Sindrom: '07 Mitsubishi Outlander, 2.0 DiD, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sindrom: '07 Mitsubishi Outlander, 2.0 DiD, Silver

    Mai pe scurt nu m-am lepadat de japoneze cu toate ca target-ul era ceva din PSA. Schimbarea a venit in ultimul moment.

    Asadar, aveam de ales intre 2.0benzina si 2.0diesel. Benzina era ok, dar cam lenesa in ciuda puterii. Avantajul pe care l-am aflat ulterior, era ca se putea upgrada mai usor, dar mai scump.

    Pana la urma am ales diesel cu ceva retineri, motorul fiind de vag. Asadar am ales 3 masini, mai ales ca nu prea erau variante in buget, luat bilet de avion si plecat dupa ele.

    Masina overall e ok, neasteptat chiar, dar o iau separat.

    Despre motor ar fi urmatoarele:
    - lenes pana in 2500-3000rpm, dar foarte sprinten dupa. Putin invers fata de ce am avut la honda care tragea bine la turatii joase, dar dupa 3500se plafona
    - Joja de ulei e dubioasa si n-am reusit sa vad daca a consumat ceva, oricum masina a intrat deja in service.
    - motor zgomotos, dar tipic vag
    - inca nu m-am documentat daca este 100% vag sau si-au bagat si japonezii mana prin el
    - consum 6.9 cu viteze legale si mers constant cu 130 pe autostrada dar fara cruise control si 7.3-7.4 mers pe cruise control.
    - de fugit fuge, pentru ~1500kg cat are.

    Suspensia este mult mai dura fata de ce ma asteptam de la un suv, poate asemanatoare cu cea de la accord. Sta bine pe sosea, si nu am probleme cu o suspensie moale sau balans decat la vant lateral. Probabil pana ma obisnuiesc cu ea.

    Exteriorul se prezinta bine, parca ceva mai bine decat la honda, vopseaua pare mai de calitate, dar asta o sa verific in timp.
    Farurile lumineaza bine, multumitor cu toate ca am avut ceva temeri pentru ca nu avea xenon.

    Interiorul:
    - tipic mitubishi, adica taiat cu ciobul, nimic spectaculos, dar nimic in plus sau in minus. Seamana putin cu cel de evo. Este suficient, scaunele fata au sezutul parca putin cam scurt, dupa parerea mea, dar comod, dupa 14 ore de condus, n-am avut dureri de spate sau alte probleme.
    - ca si spatii de depozitare e acceptabil, sunt destule locuri de aruncat prostii prin ea, poate cotiera mi-as fi dorit-o mai lata putin
    - scaunele spate se pot misca fata-spate, la fel si spatarul se poate lasa pe spate. Un lucru bun zic eu pentru pasagerii din spate
    - pozitia in masina e ok, faptul ca stau mai sus e mult mai odihnitor la drumuri lungi pe timp de noapte pentru ca nu-mi mai iau toate farurile in ochi ca la accord.

    Per total dupa 2500km, sunt multumit, dar vedem in viitor cum stam, sper fara probleme. Am bagat deja masina in service, urmand sa incep bucuria inmatricularii. Momentan n-am apucat sa-i fac decat cateva poze, dar revin.
    Attached Files
    Sindrom
    Senior Member
    Last edited by Sindrom; 15-05-17, 09:55.
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

  • #2
    Sa o folosesti sanatos si sa ai parte doar de plimbari placute!

    Comment


    • #3
      Tocmai acum cand si pe mine ma batea gandul sa vand X3-ul sa iau un microbuz. Sa te poarte sanatos, dar impresia generala despre Mitsubishi nu este la fel de placuta ca la Honda, chiar daca este japoneza. Motorul este de origine VW, chiar daca au mai umblat ei la soft.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #4
        Eu stiam ca nici macar la soft nu au mai umblat. Iar interiorul e (aproape) identic cu cel de Lancer X.

