Polish Parbriz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Polish Parbriz

    Frate-meu are un civic 5D din 2010, mergand cu masina lui noaptea (ziua era ok, nu-ti dadeai seama) am constatat ca imi era foarte obositor pentru ochi.
    Totul era oarecum defocalizat, ma enervam de fiecare data cand vroiam sa fac vreo depasire, deoarece nu puteam sa apreciez corect distanta fata de vehicolul ce mergea din sens opus.
    Parbrizul lui avea o “panza de paianjen”, micro zgarieturi dobandite pe timpul primului proprietar (femeie) care probabil iarna:
    1) râjgâiá parbrizul dimineata, care devine si mai fragil cand e inghetat,
    2) facea asta cu orice apuca.
    in plus mai erau urme pronuntate de la stergatoare
    @xander a scris o data despre tinechigeria PDR aplicata Accordului type-R si a pomenit de baietii de la Turbocon, ma interesa subiectul si navigand pe site-ul Turbocon am gasit si acest serviciu si anume: Polish parbriz.
    Inainte sa merg la ei, stiam ca sticla NU se polisheaza, dar credeti-ma...nu aveam ce pierde in caz ca mi-l stricau iremediabil.
    Dpmdv. chiar daca nu era crapat sau ciobit parbrizul respectiv prezenta risc major pentru …..sa-i zicem:
    “siguranta activa (..pasiva sigur nu e)”, asa ca am hotarat sa incerc polishul respectiv.

    Procedura e oarecum asemanatoare cu polishul vopselei, dar cu materiale abrazive si de polishare specifice/dedicate sticlei. Dureaza cateva ore bune deoarece parbrizul se incinge si e necesar timp pentru racire pentru a se putea continua, altfel e un risc mare ca parbrizul sa crape.

    In poza de mai jos puteti vedea cum sunt marcate pe interior cu markerul zonele de lucru (deoarece se lucreaza pe etape din cauza temperaturii pomenite mai devreme),
    la fel sunt marcate zgarieturile mai adanci la care se insista,




    Ce pot sa zic?
    Sunt foarte multumit pentru ca am dat de Turbocon.ro deoarece au salvat parbrizul OEM, dupa interventia lor parbrizul devenind perfect utilizabil.
    Reactia lui frate-meu dupa ce a mers la volan a fost ca nu mai are parbriz, tot atingea parbrizul sa se convinga ca-l mai are
    Bineinteles ca imediat dupa ce am ajuns acasa, fara macar sa incerc cum merg stergatoarele vechi pe parbrizul proaspat polishat, am pus stergatoare noi, OEM de la @bekxy. Sper ca nu aberez dar stergatoarele au un strat de grafit, aplicat special ca stergtoarele sa alunece mai bine pe sticla, precum creionul pe hartie si cand grafitul dispare stergatoarele devin abrazive, desigur nu atat de abrazive ca praful adunat pe ele dupa 2 zile de parcare in Bucuresti, pe care din comoditate multi nu-l scutura, dar mai abrazive decat cele noi.
    Sambata asta merg cu Civic-ul Hybrid pentru o lucrare asemanatoare pe parbriz, n-am nimic grav (un mic triunghi al bermudelor chiar in fata soferului in care se intampla lucruri ciudate cand ploua) dar baietii mi-au promis ca-l rezolva.
    InjectoR
    Senior Member
    Last edited by InjectoR; 10-05-17, 14:15.
    Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

    … Jazz do it ...

  • #2
    Foarte bine de ştiut. Şi Civic-ul meu, la despărţire, era destul de zgâriat pe parbriz şi pe geamurile laterale. De la raclete, evident.
    Şi, inevitabil, ÎNTREBAREA: cât costă operaţinea?
    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

    Comment


    • #3
      Originally posted by bekxy View Post
      Foarte bine de ştiut. Şi Civic-ul meu, la despărţire, era destul de zgâriat pe parbriz şi pe geamurile laterale. De la raclete, evident.
      Şi, inevitabil, ÎNTREBAREA: cât costă operaţinea?
      Pai depinde, pretul este anuntat dupa ce este stabilit/vazut necesarul de lucru.

      in cazul meu:
      -600 roni parbrizul lui frate-meu
      -200 roni parbrizul de pe Hybrid
      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

      … Jazz do it ...

      Comment


      • #4
        E foarte tare amicul Mishu de la Turbocon! Recomand cu incredere. La mine e ciobit parbrizul fix in campul vizual si "reparat" (umplut cu rasina) de Maruta cumva neprofi si nu se mai poate actiona asupra lui... Trebuie schimbat. Altfel faceam si eu polish si tot tacamul fiindca am vazut live rezultatele si sunt incredibile.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #5
          Merci pentru informatie. Nu e ieftin, dar se pare ca iese treaba buna.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #6
            Cam scump polishul la civic...avand in vedere ca un parbriz nou costa 800-900ron pilkington.
            oxid de ceriu +pad de pasla = love parbriz!
            '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

            Comment


            • #7
              600 e cam mult. Mai pui cateva beri si ai unul nou.

