SHAGG: '15 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC M/T Elegance Tech Edition, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    @shagg : Sa-ti stapanesti sanatos Civic-ul si sa-l alergi cu placere! Bine ai venit in aceasta comunitate!

    Referitor la povestea achizitiei expusa aici: e un exemplu de comunicare deficitara (umila mea parere) de la momentul 0. Din partea ambelor parti (dar mai mult a vanzatorului).
    In primul rand vanzatorul trebuia sa fie perfect transparent referitor la masina vanduta (atat cu lucrurile bune cat si cu cele mai putin bune), iar cumparatorul sa fie pregatit sa intrebe tot ce e de intrebat, iar in cazul unui raspuns evaziv sa ceara detalii (nu trebuie lasat nimic in suspensie). Eu unul asa procedez (imi pregatesc o lista cu ce am de intrebat/aflat/clarificat, etc) si nu am avut niciodata probleme, indiferent ce am cumparat (inclusiv recent am ajutat un prieten cu achizitia unei masini si totul a mers snur in comunicarea cu vanzatorul, respectiv tranzactia - mail,tel, whatsapp, face2face, contract, inmatriculare temporara, etc).
    4 intalniri pentru vanzarea unei masini mi se pare ceva enorm - pe de o parte, nu este admisibil sa te prezinti fara actele necesare la tine, mai ales la o verificare/semnare de contract/etc, iar pe de alta parte nu am inteles rostul verificarii masinii in 2 reprezentante, nici macar din cauza actelor. In postura de cumparator si in situatia de fata as fi renuntat la tranzactie de la a doua intalnire, si gata.
    Din postura de vanzator, daca ma stiu cu constiinta curata, adica i-am comunicat posibilului cumparator starea exacta a masinii (aici e inclus inclusiv "bagajul" - gen piese de schimb, roti, etc) as fi fost direct interesat de incheierea cat mai rapida a tranzactiei, incluzand confirmarea starii masinii in urma verificarii la o reprezentanta (indiferent care). Faza cu rotile de iarna mi se pare cam de porc, mai ales daca vreau 200/300+ cai pe urmatoarea masina, care are alte prinderi la roti si alte dimensiuni pentru gumele compatibile. La fel si cu plata verificarii - nu e vorba de suma de bani, e vorba de gest in sine, 50-50 mi se pare echitabil pentru ambele parti (sa te uiti la 100 lei cand vrei 17000 EUR pe o masina, hmmm...).
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

    Comment


    • #32
      Originally posted by ticker View Post
      Ca sa clarific ceva ce e multora neclar - confuzia cu anul.
      Producatorii fac masini incepand cu a doua jumatate a anului ca fiind MY (model year) anunul utmator. De ex in august vor fi MY 2018.
      O confuzie poate aparea, doar daca tu ca si vanzator doresti asta.
      Atat timp cat vorbim de "data fabricatiei", ma astept sa imi spui Septembrie 2017, si nu anul 2018 (ca nu vorbim de MY)... nu data primei inmatriculari... ci pur si simplu... data fabricatiei.

      Originally posted by ticker View Post
      Revenind la garantie, e e de la data vanzarii care inteleg ca e in 2016, deci e irelevanta data fabricatiei.
      Exact, de la data vanzarii, si mai exact de la data primei vanzari.... ceea ce este extrem de important, cand vinzi masina ca "prim proprietar" (cum se pare ca a fost "advertised" masina in cauza).
      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

      Comment


      • #33
        @Shagg: Sa fii multumit ca nu a zis "doamna" ca are amintiri cu masina asta si nu e de acord sa ti-o dea DUPA CE AI PLATIT-O! )) Lasand gluma la o parte, eu inteleg ca mai sunt doamne din astea mai "pushy", care fac discutie pe orice chestie in care nu ar trebui sa se bage (a se citi - sunt patit), si ca sa nu ai cearta toata ziua, mai lasi de la tine, dar aici e totusi vb de cuvantul dat unui tert, nu poti sa te faci de ras sau sa pari tepar etc...

