SHAGG: '15 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC M/T Elegance Tech Edition, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SHAGG: '15 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC M/T Elegance Tech Edition, Crystal Black Pearl

    Salutare tuturor,

    Sunt Mihai si ma bucur sa ma alatur comunitatii Hondafan. Am mai urmarit forumul in trecut pentru informatiile utile de aici dar nu am postat niciodata.

    Cu riscul de a scrie prea mult, am sa vorbesc un pic despre experienta de a cumpara masina.
    Cochetam de ceva timp cu ideea de a avea o Honda Civic. In general imi plac masinile japoneze.
    Am mai avut o experienta cu un membru hondafan in trecut. Acum 2 ani si ceva am fost la un pas de a cumpara un Civic rosu din 2008, doar ca am avut "ghinionul" sa dau peste un proprietar foarte onest si de bun simt, care a preferat sa fie om de cuvant si sa ofere masina unui cumparator care o vazuse inaintea mea dar care trebuia sa astepte sa faca un credit. Chiar daca eu aveam banii pregatiti sa ii dau a doua zi. Omul mi-a pus totul la dispozitie, acte, test drive, nu s-a ferit nicio secunda, a platit verificarea tehnica in reprezentanta, cauciucuri de iarna, masina ok, acte ok, pretul ok ca se grabea sa se mute in Anglia cu jobul. Din pacate n-a fost sa fie, mi-a spus ca el este om de cuvant, si pana la urma a dat-o celui cu creditul. Dar nu am putut sa fiu suparat pentru ca a fost un tip foarte sincer si corect de la bun inceput. Un plus pentru comunitatea hondafan in gandul meu.

    Fast-forward pana in prezent, m-am reorientat pe modelul 2015 de Civic. Am cautat masini noi (aveau oferte de lichidare de stoc avantajoase) sau aproape noi (rulate de un an).
    Noua nu am gasit decat echiparea Elegance Winter Pack pe alb, iar eu imi doream mult echiparea Tech Edition negru, cu display tip tableta, navigatie si pachetul de senzori ADAS.
    Tech Edition nu se mai gaseau noi, am sunat la mai multi dealeri din tara. Dar am intrebat si despre masini rulate.
    Cu toate ca mi-au spus ca Tech Edition sunt destul de rare, ca au fost vandute doar cateva unitati, am reusit cumva sa gasesc 3 in decurs de 2 saptamani. Toate 3 rulate, cu vechime de aproximativ un an.
    Primele doua erau vandute de dealer (Asko) la buy-back.
    Prima avea 6500 km, 16500 euro, din pacate am pierdut-o, a luat-o cineva mai repede cu toate ca vorbisem sa fiu primul care vede masina. Agentul de vanzari m-a programat cumva ca varianta de back-up din ce am inteles ulterior. Dezamagit un pic dar doar nu era sa imi iasa din prima. Mergem mai departe.
    A doua Tech Edition avea 27000 km, 15900 euro, cred ca inca mai exista anuntul (https://www.autovit.ro/anunt/honda-c...tml#d14a0a420b)
    Din pacate fix in dimineata cand m-am dus la Asko sa o vad, un alt client o luase la test drive si au lovit-o in partea stanga-fata. Nu era nici asa de bine intretinuta la interior. Deci pe asta am vazut-o lovita, pe cea de 6500 km tocmai o pierdusem.
    Deja incepusem sa ma resemnez ca nu mai gasesc TechEdition si ma gandeam serios la cea noua alba cu mai putine dotari, pentru ca daca mai asteptam mult o pierdeam si pe aia.

    Au mai trecut cateva zile si a aparut un nou anunt pe autovit, de data asta nu mai era de la dealer, era o persoana fizica.
    Anuntul zicea Tech Edition 2016, primul proprietar, 15000 km, pret 18000 euro negociabil, o dadea pentru a-si lua TypeR, zice ca e membru hondafan.
    Pretul un pic cam mare fata de bugetul meu si fata de cat am vazut ca era pretul pietei. Dar zic ca e o sansa buna asa ca il sun.

    Pe scurt, acum 2 zile am cumparat aceasta masina de la membrul hondafan Adrian Octavian.
    Masina este intr-o stare buna dar din pacate am ramas cu un gust amar dupa experienta cu vanzatorul si nu cred ca face cinste acestei comunitati.
    Gasiti threadul lui aici http://www.hondafan.ro/forum/showthr...Elegance-Black
    Fac observatia ca anul fabricatiei nu este 2016 cum a scris el, ci 2015. La fel cum nu este nici primul proprietar si nu a luat masina de noua, ci tot rulata. Probabil dintr-un exces de zel a vrut sa para mai noua decat e.

