Sindrom: '07 Mitsubishi Outlander, 2.0 DiD, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Duster-ul este mai competent in teren accidentat decat CRV, se poate bloca diferentialul central + il ajuta dimensiunile.

    Comment


    • #32
      Acu e pregatita pentru vacanta.
      Sper sa mai intre in garaj, ca inca n-am ajuns acasa.
      Attached Files
      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

      Comment


      • #33
        Mda...spatiu...


        Si consum in afara orasului:
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • #34
          Sigur e diesel?
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • #35
            Da da )
            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

            Comment


            • #36
              Cam mare. E mai mare decat la X3.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #37
                Pai e normal, ca una e sa misti 1500kg cu 3L si una e sa-i misti cu 2.0

                Oricum azi m-am lovit de prima problema. Rezervorul are doar 60L ((( Iar regret putin accordul. Cu ala daca-mi puneam mintea aveam 1100km autonomie, cu asta cred ca o sa am undeva la 650-700km, poate un 800 daca merg pe nationale.

                Ca sa fiu cinstit, consumul ei in afara e cam ala cu care am venit din germania, adica un 7.2%.
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • #38
                  Nu văd vreun minus referitor la autonomie, oricum nu poți merge 1100km fără oprire nici măcar īn Germania.
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • #39
                    Ar fi bine sa am 3.0L cu 1500kg, dar X3-ul are 1998kg.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by BlackMagic View Post
                      Nu văd vreun minus referitor la autonomie, oricum nu poți merge 1100km fără oprire nici măcar īn Germania.
                      Da dar, Bucuresti-Budapesta il faceam fara oprire cu accord-ul.

                      Oricum asta sa-i fie problema.

                      @Doc, la cate chestii in plus are x3-ul fata de mitsubishi, nu ma mira.
                      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by BlackMagic View Post
                        Nu văd vreun minus referitor la autonomie, oricum nu poți merge 1100km fără oprire nici măcar īn Germania.
                        Sa stii ca sunt oameni care fac si atatia km fara oprire.
                        Pe vremea cand aveam C5 si veneam din De in Ro prima oprire a motorului era la benzinaria Lukoil din vama Cenad, asta dupa 1100 km. Presimt ca acum cu noul C4GP asta va fi floare la ureche din cauza consumului redus de pe autostrada. Nu de alta dar cand vezi ca toti din masina dorm iti este mila sa ii trezesti oprind masina.

                        Comment


                        • #42
                          De Accord la partea cu dormitul pasagerilor, dar să doarmă 1100 de km īncă n-am auzit )
                          La mine copii nu dorm mai mult de 3h maxim, oricāt de liniștit ar fi drumul.
                          Oricum, eu de ex prefer să mă opresc și să mă dezmorțesc după 3h de condus, cu o cafea bună și cāteva guri de aer curat. Drumuri bune și liniștite să aveți.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • #43
                            Gata, tractorul a vizitat putin praf de Grecia impreuna cu utilizatorii.
                            Ca si feedback...cutia+porbagajul+cunostinte de lego = carat toata casa. Deh, prima oara cu copil mic.

                            La drum, masina a fost ireprosabila. Am plecat pe o furtuna care in Bg de la Ruse pana la Veliko Tarnovo s-a transformat in urgie cu grindina si ploaie torentiala, pomi cazuti etc...dar s-a mers cu mare greutate. In rest, apa paie si bataie. Fimea a dormit lemn pana la Kardjali unde si-a luat micul dejun dupa care iar somn.

                            Pe insula am mers 99% pe 4X4, care si-a facut datoria pe niste coclauri.
                            La retur, vreme buna, pitica a dormit tot drumul, am mers constat, dar destul de tare. Am resimtit o lipsa de putere, dar se va rezolva in curand, nu-mi fac problema.

                            Overall masina a fost comoda, sigura, stabila.

                            Minusurile pe care le-am simtit au fost franele subdimensionate si capacitatea rezervorului

                            Consum-ul:


                            Bagajele, in conditiile in care cutia cu greu s-a inchis:


                            NIA cu NEA:


                            Parcarea zilnica:


                            Pe ferry la retur:


                            Un popas la vreo ora de Makaza - zona Maronia parca se numea.

                            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                            Comment


                            • #44
                              Update:

                              169.000km fara probleme.
                              Urmeaza sa o dopez putin, nu foarte rau, doar EGR off, DPF off, (aici cred ca o sa las un catalizator sa nu afume prea tare) + soft. Daca sunt suficienti bani ma gandesc si sa umblu in turbina.

                              Pe frane, m-am decis totusi sa schimb placute+discuri si voi merge pe ATE. Cele de pe masina nu stiu ce sunt, dar... oricum mi se par subdimensionate si nu's cine stie ce.

                              Mai am un mare dubiu pe partea de anvelope, vreau sa merg pe all season in continuare, dar cred ca voi merge pe 2 all season + 2 dedicate pe anotimp. Mi se pare cam tampa idea sa tin blocati vreo 700-800euro in anvelope iarna/vara.
                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by Sindrom View Post
                                . Mi se pare cam tampa idea sa tin blocati vreo 700-800euro in anvelope iarna/vara.
                                Sper sa nu ai ocazia sa iti dovedesti contrariul!
                                ....

                                Comment

                                Working...
                                X