        Oricum ca si cumparator te astepti cand cumperi o masina sa o primesti cu tot ce are, adica daca intr-o discutie tu ca vanzator ai pomenit ca ai si gume de iarna, eu chiar si fara sa imi spui sigur ca mi le dai, ma asteptam sa mi le dai. Eu asa am facut de exemplu cu Maruta (cand am cumparat ATR-ul) - mi-a adus omul si un set de faruri de rezerva, admisia OEM, gume de iarna etc DUPA CE LUASEM MASINA. E tiganie sa le vinzi separat pe OLX wtf?!!? Vorbim de cateva sute de lei... Doar de la FN2 mi-au ramas gumele de iarna, ca asa a vrut cumparatorul, el mi-a propus - "imi scazi X sute de EUR si iti las gumele de iarna ca nu imi trebuie". Erau cauciucuri relativ noi pe 18'', deci valorau 250 EUR, s-a justificat negocierea lui. Altfel...
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #34
          Originally posted by Dozer View Post
          O confuzie poate aparea, doar daca tu ca si vanzator doresti asta.
          Atat timp cat vorbim de "data fabricatiei", ma astept sa imi spui Septembrie 2017, si nu anul 2018 (ca nu vorbim de MY)... nu data primei inmatriculari... ci pur si simplu... data fabricatiei.
          Dar si atunci, spui "fabricata in septembrie 2017, prima inmatriculare in iunie 2018".
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #35
            Bine ai venit, shagg!
            Inteleg ca iti doreai de ceva timp o Honda, ma bucur ca intr-un final ai reusit.
            Restul nu doresc sa comentez, presimt ca discutia nu se va termina foarte curand.
            In final iti doresc sa te bucuri de masina fara probleme!

            Comment


            • #36
              Originally posted by Wagner View Post
              @shagg : <...> e un exemplu de comunicare deficitara (umila mea parere) de la momentul 0. Din partea ambelor parti (dar mai mult a vanzatorului).
              Ha ha , asta imi aminteste de political correctnessul din zilele noastre, care da nastere ator interpretari si conflicte politice. "lipsa de comunicare, mai mult din partea vanzatorului"este un mod politic de a defini TEPARUL. plm, asta a vrut sa vanda masina repede, cu un pret cat mai mare si normal ca, tepar fiind, a ascuns voit unele aspecte si a promis lucruri pe care nu le-a infaptuit
              Originally posted by Wagner View Post
              @shagg : La fel si cu plata verificarii - nu e vorba de suma de bani, e vorba de gest in sine, 50-50 mi se pare echitabil pentru ambele parti (sa te uiti la 100 lei cand vrei 17000 EUR pe o masina, hmmm...).
              Mie mi s-ar parea ok urmatorul algoritm:
              - daca masina iese ok la test, iar cumparatorul o ia, plateste el (daca e bun negociator, poate convinge pentru un sharing de, sa zicem, 50-50)
              - daca masina iese ok la test dar cumpratorul nu o ia (din varii motive), plateste el
              - daca masina nu iese ok, atunci plateste vanzatorul

              Logica ar fi ca vanzatorul sa plateasca in caz de masina viciata (ca o pedeapsa pentru ca a ascuns sau nu stia de defect, daca era de buna credinta) sau cumparatorul in cszul in care masina este ok (drept consecinta ca nu a luat de bun ce a zis vanzatorul). Ar fi ca un pariu: pariez ca masina ta e defecta; in revers, pariez ca masina mea este perfecta.
              "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

              '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

              Comment


              • #37
                Originally posted by KMR View Post
                @Adrian Octavian: eu n-aș fi cumpărat mașina de la tine pe baza atitudinii tale. Așa cum ziceam, nu te cunosc dar nu ești pe lista mea de favoriți, ca să zic așa. Bine că ai vāndut-o și sper să-ți iei alt brand de mașină sau, dacă īți iei Honda, să postezi mai rar sau chiar deloc. Vorbesc īn numele meu, nu al comunității
                Nu trebuie sa fiu pe lista ta de favoriti si Nu mi-am creat cont aici ca sa fiu pe lista ta . Stai linistit ca e ok. Nu cred ca ti-o vindeam pentru ca nu ne intelegeam din start. Dar cum am spus dpmdv este ok, fiecare cu ale lui. Sa ai o zi buna si linistita (fara niciun pic de sarcasm)!