    Ca sa detaliez cronologic, l-am sunat, ne-am intalnit in aceeasi zi, am dat o tura scurta in parcare. Cat am putut sa observ cu ochiul meu neavizat mi s-a parut in regula. El era foarte amabil si parea un tip ok. Mi-a spus ca doar ce a facut revizia, ca a facut si un polish acum cateva luni. Mi-a zis ca imi da si cauciucuri de iarna. Omul insista sa ma asigure ca masina este ok, poate un pic prea insistent, dar asa se vinde.
    Nu avea actele la el (nicio problema pana aici ca l-am sunat din scurt), dar am constatat din talon ca data primei inmatriculari era diferita de data cealalta din talon (literele B si I). Aici prima neconcordanta si primul semn de intrebare. Aflu ca de fapt el nu era tocmai primul proprietar, ca masina mai fusese inmatriculata de Autoklass Ploiesti si ca el a luat-o la 4000 km, sau poate erau 6000 km, pana la urma recunoaste ca la 10000 km (ca doar scrie si in threadul lui). Dar continua sa insiste ca "nu se pune" ca a inmatriculat-o dealer-ul si ca el e de fapt "primul proprietar". Diferenta intre date era: feb 2016 - Autoklass, sept 2016 - el.
    Am zis ca vreau sa facem o verificare in service. A zis ca e de acord dar ca irosim banii degeaba, ca masina e ca noua. Iarasi mi s-a parut un pic reticent dar in sfarsit.
    Nu am inteles de ce avea pretentia ca eu sa am incredere in el, sa ma incred doar in vorbe.
    Mi-a cerut maxima seriozitate si m-a asigurat ca masina e ok, el e ok, nu e samsar, ca se bucura ca m-a intalnit si ca si eu sunt ok.
    Dupa ce i-am spus ce alte masini similare am mai vazut la Asko rulate si la ce preturi, am negociat in mare un pret de 17000 eur. Un pret deloc mic. La Asko gasisem 15900 - 16500 eur rulate Tech Edition si 16900 noua (fara Tech). E clar ca nu sunt un mare negociator.

    Am facut programare la service la Honda Nord pentru verificare (erau mai liberi decat la Asko).
    Cu actele am avut ceva de tras ca sa le aduca, era foarte reticent cand intrebam mai in detaliu sau vroiam sa ma uit la ele. Continua sa imi spuna sa am incredere, ca n-am ce sa vad in acte. Nu stiu de ce se simtea ofensat ca vroiam sa ma uit mai atent, ca si cum nu am incredere in el si il fac samsar. Dar pur si simplu asa sunt invatat, sa fiu atent la acte.
    L-am rugat sa aduca si actele masinii sa le vedem pe toate deodata la dealer, sa verifice si garantia, cu ocazia asta sa vad care e faza cu "primul proprietar".
    L-am sunat chiar cu o seara inainte sa ii reamintesc de acte: civ, carte tehnica, carte service etc. Da, da, da, m-a asigurat ca totul e in regula.
    La verificare masina a iesit foarte ok dpdv tehnic, 16100 km.
    Din pacate legat de acte, a omis sa aduca cartea service pe motiv ca "a crezut ca era in torpedou". Nu stiu altora cum li se pare, dar mie nu mi-a placut situatia si consider ca asta denota neseriozitate.
    El continua sa ma asigure ca masina este ok si ca sunt degeaba suspicios. Ca are revizia facuta acum 2 saptamani la 15000 km.
    Ok, sa zicem neatentie. Il cred, dar totusi vroiam sa vad si eu cartea aia cu ochii mei. Nu stiu ce e gresit in asta.
    Fara cartea service nu mi-au putut verifica nici garantia cei de la reprezentanta.
    In fine, pentru ca l-am vazut ca era reticent si se zgarcea la fiecare banut am zis ca platesc eu verificarea. Cu toate ca am mai fost la verificari si de fiecare data platise fie proprietarul verificarea, fie am facut 50-50.

    Am vrut neaparat sa vad si cartea service si sa ne mai intalnim o data la dealer sa verifice garantia inainte de a bate palma. Iarasi i s-a parut deplasat ce ii cer, dar a acceptat. L-am rugat sa curete si masina in interior in spate (a avut caine in masina si era plin de par si miros, fetele usilor patate).
    Din cauza ca nu a adus cartea service atunci la Honda Nord, a trebuit sa mai facem un drum, in alta zi.
    Ne-am intalnit la Asko de data asta, masina curatata frumos in interior, fara pete, mirosea bine.
    Cartea service era si ea in regula, dar pentru garantia extinsa (de 5 ani) mai avea nevoie de un document (un certificat de garantie) pe care bineinteles ca nu il avea la el. Sustinea ca nici nu stie despre asa ceva.
    Noroc ca directorul tehnic de la Asko a fost foarte amabil cu mine si m-a ajutat trimitand un email la Honda Trading sa intrebe de garantie. In vreo 2 ore mi-a si raspuns ca masina are garantie extinsa, dar incepand de la data primei inmatriculari (adica cea de la Autoklass Ploiesti), nu de la data de cand a inmatriculat-o el, asa cum imi spusese mie.

