Greutate maxima portbagaj acoperis - Accord Tourer 2.0L

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Greutate maxima portbagaj acoperis - Accord Tourer 2.0L

    Salut. Vara asta imi trebuie o capacitate de incarcare mai mare decat a portabagajului Accordului Tourer si ma gandeam ca o solutie ar fi un portbagaj inchis deasupra mai ales ca Tourerul are din constructie bare longitudinale. Printre dubiile pe care le am vizavi de marca portbagajului mai am o dilema: ce greutate totala este admisa pe acoperis? in manualul masinii la rubrica asta spune numai sa nu depasesc greutatea maxima dar nu spune si care e. Stiu ca nu sunt multi posesori de Tourer aici dar poate cineva stie. Astept sfaturi si pentru marca barelor transversale si a portbagajului si eventual experiente despre consumul si zgomotul cu chestia aia deasupra.
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 18-05-17, 15:12.
    Honda accord tourer 2.0 i vtec

  • #2
    Maximul este intre 75 si 100 kg la majoritea masinilor. Nu tine de structura ci de prinderi si barele transversale folosite, care oricum trebuie sa le ai indiferent ca ai deja longitudinale. De exemplu daca ai avea prinderi custom facute ca si la masinile offroad pe caroserie din teava groasa ai putea pune lejer 150 kg. Trebuie sa te gandesti insa, la centrul de greutate crescut, la viteze mari ai sa zicem 100 de kg care balanseaza si destabilizeaza masina. Ca si concluzie pe acoperis pui doar lucruri usoare gen schiuri, placi, scari de aluminiu, biciclete usoare.. Exista pentru carlig remorcare cutii de transport, s-a discutat aici: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...rlig-remorcare.
    dacliber
    Senior Member
    Last edited by dacliber; 06-05-17, 19:02.
    ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru raspuns. in threadul de mai sus se vorbeste, initial, de portbagaj pe carlig ca apoi sa continue cu discutii despre carucioare de copil. in orice caz nu vreau sa pun mai mult de 50 kg deasupra dar cautam ceva recomandat de Honda.
      Honda accord tourer 2.0 i vtec

      Comment


      • #4
        da e usor deturnata discutia ca nimeni nu a avut inca asa ceva, inca se tatoneaza solutia, si familistii asa sunt cu amintiri despre bebelusi. Totusi era un video de pe you tube ca sa iti faci o parere. In opinia mea sunt net superioare celor de plafon. Ca si marca, pentru mine nu conteaza daca e cat de cat aerodinamica si destul de mare.
        dacliber
        Senior Member
        Last edited by dacliber; 07-05-17, 14:45.
        ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

        Comment


        • #5
          Pui fara probleme 50 kg pe barile transversale. Atat eu cat si multi altii caram frecvent 4 bicle pe plafon...care pe aici sunt ca greutate. Cutia este mult mai compacta prin urmare cred ca poate sustine mai mult. Conjunctural am dus si doua cutii (parti ale unei canapele IKEA) ceva mai grele, insa a fost pe distanta scurta si viteza mica. Cu biclele pe plafon 120-140 kmph fata probleme...doar zgomotul devine suparator. Consumul se duce mai sus cu 1.5-2 litri, ma refer tot la bicle.

          Barile transversale mi se par mai versatile. Accepta suporti de bicicleta, de schi/snowboard, cutie...e forta majora o scara, scandura, teava...cat am avut santier la casa mi-au fost foarte utile. Pentru SUV, doar suport pe carlig.

          Comment


          • #6
            Pe barele transversale am 4 suporturi de biciclete si la un moment dat am mai pus si una intre ele, deci duc lejer 100kg. De asemenea am mai dus (Bucuresti-Ploiesti) dulapuri intregi (demontate) sau cate 2 usi cu oglinda masive de 40kg+ fiecare, dar incercam sa nu depasesc totusi 100km/h.
            Pachete mobila de la Ikea fara numar .
            Iarna mai scot barele cu totul (cu suporturile de bicicleta asamblate), vopseaua e f putin matuita unde e marginea picioarelor de contact.
            Barele sunt OEM si suporturile de bicicleta Thule.
            Be the change you wish to see in the world - Ghandi.
            Accord 2.4MT 2009

            Comment


            • #7
              75KG daca n-ai trapa, mai putin in caz ca ai. Probabil merge si mai mult dar n-as risca ca e posibil sa-ti zboare la franari bruste ...

              Comment


              • #8
                mersi pentru raspunsuri, consumul nu mi se pare exagerat de mare, in plus cutia e aerodinamica deci ar trebui sa fie si mai mic decat cu bicicletele
                Honda accord tourer 2.0 i vtec

                Comment


                • #9
                  mersi, lucrurile voluminoase vor fi sus iar cele mai grele in porbagajul masinii
                  Honda accord tourer 2.0 i vtec

                  Comment


                  • #10
                    clar, thule sunt cele mai recomandate dar sunt in cautari....mai avantajoase, mai am timp pana in august
                    Honda accord tourer 2.0 i vtec

                    Comment


                    • #11
                      Daca ai nevoie doar conjunctural, incearca sa inchiriezi. Sunt mai multe site-uri, cam 300 de lei pt o saptamana cutia + 70-80 de lei barele. Evident, pe termen lung iese mai scump.

                      LE - preturile sunt pt Romania

                      Comment

                      Working...
                      X