M4R1U5: '05 Honda Civic Type-R, Blue

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Vreau sa schimb ambreiajul cand ajung in tara.Mecanicul mi a zis sa pun exedy dar nu gaseam pe site ul de unde imi cumpar eu piese,asa ca am optat pt aisin ,pret 250 euro.
    apoi mi au dat mail ca nu e aisin si ca mi au trimis luk pret 185 euro,avand aceleasi specificatii cu ce vroiam eu. Am strambat putin din nas,dar am zis ca merge si luk. Azi mi a venit coletul si ce sa vezi:kit luk cu disc si placa exedy made in japan


    mi am luat si niste discuri si placute pe spate brembo gama de origine pt ca are discuri si placute pe fata schimbate recent,cand se duc toate o sa pun ceva performance.
    sigpic

    Comment


    • #77
      Mi am luat si un tub de bas,am un prieten cu ep3 care nu il folosea,sunetul fiind prea puternic. 100 coco




      La vara as vrea sa fac in tara partea centrala cu intermediara direct flow ,ceva nu foarte zgomotos ,acelas diametru cu finala,iar la anu 4-2-1 decat
      sigpic

      Comment


      • #78
        "nu foarte zgomotos" )... cred ca va fi cam dificil
        '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

        "Binele o duce rau in Romania"

        Comment


        • #79
          2 intermediare
          sigpic

          Comment


          • #80
            am avut 2 intermediare pe acelasi principiu, intre timp am dat una jos, nu vad nici o diferenta la zgomot, cand scot silencerul e ca un subaru isteric!
            Faina achizitie!
            dacliber
            Senior Member
            Last edited by dacliber; 17-06-17, 14:37.
            ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

            Comment


            • #81
              mda.probabil o intermediara calumea (lunga) o sa isi faca treaba
              sigpic

              Comment


              • #82
                Salutare!Nu am mai scris de mult pe aici,asa ca o sa notez ce s-a schimbat la masina la 100.000km :
                -bujii ngk iridium laser
                -kit ambreiaj exedy
                -lsd qaife
                -ulei cutie mtf3
                -reglaj tacheti +plus garnitura capac motor
                -ulei motor 5w40 fuchs titan pro race+filtru ulei sintetic ams
                -discuri si placute spate brembo
                -placute fata ebc yellowstuff
                -lichid frana millers 300+
                -cauciucuri michelin pilot sport 4 +unghi de fuga
                radiator ac
                Masina are momentan aproape 105k km si merge fara probleme!
                sigpic

                Comment


                • #83

                  Salutare
                  masina merge in continuare ok
                  am avut un drum de aprox 1000km ,din care 500km am mers constant 4000rpm consum la pompa 7.6 l/100km
                  Mai particip pe aici pe la intalniri cu baietii si le place mult culoarea si cum a fost colantata.
                  sigpic

                  Comment


                  • #84
                    Inainte sa imi iau ep3 ul nu imi placeau jantele oem,dar dupa ce l-am luat au inceput sa imi placa,doar ca au et ul cam mare.
                    Asa ca am luat in calcul niste flanse cu autocentrare. Am studiat putin problema,sa vad daca e safe sau nu ,si mi am cumparat un set de 10 mm H&R pe care le-am montat pe spate.
                    Bineinteles a trebuit sa schimb si prezoanele oem cu unele mai lungi care vin in kit cu flansele. Lucrare de 2 ore daca ai sculele potrivite si daca a fost umblat pe la frane de curand. Et-ul devenind acum 35.
                    [IMG] [/IMG]
                    https://www.youtube.com/watch?v=-hPPgANrnrk
                    M4R1U5
                    Senior Member
                    Last edited by M4R1U5; 20-11-17, 22:20.
                    sigpic

                    Comment


                    • #85
                      Eu ti-am zis ca sunt frumoase jantele, acum mai ai sa o cobori macar 2 cm si aia este.
                      Honda Civic 4D Sedan M/T 1.8 16-Valve SOHC i-VTEC Taffeta White

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by crazy_88_fox View Post
                        Eu ti-am zis ca sunt frumoase jantele, acum mai ai sa o cobori macar 2 cm si aia este.
                        Chestia e ca acum cu jantele iesite in afara e posibil sa atinga aripile in spate daca o coboara...M-am gandit si eu sa modific ET-ul apoi insa am reconsiderat deoarece practic se mareste bratul fortelor ce actioneaza asupra suspensiei si automat articulatiile vor fi supuse la forte si momente mai mari deci viata mai scurta. Apoi eu as vrea sa tin masina OEM.
                        Albastrul este foarte frumos.
                        Si mie mi-au placut jantele originale, acum am 2 seturi unul de iarna altul de vara. Cel de iarna a fost cumparat din UK si este un argintiu un pic mai inchis decat setul cu care a venit echipata masina.

                        Comment


                        • #87
                          nu atinge cu distantier de 1cm
                          Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                          '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                          Comment


                          • #88
                            nici macar nu se cunoaste.am suspensia stock.si o sa o mai tin asa o vreme
                            sigpic

                            Comment


                            • #89
                              Eu am avut ocazia sa iau niste OZ-uri cu 35 dar ma prins ocazia cu jantele originale si n-am ratat-o fiind si substantial mai ieftine. Arata ok. Esti multumit de colantare? Rezista la zgarieturi usoare gen o creanga de tufis etc?

                              Comment


                              • #90
                                De colantare sunt multumit.nu as spune ca e mai rezistenta ca vopseaua pt ca incerc sa o menajez. Este destul de fragila . de ex de la mers pe autostrada am pe capota un punct mic unde s a perforat colantul.nu stiu de la ce,insecta mare sau pietricica(dar asta se poate intampla si la vopsea),cred ca trebuia sa imi pun un film de ptotectie macar pe capota.
                                Eu am colantat masina pt ca era in 2 culori si a fost mai ieftin asa,plus ca vopsitorii buni sunt rari...
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X