    Tot legat de acte, el vroia sa imi dea certificatul fiscal dupa ce semnam contractul, ca se grabea cu contractul. Nici asta nu mi-a placut, nu am fost de acord. Pana la urma ne-am interesat si nu mai era nevoie de fiscal, puteam sa facem toate actele pe loc, trebuia doar o stampila.
    Iarasi nu inteleg, daca toate lucrurile sunt in regula la masina, de ce nu ai face tot posibilul sa pui totul la dispozitie deodata, cat mai repede, mai ales ca se si grabea sa terminam tranzactia.
    Am incercat sa ignor aspectul asta atata timp cat toate verificarile ieseau ok.
    Pentru ca intr-adevar, pana la punctul asta nu aparuse nicio surpriza neplacuta, totul era bine, doar reticenta asta la verificari si pretentia obsesiva de la mine sa am incredere.
    Deja in momentul ala incepusem sa ma simt prost ca poate eram prea paranoic cu verificarile (acum imi dau seama ca am facut foarte bine sa nu am incredere).
    El se purtase foarte prietenos cu mine pana atunci, un pic suspect de prietenos pentru gustul meu. Ca o sa ne mai intalnim dupa, ca el se vede cu membrii hondafan si sa vin si eu la intalniri, ca se bucura ca masina ajunge pe mainile mele, ca sa am incredere. Daca s-ar fi putut, ideal era sa cumpar masina doar dupa vorbele lui si cat mai repede, eram deja prieteni. Am incercat sa ignor, incercam sa fiu si eu prietenos.

    Ok, dupa ce in capul meu bifasem toate casutele, verificare tehnica, acte, garantie, a ramas sa stabilim cum facem cu contractul.
    Am stabilit inca o data ce documente avem nevoie, sa aduca ambele randuri de chei, daca imi da si anvelopele de iarna, care e pretul final (17000 euro), cum facem plata (in lei la cursul bnr prin transfer bancar).
    A zis ca da, ca imi da si cauciucurile si imi da in plus ce ulei i-a mai ramas, ca sa nu imi fac griji. Doar ca n-are rost sa aduca cauciucurile cu el, ca pot sa trec in urmatoarele zile pe la el sa le iau.
    Am batut palma, a doua zi ne vedeam sa facem contractul. Eram multumit, aveam incredere.

    Vine ziua cea mare, ne intalnim la directia de taxe locale de unde apartinea el.
    Facem contractul, imi da toate actele masinii, ambele chei, eu fac viramentul, banii ajung la el instant.
    Luam ce stampile mai trebuie de la taxe si impozite. Toata lumea fericita, devenisem noul proprietar.

    Citisem pe net ca poti sa faci un act aditional la contractul de v-c in care sa scrii tot ce ti-a predat vanzatorul, de exemplu ambele chei, anvelope de iarna, jante etc.
    Am zis hai sa nu fiu absurd si macar cu asta sa merg pe incredere. Ei bine, s-a dovedit a fi o alegere proasta.

