, chiar daca regret vanzarea acordului la 2 ani dupa, nu cred ca ma puteam bucura de spatiul aerisit din interior si as fi stat tot timpul stresat ca murdaresc cei mici interiorul, se zgarie pielea etc. . Apoi mai am si frecusul cu scaunele care sper in curand sa dispara, pentru ca o sa trec la al 2-lea scaun cu isofix si cel cu centuri o sa ramana o perioada portabil pt celelalte masini.

                  Ce regret acum este ca n-am luat varianta cu 7 locuri. Daca mai merge o bunica cu noi pe undeva...ii tre transport alternativ.

                  Ah, sa nu uit chiar daca-i motor de vag 0 grame de ulei consumat dupa mai bine de 6.000km si probabil inainte de iarna o sa-l schimb. Asta nu inseamna ca nu umblu cu uleiul dupa mine....just in case.

                  Si o poza din Grecia din curtea unde am stat.
                  Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                  Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                  Comment


                  • #54
                    Intr-un final masina a ajuns la 192k km si a plecat de la mine acum un an fiind prea costisitor sa o iau cu mine in tara in care m-am mutat.

                    Overall n-am ce sa-i reprosez, Masina e mers oriunde fara nici o problema, ulei nu a consumat iar singura problema erau etrierele spate care se tot blocau.

                    Acum sunt in cautare de Accord si vedem ce o sa apara.
                    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                    Comment


                    • #55
                      Sper ca Accord Tourer, nu?
                      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                      Comment

                      Working...
                      X