              Comment


              • #8
                Interesant de stiut ca poti gasi pe cineva care sa ofere polish pentru parbriz in Bucuresti. Multumim, @Injector!

                Nu e ieftin (dar ma bate gandul sa fac o incercare), desi eu am primit de curand o oferta de parbriz nou (si al meu are semne de trecere a anilor pe el) de vreo 950 lei cu montaj inclus (Pilkington).
                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                Comment


                • #9
                  Nu stiu de unde comparatia cu inlocuirea parbrizului... Eu as fi preferat de 100 de ori sa pastrez parbrizul original daca puteam (nu era compromis definitiv). De ce? Pai simplu, ce se gaseste pe piata nu este OEM Honda (alea sunt cam 3000 RON la ASKO ca am inlocuit la CL7 pe CASCO), parbrizul se monteaza lipit, sa te fereasca Dumnezeu de probleme... Nu mai zic ca daca e prost, e posibil sa fie o problema majora de siguranta rutiera - diverse zone unde este prost si distorsioneaza (am vazut live chestia asta), este mai subtire, posibil sa crape la accident etc.

                  Parerea mea e ca un Polish bine facut te poate scuti de probleme, mai ales daca zona afectata nu este asa mare.

                  Si nu mereu costa 600 RON, colegul a si mentionat ca la Hybrid i-a cerut 200 RON, deja alta poveste complet.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • #10
                    Eu am 5D, cel mai probabil voi "sari" cu aprox. 600 Lei, cand va veni vremea... (daca iese bine, de ce nu?)
                    Wagner
                    Senior Member
                    Last edited by Wagner; 10-05-17, 14:31.
                    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                    Comment


                    • #11
                      Sa nu exageram... pentru o masina normala un parbriz nou este ce este.... Adica nou! Si aici ne referim la un parbriz pilkington.
                      Cat despre pretul polishului de parbriz nu vreau aa detaliez manopera, dar materialele coste cativa zeci de lei...
                      Daca aveti zgarieturi provenite de la lamele, se scot, dar mai mult nici sa nu visati...
                      '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by fetherw80 View Post
                        Daca aveti zgarieturi provenite de la lamele, se scot, dar mai mult nici sa nu visati...
                        Daca am inteles eu bine sunt folosite si alte materiale, nu doar oxid de ceriu, in timp ce se lucra parbrizul lui frate-meu era MAT la un moment dat, de parca era sablat.
                        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                        … Jazz do it ...

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by fetherw80 View Post
                          Daca aveti zgarieturi provenite de la lamele, se scot, dar mai mult nici sa nu visati...
                          Ai testat, stii sigur treaba asta? Eram la Turbocon si a venit un domn ofiter caruia un soldat i-a curatat masina de zapata luand grosul cu lopata si a atins cu coltul in repetate randuri geamul. Era zgariat de simteai la unghie, adanci ca naiba urmele si erau vreo 5-7, nu una...

                          La final nu imi venea sa cred cum arata parbrizul, doar una se mai vedea putin, in rest impecabil.

                          Nu ma bag in discutia asta sa ii fac reclama lui Mishu Turbocon, am spus de la inceput ca imi e prieten, voiam doar sa spun ca in cazul in care aveti astfel de probleme, sa mergeti la el sa il intrebati daca se poate repara si cat costa. El fiind baiat ok si serios, nu va va lua banii degeaba si nu va va pacali. Daca nu se poate, nu se poate. Daca se poate si nu merita ca pret, puteti sa inlocuiti parbrizul. Eu as face asta doar ca ultima solutie, dar opiniile difera.

                          Si ca idee, materialele folosite de el, precum si echipamentele, sunt aduse dintr-o tara nordica. E singurul din tara care le foloseste si urmeaza sa devina importator oficial. A fost la cursuri (care au costat o gramada de bani) direct acolo, la ei in tara, nu a invatat pe masina cuiva... De asemenea, daca ar conta, omul a terminat o facultate de profil auto, la Poli.

                          Deci nu vorbim de cineva care si-a facut un service de 2 lei, si-a cumparat de pe OLX produse de polishat parbrize auto si a inceput sa invete pe masinile clientilor.

                          De geamurile mele nu s-a atins inca, dar pe partea de indreptat tabla a iesit impecabil masina. Imi pare rau ca sunt nevoit sa inlocuiesc parbrizul, altfel ar fi iesit si asta foarte bine, sunt sigur.
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • #14
                            Am fost sambata trecuta si cu Hybridu pentru polish parbriz.
                            Totul e OK. Pretul a fost 200RON cum s-a stabilit initial.
                            Recomand Turbocon.ro cu caldura!
                            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                            … Jazz do it ...

                            Comment


                            • #15
                              Ma gandesc ca se pot polisa si alte geamuri inafara de parbriz nu? Mai ales luneta ma intereseaza. Aveti idee?

                              Eu am o groaza de zgarieturi pe luneta/geamurile laterale spate de la o racleta folosita aiurea candva in istoria masinii. Geamurile laterale fata le-a schimbat Vali inainte sa o iau de la el, iar parbrizul l-am schimbat eu, dar ma enerveaza celelalate zgarieturi.
                              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                              Comment

                              Working...
                              X