    Ce sa vedeti, dintr-o data toata prietenia asta fortata a disparut. Pana atunci sms-uri, mesaje pe facebook, prietenie.
    Dar il sun a doua zi, respinge apelul. Era ocupat la munca, vorbim mai tarziu.
    Reusim sa vorbim la telefon pe la pranz, ii povestesc niste impresii despre masina, il intreb despre niste setari la display-ul tableta, discutie amicala.
    Apoi intreb de anvelope, cand pot sa trec sa le iau, daca se poate chiar in seara asta.
    Ezita, zice ca trebuie sa vorbeasca cu prietena lui sa vada daca e cineva acasa in seara asta, ca ma suna el. A inventat ceva o scuza ca e ocupat, n-am inteles f bine.
    Zic ok, nu-i problema daca nu se poate azi, e bine si maine daca e ok. As vrea totusi sa iau cauciucurile zilele astea, ca sa incheiem. Zice ca ma suna el dupa ce vorbeste.
    Presimteam ca ceva e putred, dar incercam sa ma calmez, sa zic ca nu e nimic suspect, ca trebuie sa am incredere in om ca pana la urma se dovedise ca masina era ok, totul ok. Cine stie, poate chiar nu trecea omul pe acasa si avea o zi mai ocupata.
    Nu da niciun semn, il mai sun spre seara sa vad ce a vorbit. Raspunde f grabit ca e ocupat si nu poate vorbi.
    Apoi peste ceva timp ma suna el si imi arunca bomba.
    O scuza penibila cum ca a vorbit cu prietena lui si ca ea nu este de acord sa le dea, ca ea vrea sa le vanda, si ca el nu are ce sa faca. Dupa ce ca imi dadea teapa, mai era si las si dadea vina pe altcineva.
    Zic, stai mai frate, ca am vorbit o treaba, ai zis ca imi dai si rotile de iarna, am mers pe incredere, eu am fost serios cu tine, ti-am virat toti banii pe loc cum am vorbit, la click.
    Ca nu poate, ca s-a mai consultat, apoi deja incepea sa inventeze ca el nu mi-a zis ca imi da si cauciucurile, ca a zis "PROBABIL iti dau si cauciucurile".
    Ca degeaba am pretentii ca in anuntul de pe autovit nici nu scria de cauciucuri. Zic, ce treaba are ce scria in anunt, conteaza ce am vorbit noi cand am batut palma.
    In fine, nu are rost sa mai povestesc mai departe, discutia a decurs in aceeasi nota.
    Ai zice ca doi oameni maturi nu ar trebui sa aiba vreodata o asemenea conversatie.
    Apoi refuza sa accepte ca mi-ar fi zis vreodata si de acele cauciucuri, desi era martor si prietena mea cand mi-a zis.
    Refuza sa accepte ca s-a sucit acum pe final, si ca ar trebui sa zic eu merci ca mi-a dat masina la cati nervi i-am facut si cat timp a pierdut cu mine pentru toate verificarile. Ca am fost un cumparator de cea mai joasa speta.
    Vreau sa spun ca nu a fost circ la telefon cu injuraturi, am vorbit civilizat.
    Mai mult decat sa ii spun ca este tzepar, ca este un om fara onoare care nu isi respecta cuvantul nu am avut ce sa-i zic.
    Nu degeaba am vrut eu sa fac toate verificarile. Si mi-a confirmat ca am fost indreptatit sa am toate suspiciunile despre el.
    Acum constat, desi e tardiv, ca a avut un comportament tipic, reticent la verificari, avea pretentia sa am incredere doar pe vorbe, s-a dat bine pe langa mine, prietenos, pentru ca apoi dupa ce s-a vazut cu banii luati sa nu mai fie om de cuvant.
    Deja am vazut ca m-a si sters de pe facebook. N-am incercat sa verific, dar probabil ca si la telefon m-a blocat. Comportament tipic.
    Poate sa stea linistit ca n-am sa-l asaltez cu telefoane sau mesaje.
    Pacat, daca el a ales sa se tiganeasca la cauciucurile alea in asa hal. Asta spune totul despre caracter.
    Eu n-am de gand sa ma mai cert cu el.
    Nu am niciun interes sa intru in conflict cu cineva si am incercat sa rezolv pe cale amiabila.
    L-am avertizat ca o sa postez pe forum despre asta si mi-a spus ca pot sa fac ce vreau.

    Acum, as fi interesat sa aflu si parerea voastra.
    Nu stiu cum ati facut voi cand ati batut palma cu un vanzator, dar noi am agreat un pret, iar acel pret includea si cauciucurile.
    Nu am inteles cu ce l-au deranjat verificarile pe care le-am facut. Consider ca erau niste lucruri normale, nu pot sa cumpar o masina doar pe vorbe si pe impresii.
    Nu am facut decat o verificare in service la reprezentanta, apoi din cauza ca a fost el "uituc" si nu a adus cartea service, am mai facut un drum la reprezentanta sa imi confirme si garantia.
    Nu stiu, ce ar fi trebuit sa fac, sa iau masina fara nicio verificare, fara sa vad macar o data cartea service cu ochii mei?
    La service am platit eu, desi v-am spus ca alte dati cand am mai fost cu alte masini au platit vanzatorii, pentru ca teoretic le ramane lor foaia aia si e valabila in ideea in care vor sa o arate si altor cumparatori.
    La acte auto am platit tot eu, desi am citit ca de regula se face 50-50, dar el avea pretentia sa platesc eu.
    Adica am inchis ochii la micile cheltuieli.
    Eu consider ca am fost corect si serios de la un capat la altul, nu m-am dat expert auto, de asta am tinut neaparat sa facem verificarile la reprezentanta, la negocierea pretului cat am zis din prima zi ca sunt dispus sa dau, atat am dat, n-am mai tras de pret, m-am tinut de cuvant.

    Acum nu cred ca mai am multe de facut ca sa recuperez cauciucurile alea.
    Am incredere totusi ca masina e ok, de la service mi-au zis ca e f ok, e bine intretinuta.

    Nu stiu, poate il cunoasteti personal unii dintre voi ca se lauda ca merge la intalnirile hondafan.
    Daca ma puteti ajuta cu un sfat v-as fi recunoscator.
    Astept orice fel de parere de la voi legata de toata povestea.
    Stiu ca ar fi trebuit sa fi facut act aditional la contract in care sa fi scris de cauciucuri sau sa ii fi cerut sa vina cu cauciucurile acolo. Cand i-am zis de treaba asta mi-a raspuns razand ironic, "pai ce crezi ca o mai dadeam asa". La cat era de disperat sa vada banii ma indoiesc ca ar fi comentat ceva, dar in fine.

    Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca pana aici.

    Toate bune!
    shagg
    Junior Member
    Last edited by shagg; 27-04-17, 10:30.

  • #2
    Te inteleg ca esti meticulos si ai tinut la unele lucruri. Poate unora li se pare exagerat, dar sunt oameni si oameni.