                Asa:

                Sa inteleg din tot ce ati scris pe aici ca sunt tepar?

                1. Sunt tepar daca in toata povestea asta am vrut sa il ajut pe om,din bunavointa mea, cu cauciucuri? Trebuia sa discut, cum a zis cineva mai sus, cu consoarta de unde si acel: probabil ti le voi da, ceea ce nu inseamna un categoric "Da", pentru ca eu trebuia sa ajung sa vb cu ea, asa procedez eu legat de familie/femeie/si alte chestii care se interpun intre 2 elemente.

                2. Batutul palmei s-a realizat inainte de a intra din vorba in vorba si sa vb de cauciucuri, deci clar intentia lui de cumparare a fost de la bun inceput cand, eu discutand tot in familie, am zis sa lasam la pret. (nu am fost de capul meu in nimic din asta).

                Postarea/anuntul a fost facut strict pentru masina ! Nici macar cuvantul cauciuc/anvelopa scrie in anunt.

                Omul a fost fericit (ma repet) ca am lasat 1k e din ea cand eu am primit un raspuns din afara.

                Faza ca "isi cumpara typeR si se uita la niste cauciucuri", sper ca a fost in spirit de gluma pt ca nu pot sa cred ca atat de jos se poate ajunge, la fel se poate spune "are bani de civic si nu poate sa isi cumpere cauciucuri?" e vorba de gandirea fiecaruia.
                Puteam sa imi cumpar orice masina daca din principiu noi am batut palma pe altceva, unde e sensul !!!

                Marea mea greseala este, mi-o asum, ca am adus in discutie din vorba in vorba, cauciucurile pentru ca mi s-a parut un om ok (my bad aici) fara ca eu sa fi vorbit acasa si despre asta.(exista si oameni chibzuiti pe lumea asta, nu ai ce sa faci).

                @octi_b am spus ca urmeaza sa imi iau deci logic nu am o alta honda!
                @delphi masina este luata de mine anul trecut in septembrie (2016) garantia a intrat in vigoare din 2016 deci nu mi-a trecut prin cap nicio secunda ca este o atat de mare problema 2-3 luni dif nestiind (din pacate nu-s atat de exagerat sa ma uit pe acte la sange tinand cont ca era luata si din reprezentanta, nici nu stiam ca pe cartea de service e trecuta garantia masina celalalta a fost luata fara garantie si carte service si nu am mai plans, plus ca ce am gasit pe la ea a trebuit sa schimb ca asa e logic + ca omul mi-a zis ca e ok si honda braila la fel, e o poveste veche pe care o postasem tot aici)...in sfarsit, e normal sa existe pareri, de aia exista si forum.

                Una peste alta, eu stiu foarte clar ce am vb cu acest personaj care, din spusele lui, nu agreaza deloc oamenii si am vazut niste argumente pline de minciuna...el stie mai bine.

                Nu ma afecteaza catusi de putin chestia asta pentru ca eu stiu foarte clar ce s-a intamplat, la fel cum si el stie, cu anumite scapari, ce s-a intamplat. Cel destept cedeaza primul asa ca nu are rost sa ma mai bag in polemici
                Anuntul este si a fost DOAR pentru masina iar ca am adus eu vorba DUPA ce s-a batut palma pe pret si pe starea masinii, my bad ca am incercat sa ajut, aia e, nu ma pot certa cu cineva drag doar de dragul unui om fara caracter!