        Oricum e faina masina, mie imi fug ochii dupa ele cand le vad si din ce sti de la apropiati care au Mitsu, sunt si ff fiabile! Sa o stapanesti sanatos!
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #5
          Softul e diferit de VW si motorul trage chiar mai bine.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #6
            @Doc, din pacate, m-am limitat la un buget destul de mic, dar aparent outlander-urile nu prea sunt la cautare si atunci au un pret destul de mic comparativ cu CRV.

            M-am bazat in alegere si pentru faptul ca are 2WD, 4WD, plus diferential blocabil si la cata experienta au, m-am gandit ca nu o dau in barci.

            Un minus al masinii ar fi ca...nu trage decat 1500kg legal. Ma asteptam la macar 2000kg.
            Alt minus sunt franele, care la prima impresie sunt cam subdimensionate.
            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

            Comment


            • #7
              De curiozitate, cat te-a dus masina? Poti sa-mi dai PM.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #8
                Salut, pretul nu e un secret A fost 7000euro + drumul, dar asta tine de fiecare
                Masina avea 162.000km reali. E din 2007, inainte de facelift, a facut ~16000km/an si a avut-o nevasta proprietarului de parc din DE. In pret a intrat TUV-ul.
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • #9
                  sa o folosesti cu placere!
                  '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                  Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                  Comment


                  • #10
                    Cati mai multi kilometri fara probleme. Cat te-a ajuns drumul + actele etc. ? Ma bate si pe mine gandul sa ma duc sa aduc un Accord ca piata noastra e saraca ...
                    '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                    ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                    ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                    Comment


                    • #11
                      Sa fie intr-un ceas bun si s-o porti cu placere!

                      Comment


                      • #12
                        Arata foarte bine jucaria! Felicitari!!!

                        Comment


                        • #13
                          Sa o porti cu placere si fara probleme!
                          "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

                          The Power of Dreams

                          Comment


                          • #14
                            Sa o conduci cu placere si la multi km. fara de probleme !

                            Comment


                            • #15
                              Multumesc tuturor pentru urari!

                              Din pacate euforia s-a pierdut odata cu procedura de inmatriculare. Nu ca ar fi neaparat complicata si ca-mi ia foarte mult timp.

                              Originally posted by T-Bone View Post
                              Cati mai multi kilometri fara probleme. Cat te-a ajuns drumul + actele etc. ? Ma bate si pe mine gandul sa ma duc sa aduc un Accord ca piata noastra e saraca ...
                              Eh, drumul a fost cam scump, ca am mai pierdut vremea pe ici pe colo, mai o carciuma, mai o berarie, mai o seara in Praga

                              Dar in mare pot sa-ti zic asa:

                              - bilet avion spre Berlin: 150lei
                              - inchiriat masina (Kia Rio): 200Euro (de la interrent )
                              - benzina masina inchiriat: 150Euro
                              - cazare: 60/70 euro/noapte si am stat 2 nopti in Germania si una in Praga. Rezervarile le-am facut pe booking cu juma de ora inainte de orasul de destinatie si am stat destul de central peste tot. Bonus a fost in Praga unde apartamentul avea vreo 100mp, 6 dormitoare, o gramada de chestii si era la 5 minute de ceasul din centru .
                              - mancare, bautura: ~ n-am idee, dar a fost ceva, sa zic 200-250Euro
                              - Actele masinii: 70Euro nr pe 9 zile+35Euro o taxa in Biefeld (am inteles ca prin alte parti nu se plateste)
                              - motorina retur: 120Euro

                              Sa zic in mare 1100euro pt 2 persoane, pentru ca n-am fost singur si bine am facut.
                              Overall a fost destul de greu, pentru ca nu e o masina foarte cautata, locatiile sunt indepartate (3-4 ore in cazul in care nu stai pe autostrada, si in 90% sigur se blocheaza pe undeva). Oricum e experienta placuta.

                              Cat despre accord, la ei...cred ca vei avea aceasi problema ca si mine, pentru ca sunt destul de rare.
                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment

                              Working...
                              X