    Eu, daca as fi fost in locul tau, as fi renuntat la cumparare daca as fi avut suspiciuni in legatura cu vanzatorul.
    De asemenea, desi inteleg si sunt la fel (daca o vreau alba atunci nu ma las pe alta culoare) cred ca ar fi fost o optiune mai buna sa iei una noua, mai ales ca diferenta de bani era mica si Tech Package-ul nu stiu cat merita pentru unii.

    In concluzie, macar ai masina pe care ti-ai dorit-o Sa te bucuri de ea!
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 27-04-17, 14:04.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Salutare...

      Nu vreau sa intru in polemici cu tine, tinand cont ca esti fixat pe o chestie absolut dubioasa.

      Dar daca tot ai ajuns sa minti hai sa iti spun care e treaba..

      Prima oara cand m-ai sunat si mi-ai zis de pret ti-am zis ca nu ti-o pot da la pretul oferit de tine (in anunt nu exista cauciucurile de iarna) pentru ca mi-am facut niste calcule fixe astfel incat sa pot cumpara typeR (fk2) din germania, deci tu te-ai gandit sa iei masina chiar daca nu avea cauciucuri de iarna - asta e una la mana

      2. Ti-am spus ca pot sa scad in functie de ce raspuns primesc din germania si o sa pot sa scad 1000e (o mie de euro= 45milioane) - eu am cerut cu o mie mai mult decat mi-ai oferit tu atunci cand ai vrut sa cumperi masina FARA CAUCIUCURI DE IARNA PENTRU CA NU AVEAI DE UNDE SA STI DACA AM SAU NU CAUCIUCURI din moment ce in anunt nu erau trecute.

      3. Toate actele au fost verificate si rasverificate la asko si honda nord (ca sa nu mai spun ca omul de la asko ti-a spus cu cuvintele lui ca Garantia la masinile de dupa 2015 este de 5 ani) dar na... trebuia sa ne pui intr-o situatie jenanta la Asko unde am un respect fata de oamenii de acolo.
      "Noroc ca directorul tehnic de la Asko a fost foarte amabil cu mine si m-a ajutat trimitand un email la Honda Trading sa intrebe de garantie. In vreo 2 ore mi-a si raspuns ca masina are garantie extinsa, dar incepand de la data primei inmatriculari (adica cea de la Autoklass Ploiesti), nu de la data de cand a inmatriculat-o el, asa cum imi spusese mie." - erai de fata cand cel de la Nord a zis asta )) vezi ca te pierzi .

      4. Cu o zi inainte sa semnam actele mi-ai zis daca am cauciucurile de iarna, pana atunci nu mai pomenisei de ele chiar si dupa ce oamenii aia ti-au zis ca masina este intr-o stare perfecta atat optic cat si tehnic, nestiind ca am cauciucuri de iarna, logic logic tu ai vrut sa cumperi masina FARA CAUCIUCURI DE IARNA. ---------LOGIC---------, iar eu ti-am zis ca PROBABIL TI LE DAU PENTRU CA PE TYPER NU SE POTRIVESC ("PROBABIL" PENTRU CA IN MASINA PE CARE TIE TI-AM DAT-O IN CONDITII EXTRAORDINARE EU SI PRIETENA MEA AM AVUT AMANDOI PARTE SI AMANDOI AM BAGAT BANII IN EA) deci in consecinta eu trebuia sa ma sfatuiesc cu ea, din nou logic... daca iti spuneam ca probabil iti dadeam si o parte din apartament tu veneai si tipai ca nu ti-am dat...

      5. A trebuit sa fac curat in masina si sa pierd timupul de 3 ori pt ca tu ai vz nu stiu ce 2 fire de par pe sub bancheta, inteleg ca trebuie sa fie curata masina dar tu ai fost extrordinar de exagerat, a trebuit sa ma duc peste baietii de la High Class Detailing sa le zic sa imi faca ceva, sa nu ai impresia ca asa va ramane masina cum ti-am dat-o eu ))))) tre sa o mai speli si tu.

      6. In ce lume ai vz sau ai auzit tu ca eu ca si vanzator platesc Verificarea in reprezentanta??????? Nu cred ca ai vreun prieten care putea sa te indrume sau sa iti zica sa nu zici asta ca te faci de ras iar ca un simplu exemplu: De fiecare data cand cerea vreun posibil cumparator o verificare iti dai seama daca veneau 10-20 sa ceara asta ca eu trebuia sa scot din buzunar 15-30 milioane ))))))))) in ce lume traim ca eu sunt depasit de acest minti

      7. Prietenie pe facebook cu tine nu am cautat... era vorba sa vorbim in cazul in care vrei sa te ajut cu ceva ce nu sti la masina, poate pareai un om normal si nu strica o vorba in plus, dar am vz ce fel de om esti si nu stiu daca vreau sa ma inconjor de dastia ca tine.