                Sa aveti o zi frumoasa si fara probleme in trafic .
                "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

                The Power of Dreams

                Comment


                • #38
                  Avand in vedere ca nu ii cunosc personal pe nici unul din protagonistii povestii respective, nu imi permit sa etichetez pe nimeni. Am incercat o exprimare politicoasa pentru a descrie o situatie despre care nu stiu altceva in afara de cele citite aici, exact pentru a nu ajunge la cele descrise in propozitia anterioara.

                  Chestia cu plata tine de felul de a fi al omului. Putem parlamenta pe tema asta mult si bine... Ca vanzator, daca bat palma cu cumparatorul si masina e asa cum am descris-o, nu m-ar deranja sa platesc 50% din verificarea respectiva (poate chiar si valoarea intreaga, in anumite situatii). Vorbim de o valoare de 40 EUR (aprox) la o tranzactie de cateva mii. C'mon !!! Nu am cumparat pana acum o masina sh din Romania (a mea si alte cateva cumparate pentru firma unde lucram au fost cumparate de noi de la reprezentantele oficiale).
                  Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by Wagner View Post
                    Avand in vedere ca nu ii cunosc personal pe nici unul din protagonistii povestii respective, nu imi permit sa etichetez pe nimeni. Am incercat o exprimare politicoasa pentru a descrie o situatie despre care nu stiu altceva in afara de cele citite aici, exact pentru a nu ajunge la cele descrise in propozitia anterioara.

                    Chestia cu plata tine de felul de a fi al omului. Putem parlamenta pe tema asta mult si bine... Ca vanzator, daca bat palma cu cumparatorul si masina e asa cum am descris-o, nu m-ar deranja sa platesc 50% din verificarea respectiva (poate chiar si valoarea intreaga, in anumite situatii). Vorbim de o valoare de 40 EUR (aprox) la o tranzactie de cateva mii. C'mon !!! Nu am cumparat pana acum o masina sh din Romania (a mea si alte cateva cumparate pentru firma unde lucram au fost cumparate de noi de la reprezentantele oficiale).
                    Eu am procedat exact cum a procedat si cel de la care eu am cumparat prima masina (cea din 2007) cand am fost la Honda Braila pentru verificare. Am platit foarte frumos fara sa fac vreun scandal... pentru ca toti pe care ii intrebasem mi-au spus sa ma duc sa o verific si sa platesc. Dar cum ziceai tine de fiecare.
                    "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

                    The Power of Dreams

                    Comment


                    • #40
                      Pe mine ma deranjeaza sa platesc eu verificarea ca si vanzator, dupa ce ai verificat vizual totul si mai ai dubii inca si tot nu ai plecat, din pricipiu nu ca as fii zgarie branza ca si cei 2 in cauza, adica la reprezentanta sau firma nu ai face atatea figuri dar la persoana fizica este egal cu samsar ca asa vin educati de tv si siteuri de cacao, plus sfatul de mai sus ca o lasi in service si pleci pur si simplu mi se pare de smecheri jegosi. Daca chiar esti dezamagit poti sta de vorba si gasi o solutie ca un domn ce esti, nu pleci sa te razbuni. De aceea am specificat ca sunt persoane care habar nu au in ce stare reala e masina lor, chiar foarte multi. Oameni seriosi de altfel, cu afaceri serioase, in pozitii importante la asigurari, banci, etc. Cu masini lasate pe mana reprezentantelor, deci din punctul lor de vedere in ordine. Am intalnit barbati peste 50 ani, care nu stiau de unde se deschide capota motorului la VW Golf de exemplu. Ce sa mai zic de femei. Ce sa iti explice ala tehnic. Pai daca acel om iti da cheile in mana sa mergi sa o verifici, cum sa ii lasi masina in service si sa pleci.
                      Daca vii impreuna cu un prieten mecanic, pentru ca tu nu te pricepi, trebuie sa il platesc eu si pe ala dupa logica voastra.

                      De cealalta parte un barbat fara CUVANT e degeaba...

