Inlocuire intinzator curea accesorii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inlocuire intinzator curea accesorii

    Salutare! Am sesizat la Accordul meu 2012, 2.4 benzina un zgomot pe care azi l-am identificat ca provenind de la intinzatorul curelei de accesorii. Am citit cate ceva despre schimbarea acestuia si la un moment dat cineva spunea ca surubul s-ar desface spre dreapta, in video-urile vizualizate n-am observat...
    A schimbat sau stie cineva sigur care e sensul de desfacere?

  • #2
    Hai sa raspund tot eu la intrebare pt cine va avea nevoie sa schimbe rola respectiva, am desfacut si e pe filet normal, se desface pe stanga. Problema e ca cel putin aici unde sunt eu, rola nu vine separat trebuie cumparat intinzatorul cu totul care costa aproape 700 de lei si cand te gandesti ca e un simplu rulment ce trebuie inlocuit! Oricum pt moment am rezolvat in sensul ca am gresat rulmentul si zgomotul nu era de la el. Se aude ca un fel de bazait infundat, mai gros doar la turatii joase si se pare ca ar veni de la pompa de directie...care deocamdata nu curge, functioneaza bine. Axul pompei nu are joc sus-jos dar are pe orizontala, pot impinge de fulie spre pompa si trage inapoi! La rotire libera cu mana in sensul de rotatie face putin zgomot si se simte o f usoara rezistenta.

    Comment

    Working...
    X