      8. Uitasem: cum e posibil sa te intrebe cineva daca actele sunt in regula cu ele in mana si sa ii spui ca a fost luata din reprezentanta cu toate foile pe care erau stampile si sa zica ca sunt suspicios.... acte facute de POLITIE SI DE AUTOKLASS.... niste tepari.

      9. Legat de intalniri... daca te uiti pe aici pe forum oamenii se mai intalnesc... eu ti-am zis ca SE intalnesc si sunt niste oamenii de calitate pentru ca atunci cand e ceva si ai o problema nu exista sa nu te ajute cineva...

      TI-AM VANDUT MASINA NU CAUCIUCURILE SI NU TI-A PROMIS NIMENI CA TI LE DA.

      Scuze ca nu ai si plinul facut, ca deee ti-am lasat-o cu 1000e mai putin... trebuia sa mai dau ceva la ea .. plasa portbagaj...PROBABIL AM, DAR NU O GASESC (joke, nu am plasa asa ca sa nu te aud ca o vrei)

      Am vandut-o si pe celalalta dar... pfff persoana respectiva a fost OM, i-am dat fiscalul dupa ce s-a semnat Actul pentru ca am inspirat incredere si asa a fost...

      Asta a fost una din cele mai proaste experiente pe care le-am trait.

      Iti doresc tot binele din lume si sa ai parte de masina asta fara niciun fel de problema si iti mai doresc sa dai de unul ca tine atunci cand o sa o vinzi!!!!!

      O zi placuta sa aveti si scuze ca trebuie sa poluam forum-ul cu ineptii dastea.
      Adrian Octavian
      Senior Member
      Last edited by Adrian Octavian; 27-04-17, 13:44.
      "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

      The Power of Dreams

      Comment


      • #4
        Masina era 2015 si nu 2016????? Eu nu inteleg cum ai mai continuat negocierea. Doamne Sfinte ce teapa!!

        Acum lasand spiritul de gluma la o parte, nu vreau sa par deplasat, dar pare ca esti putin cam prea paranoia. Sunt unele lucruri care pur si simplu se intampla(ex ca a crezut ca are cartea in torpedou).
        Legat de plata vanzatorului a actelor si a verificarii in reprezentanta.....aici nu am cuvinte...Nu am auzit in viata mea asa ceva....Cumparatorul trebuie sa plateasca aceste lucruri. Nu este datoria vanzatorului sa duca masina in reprezentanta ci a cumparatorului(daca vrea el sa o duca sa fie 100%).

        Sincer, mie nu imi vine sa cred ce citesc.....ma mai ciupeam din cand in cand sa vad daca e real sau vis.

        Nu imi place sa dau astfel de commenturi, dar efectiv pare absurd 80% din ce spui.

        Acum ca am lamurit asta iti urez sa o stapanesti sanatos si bine ai venit pe forum!
        '01 Honda Civic Type R EP3

        Comment


        • #5
          Intr-o poveste sunt intotdeauna doua parti si fiecare parte se crede indreptatita.

          Din punctul meu revizuit de vedere, treaba e simpla: v-ati inteles cu anvelope de iarna sau nu. Pretul negociat a fost negociat inainte de a aduce subiectul anvelopelor de iarna? Cale de mijloc nu e.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Pretul negociat a fost lasat de mine in functie de ce raspuns primeam din germania... l-am sunat si i-am zis ca o las la 17 ca am primit un raspuns pozitiv... anuntul nu avea cauciucuri de iarna... ce o dam atat in dans...
            "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

            The Power of Dreams

            Comment


            • #7
              Conteaza strict ce ati discutat voi doi, daca i-ai spus ca ii dai si acel set de anvelope si te-ai sucit dupa, nasol .
              In rest, sanatate la toata lumea si sa te bucuri de masina @shagg .
              EDIT: Ah si legat de verificat masina, eu am platit cand am fost la Asko, actele intradevar au fost 50-50, pentru ca asa a fost sa fie. Eu am dat sa platesc, el a zis hai ca facem jumate si gata. Asta ca un exemplu.
              The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
              https://www.instagram.com/iamrusu/

              Comment


              • #8
                Din punctul meu de vedere, increderea se castiga nu se acorda. In momentul cand au aparut dubii despre seriozitatea celuilalt faci tot posibilul sa nu ramana portite. Banii trebuiau dati in momentul cand se primeau toate actele, cheile, rotile, etc.

                Verificarea mi se pare corect sa o plateasca cumparatorul in cazul in care masina este 100% conform spuselor vanzatorului. Minciuna se plateste; daca masina nu e ok si vanzatorul a mintit, ai plecat si gata.

                O masina second hand e o masina second hand. Nu poti sa ai pretentia sa fie curata ca atunci cand a iesit pe poarta fabricii. Daca vrei servicii superioare o cumperi de la reprezentanta.

                Nu cunosc pe nici unul din cei implicati, doar mi-am exprimat parerea, mai ales ca am trecut recent prin ambele posturi si de vanzator si de cumparator.