                      Cum am scris si mai sus ai masina in configuratia dorita, de ce nu te bucuri de ea si ii strici prezentarea cu probleme de genul? Sa stii ca exista topic special - feedback vanzari, poate ar fi mai bine sa mute careva o parte din discutii acolo, si aici sa lasi prezentarea masinii.
                      dacliber
                      Senior Member
                      Last edited by dacliber; 29-04-17, 12:18.
                      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                      Comment


                      • #41
                        Salut!

                        Cred ca am dezbatut suficient acest subiect, nu mai e nimic de adaugat din partea mea.
                        Multumesc tuturor pentru opinii. Cred ca s-au putut trage destule concluzii din care cineva interesat ar putea avea ceva de invatat.
                        Propun sa ne oprim aici pentru a nu deveni deranjant.
                        Vine weekendul, 1 mai, vreme buna. Sunt lucruri mai frumoase care merita atentia noastra. Hai sa aducem o nota pozitiva.

                        Ca sa adaug la impresii despre masina:
                        - imi place cum se misca, imi place feedback-ul directiei
                        - imi place ca este antifonata bine, este silentioasa in turatii joase, dar in egala masura motorul se aude foarte bine cand urca un pic in ture
                        - inca simt ca mai trebuie sa ma obisnuiesc cum sa folosesc optim cutia de viteze
                        - mi se par utili senzorii de blind spot din oglinzi si cel de cross traffic monitoring cand dai cu spatele
                        - cred ca va fi un pic mai dificila intretinerea exterioara, am observat ca raman tot felul de urme indiferent cum ai spala sau sterge masina; nu stiu daca e de la vopsea sau de la culoare...; cred ca seamana cu ce am mai citit in threadul lui @BV26CAT
                        - display-ul tip tableta imi lasa impresia ca are un pic de lag, intentionez sa ii dau un factory reset si sa reinstalez doar ce aplicatii am nevoie pentru ca acum are mai multe

                        In rest, sunt bucuros sa conduc in final modelul de masina pe care mi l-am dorit.
                        Imi place brandul Honda in general cu tot ceea ce inseamna, atentia spre inovatie si detaliu, de la roboti, echipamente industriale si pana la motociclete si masini. Imi amintesc ca mi-a atras atentia si intr-un videoclip in care membrii formatiei se miscau pe un fel de monociclu electric. Mi s-a parut interesant sa descopar ca era un produs Honda (numit UNI-CUB). In fine, si multe altele, fiabilitatea motoarelor, dorinta de performanta, expunerea in competitii de motorsport, cu toate ca nu imi explic (si regret) ca un producator precum Honda nu reuseste sa aiba succes de ani buni in Formula 1, dar asta e un subiect pentru un alt thread (urmaresc F1 din 96-97)

                        Multumesc pentru urarile de bun venit. Sunt sigur ca pot invata multe de pe acest forum.

                        Ne mai auzim, numai bine!
                        shagg
                        Junior Member
                        Last edited by shagg; 29-04-17, 02:28.

                        Comment


                        • #42
                          S-o stăpānești sănătos!
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #43
                            Partea cu "e antifonata bine" nu stiu cat este de adevarata, eventual pot sa iti confirme/infirme colegii cu acelasi model. In General Civic-urile pe benzina sunt foarte silentioase, in special ca al tau este aproape nou.

                            Si ma bucur ca ai insistat si ai cautat si ai achizitionat exact modelul/echiparea care ti-ai dorit-o.

                            Apropo, sa revii candva si cu poze sunt tot timpul binevenite!

                            Comment


                            • #44
                              S-o conduci cu placere si la multi km. fara probleme.

                              Comment


                              • #45
                                Eu zic ca lucrul cel mai important este că ti-ai luat masina pe care ti-ai dorit-o si ca ești mulțumit de ea. Restul nu mai contează.

                                Și alt lucru important este că faci parte din una dintre cele mai sănătoase comunități de profil. E bine aici.

                                Comment

                                Working...
                                X