M4R1U5: '05 Honda Civic Type-R, Blue

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    aisin am aici https://www.oscaro.com/kit-d-embraya...-7873731-479-p dar nu stiam prea multe despre marca. Eu prefer site ul asta pt ca sunt aici in franta.
    sigpic

    Comment


    • #62
      Din ce reviewuri vad pe net, pare a fi bun. Mergi pe Aisin. Should be fine.
      '01 Honda Civic Type R EP3

      Comment


      • #63
        Eu am Aisin pe ambele accoarde. Pe CL7 are peste 100k km si e inca ok. Pe CL9 e abia pus, totul ok in cei 5000km facuti pana acum.
        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

        Comment


        • #64
          ok ,multumesc de sfaturi.
          Intrebare:daca schimb ambreiajul si dau uleiul jos din cutie si cutia,trebuie inlocuit si diferentialul?
          https://www.leboncoin.fr/equipement_...64.htm?ca=18_s
          M4R1U5
          Senior Member
          Last edited by M4R1U5; 14-05-17, 14:15.
          sigpic

          Comment


          • #65
            Get it, prețul e excelent!
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #66
              L am sunat pe om imediat dupa ce a aparut anuntul,astept sa imi vina piesa.
              sigpic

              Comment


              • #67
                Bravo!
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • #68
                  Dupa cum spuneam,la vara vreau sa schimb ambreiajul,si daca tot dau cutia jos am zis ca e momentul potrivit sa pun un lsd. Am citit putin despre lsd mecanic pe net si nu prea ar fi probleme cu ele,mai ales cele helicoidale,deci ar fi ok si unul second. Am gasit pe net un quaife cu rulmenti koyo (personal nu cunosc marca) tot ansamblul la maiputin de 1000km.omul avea spre 40 ani .face raliu si vrea ceva mai performant. Asa ca azi mi a venit jucaria.



                  Cand am luat masina avea o nuca la schimbator naspa care ma si jena la mana,asa ca am luat o nuca oem din anglia,cam zgariata pe care am reconditionato.
                  Inainte (cea din dreapta)

                  dupa
                  sigpic

                  Comment


                  • #69
                    WOW, ce fain a iesit, bravos.
                    Vreau si eu la a mea, am una de S2000 (piele cu metal, pa partea metalica) unde cum se poate face?

                    Comment


                    • #70
                      Koyo sunt japonezi si sunt nr. 1 in lume la partea de rulmenti. Super calitate, ai avut noroc.

                      Am si eu o maciulie OEM de ATR (aluminiu) care e zgariata rau. Cum ai reconditionat-o? Eu am ales sa o schimb cu una noua tot OEM, dar din titan (prefacelift), dar as vrea sa o fac si pe cea originala a masinii daca iese asa bine.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • #71
                        Deci,infiletat nuca pe un surub m10 cu piulita pt contra, apoi prins capatul surubului in universal la strung. Nu am facuto eu cu mana mea dar am stat langa si am dat indicatiile . Viteza la strung nu foarte mare si am folosit 3 feluri de hartie abraziva,la inceput granulatie mare sa iau zgarieturile adanci apoi din ce in ce mai fina.La sfarsit a dato omul pe un disc de polish cu o pasta speciala de polish. Nu am facuto in zona unde sunt marcate vitezele ca mi a fost frica sa nu sterg canalele alea ,dar trebuia sa dau macar putin. Cu un ac am curatat canalele de mizerie praf si vopseaua rosie veche apoi le am umplut cu oja rosie dupa care stergeam cu o carpa imbibata in diluant ca sa sterg surplusul.
                        Rezultatul se vede iar felul cum se simte nuca in mana e super.
                        Weekend placut !!!
                        sigpic

                        Comment


                        • #72
                          Foarte bun rezultatul, se poate face și mată la final nu neapărat lucioasă. Īn loc de strung se mai poate face uz de-o bormașină fixă.
                          Pe YouTube se pot găsi diverse filmulețe pe tema asta.

                          Good find cu LSD-ul, iar la km respectivi nu-i nici nevoie să schimbi rulmenţii. Koyo și NTN, precum și SKF sunt top quality.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • #73
                            Dupa o luna de cand am colantat masina au pus si baietii de la car fashion poze cu lucrarea:









                            calitatea pozelor nu este chiar extraordinara pt ca le am salvat de pe facebook
                            postul original aici
                            sigpic

                            Comment


                            • #74
                              Culoarea e genială și o prinde super bine.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • #75
                                Wow, arata super, felicitari maxime!

                                Comment

                                Working...
                                X