                Comment


                • #9
                  Pretul negociat a fost DOAR PENTRU masina in cauza cu anuntul in cauza UNDE NU ERA SCRIS CA DAU SI ANVELOPE ))) negocierea am facut-o doar pt masina si i-am lasat din banii DOAR cand am primit raspun pt masina cealalta ) deci nu s-a discut niciun moment de anvelope ... daca dupa toate verificarile si toate nebuniile facute de el m-a intrebat de cauciuri si i-am zis ca PROBABIL ( https://dexonline.ro/definitie/probabil) asta doar dupa ce ne stabilisem ca e ok masina si pretul . El a vrut sa mai ciupeasca ceva si se pare ca nu si-a gasit prostul.

                  El a acceptat si i-a facut placere ca germania mi-a facut o oferta pozitiva, deci avea si el de castigat... dar pretul era doar pentru masina despre ce discutam aici. Greseala a fost a mea ca i-am zis ca probabil i le voi da... asta dupa ce discutam mai departe cu seful suprem... (si voi aveti ) )

                  Cum am si spus, acel probabil a intervenit stiind ca tre sa discut si in "familie" ca inca nu-s casatorit....

                  Iar legat de curatenie... i-am dat-o mai bine decat mi-au dat-o autoklass mie tinand cont ca a trebuit sa ii fac polish de unde si cei de la nord au zis asa: "felicitari pentru cum ati intretinut masina ca daca si un gainat ramanea pe masina il vedeam, si din punct de vedere tehnic este perfecta" ce dreaq sa mai zic

                  Daca nu are banii de anvelope poate sa zica...
                  Adrian Octavian
                  Senior Member
                  Last edited by Adrian Octavian; 27-04-17, 15:03.
                  "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

                  The Power of Dreams

                  Comment


                  • #10
                    Astrea sunt țigănii de 2 lei. Probabil ăla e o minciună de agățat clientul. Asta e părerea mea. Iar să spui că tu ai dat-o mai curată fată de cānd ai cumpărat-o iar mi se pare de 2 lei. Adică curățenia de la data cānd ai dat mașina nu are legătură cu folosința ei de către tine ci de cum ai cumpărat-o tu. Asta mi se pare de rās. Pānă la urmă e un deal īntre voi dar am scris și eu impresia mea. Nu vă cunosc pe niciunul așa că sunt imparțial.
                    Iar kkt-uri d-alea cu : "Daca nu are banii de anvelope poate sa zica..." sunt de 2 lei .
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #11
                      CUM PUTEAM SA-L AGAT CAND EL S-A HOTARAT SA CUMPERE MASINA DOAR DUPA CE A VERIFICAT-O SI TESTAT-O PE UNDE A VRUT EL? ))) ma faci sa rad... el a incercat-o cu mine si nu i-a mers. punct

                      Omul a fost agatat de cand i-am zis ca i-o las la 17k pentru ca pretul era ok pentru mine dupa ce vorbisem in ger. si imi ajugeau sa pun pentru cealalta masina, pe care nu am putut sa o iau ca omul era suspicios si la talon si la cartea masinii si la asko si la nord si la intalnire si pe strada si cand m-a sunat.

                      Omul a verificat si testat masina pe unde a vrut el... fara ca eu sa zic ceva tinand cont ca imi luam liber de la munca cate 3-4 ore, de aceea i-am zis ca sa mergem sa o testam in 40 de locuri nu mi se pare normal tinand cont ca aveam treaba...

                      Cauciucurile erau ca un bonus abia DUPA ce a zis ca e ok ...si nici atunci nu i-am zis "DA O SA AI CAUCIUCURILE" deci hai sa o lasam asa ca vad ca iti arde de cearta... fiecare are dreptate, e mai bine asa ... iar legat de curatenie... daca tu te duci undeva si cumperi o masina... vezi 2 fire de par de caine pe sub bancheta (2)... sa fim seriosi, daca faci la fel... imi pare rau de tine.
                      Am spus asta pentru ca fapt divers, e logic sa vezi ceva la ea prin masina pentru ca nu e ca in fabrica, zicea cineva mai sus, dar daca voi faceti detailing interior la luna, scuza-ma dar eu nu fac.
                      Iti respect parerea dar e putin asa sa avem ce scrie si sa instigam la cearta .

                      Nu e primul post de genul asta

                      Scuze ca nu iti dau dreptate.

                      Eu nu mai scriu ca ma umplu de draci cu persoane care nu merita (ma refer la persoana asta care a cumparat masina si nu cauciucurile)...

                      Si da, daca nu are bani de cauciucuri atunci este o problema pentru masina ca o sa bage numai prostii in ea si chiar e pacat de masina.PUNCT
                      Adrian Octavian
                      Senior Member
                      Last edited by Adrian Octavian; 27-04-17, 16:22.
                      "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

                      The Power of Dreams

                      Comment


                      • #12
                        eu nu inteleg de ce ai postat aici tot romanul acesta, ca sa il faci de ras pe vanzator sau ce?
                        adicatelea, in afara de ventilat suparare, care este ideea constructiva?

