Anvelope pe 17" netrecute in CIV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Anvelope pe 17" netrecute in CIV

    Cand am inmatriculat masina, aveam pe ea montata anvelope pe 17"

    Inclusiv la RAR Voluntari cu alea m-am dus.
    Problema e ca...nu mi s-au trecut in CIV !

    Ok, daca asta ar fi singura dilema...

    Ma duc eu la politai sa imi ridic CIV-ul, talonul si numerele in Pipera si intreb de treaba asta cu anvelopele: De ce nu sunt trecute in CIV, desi am dat cu ele pe la RAR ?
    Ce fac daca ma opreste politia si ma intreaba de sanatate ?

    Raspuns: Anvelopele nu se mai trec in CIV ! Raspuns la Pipera si nu de la oricine.

    Asa sa fie ?

  • #2
    Nu se mai trec in talon, in CIV se trec. Deci Politia nu mai are cum sa te verifice cu talonul in fata, doar daca prinzi control RAR o sa ai probleme, ca ei stiu omologarile.

    Ei ti-au trecut in CIV ce au gasit in baza de date, unde au omologarile de tip. Degeaba te duceai cu jante pe 20'', nu ti le treceau. In cel mai rau caz, te respingeau.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • #3
      Cei de la RAR au o gāndire care mie īmi scapă. Nu trec ce au īn baza de date ci ce au chef. La S2000 nu mi-au pus jantele de 17 īn carte ( e adevărat că am uitat să cer expres asta exact din rationamentul că trec ce au īn baza de date) dar lui Nolty i le-au trecut și pe cele de 17. Mașinile noastre ( a mea și a lui Nolty) sunt același model.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #4
        Pai eu de CIV spun, nu de talon. Mi-au trecut fix ce aveau ei chef.

        Exact asa mi-au zis: Nu se mai trec in CIV.
        Oricum politia la un control nu iti cere CIV-ul.

        Comment


        • #5
          Pai voi purtati CIV in masina?
          "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

          Comment


          • #6
            Nu poliția te īntreabă de dimensiunile anvelopelor ci doar dacă este control tehnic, cu cei de la RAR.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #7
              Originally posted by KMR View Post
              Nu poliția te īntreabă de dimensiunile anvelopelor ci doar dacă este control tehnic, cu cei de la RAR.
              Pai stiu ca nu e obligatoriu sa ai CIV_ul la tine.
              Nu am apucat control RAR in trafic niciodata.

              Nici nu as vrea sa am parte de asa ceva.

              Oricum niste idioti/spagari astia de la RAR. Inafara de a pune bete in roate nu stiu ce rol au.
              Trec lucruri mult mai grave cu vederea si se iau de nimic-uri.

              Comment


              • #8
                Erau ieri la intrarea in Fagaras. Insotiti de masina politiei.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by vtin View Post
                  Erau ieri la intrarea in Fagaras. Insotiti de masina politiei.
                  Si daca ai altceva in CIV-ul masinii ? Sau..daca nu ai CIV_UL ? Ca nu esti obligat sa-l porti la tine.

                  Oricum, 225/45/R17 sunt standard pe Honda din fabrica.
                  Daca la RAR-ul din Voluntari cand m-am dus cu masina nu s-au luat de asta, de ce s-ar lua Garcea din boscheti de chestia asta ?!

                  PS: Accord-ul cu jante de 15'' arata ca dracu`

                  Comment


                  • #10
                    "Garcea" cum ii zici tu, doar te opreste. Constatarea tehnica o poate face doar cel de la RAR.
                    Tot cel de la RAR verifica in baza de date a lor (pe internet), ce specificatii sunt omologate pe tipul tau de masina, dupa seria de caroserie Cea din geamul masinii si din certificatul de inmatriculare, pe care trebuie totusi sa il ai la tine cand circuli (altfel iei amenda, ca pentru orice alt act de identitate sau permis de conducere).Acum stii...
                    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                    Comment


                    • #11
                      C.I.V= cartea de indentitate a vehiculului, adica documetul care il ai bine pus undeva intr-un biblioraft in dulapul de ACASA.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by ro861 View Post
                        certificatul de inmatriculare, pe care trebuie totusi sa il ai la tine cand circuli (altfel iei amenda, ca pentru orice alt act de identitate sau permis de conducere)
                        certificatul de inmatriculare=ci=talon - trebuie sa-l ai la tine, este eliberat de Politie. Nu este obligatoriu sa ai dimensiunile trecute in el. In cele mai vechi mai gasesti trecute in el, dar la schimbarea lui, nu se mai trec.

                        CIV (cartea de indentitate a vehiculului) - cartea albastra cu toate datele autovehicolului, eliberata de RAR (nu este recomandat sa o ai la tine, decat la ITP, in rest, in alta parte).

                        Comment

                        Working...
                        X