                        eu unul mi-am intarit o convingere mai veche despre nevoia de a comunica in tranzactii tot timpul toti parametrii, complet ne-ambiguu, cat mai clar și de cat mai multe ori
                        tocmai pentru a evita neintelegeri
                        tocmai pentru ca orice neclaritate este interpretata diferit intr-o intelegere in care cele doua parti au interese financiare diferite

                        altfel, daca cineva ar schimba din mers o intelegere clara pe care o avem, as renunta instantaneu la intelegere
                        "Ethics. That's always so inconvenient."
                        Cal Lightman

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by KMR View Post
                          Astrea sunt țigănii de 2 lei. Probabil ăla e o minciună de agățat clientul. Asta e părerea mea. Iar să spui că tu ai dat-o mai curată fată de cānd ai cumpărat-o iar mi se pare de 2 lei. Adică curățenia de la data cānd ai dat mașina nu are legătură cu folosința ei de către tine ci de cum ai cumpărat-o tu. Asta mi se pare de rās. Pānă la urmă e un deal īntre voi dar am scris și eu impresia mea. Nu vă cunosc pe niciunul așa că sunt imparțial.
                          Iar kkt-uri d-alea cu : "Daca nu are banii de anvelope poate sa zica..." sunt de 2 lei .
                          Eu sunt de acord cu KMR aici. Nu inteleg de ce au fost aduse in discutie cauciucurile in prima faza daca voiai bani pe ele. La fel de ilogic mi se pare si ca cealalta parte (cumparatorul) nu a lamurit situatia cand tu ai zis "probabil o sa iti dau cauciucurile". Adica da sau ba, mi se pare greu de crezut ca a lasat-o asa in aer. De aia zic ca o cam dai cotita (Adrian O). Daca atunci cand ati semnat actele i-ai zis ca ii dai gumele ziua urmatoare, apoi ai tot evitat (de chestiile astea nu ai zis nimic), mi se pare clar ca i-ai dat o teapa. Ma rog, nu ma bag, e o umila parere personala si inainte sa te arunci la gatul meu sau al lui KMR, vezi ca am incercat sa te ajut cu una-alta cand ai avut nevoi ede sfaturi (tuning etc), fii mai cumpatat in cuvinte, daca tot ti se pare ok comunitatea asta.
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • #14
                            Asta am zis si eu... plus ca eram pe cale sa nu i-o mai dau.. chiar daca stiam si eram constient ca pierd un posibil cumparator (bineinteles discutand si cu "my boss") dar am zis ca daca tot am mers atat de departe sa i-o dau (pierdut atata timp doar cu verificarea actelor la sange... de parca o luasem din autovit, fara sa jignesc pe careva care si-a luat masina de acolo) si primisem si un raspuns bun din germania . Nu eram disperat sa o vand cum a spus el... postarea mea de pe hondafan cu masina nu a avut niciun "up" asa cum am facut la modelul celalalt (2006), daca o dadeam bine daca nu iarasi bine.. de aici rezulta si faptul ca el a mers si am batut palma pentru ca el a vrut sa cumpere masina, care este intr-o stare foarte buna.

                            Am zis ca nu mai scriu... scz
                            "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

                            The Power of Dreams

                            Comment


                            • #15
                              In orice afacere nu poti iesi doar tu in avantaj, ce zici de cei care cumpara masina noua fara presuri de exemplu. Se supara si cumpara ei unele care le plac. Ai masina dorita, e a ta acum, mergi mai departe, fa-o cum vrei sa fii multumit.
                              Pe de alta parte daca vinzi ceva trebuie sa fii pregatit cu absolut tot ce trebuie, nu uiti nimic si nici nu te codesti. Si e normal sa o vinzi curata, polishata, etc, daca vrei bani buni. Aici nu e vorba de 5-6 mii de euro, desi si alea sunt super curate si polishate acum.
                              Fiecare a obtinut ce a vrut dar inca va cramponati in niste cauciucuri.

                              mihaistef: ,,Verificarea mi se pare corect sa o plateasca cumparatorul in cazul in care masina este 100% conform spuselor vanzatorului. Minciuna se plateste; daca masina nu e ok si vanzatorul a mintit, ai plecat si gata.,,
                              Asta cu ai plecat si gata mi se pare total deplasat. Pai nu tu esti ala care vrea sa se asigure si verifice, eu ti-am dat cheile fa ce vrei pentru asta, de ca sa platesc eu, poate sunt afon la masini si habar nu am ca are ceva. Cum ar fi sa platesc 10 verificari pentru 10 posibili clienti, sa mai si negociez 1-2 mii de euro. O dau gratis pana la urma. Eu pot spune orice despre masina mea, ca e ozn, tu verifici si platesti, e un serviciu cerut de tine.
                              dacliber
                              Senior Member
                              Last edited by dacliber; 27-04-17, 19:19.
                              ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                              Comment

                              Working...
                              X