ADY_UAIC: '07 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury Benzina, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • oare la 5.0 cat va fi )
    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

    Comment


    • Originally posted by ady_uaic View Post
      oare la 5.0 cat va fi )
      ...sa incepem prin a pune un 2 in fata

      Comment


      • Nu cred ca e chiar atat de speriat.
        Consumul "la carte" pentru motorizarea de 3.0 benzina este:
        ≈ 10,5 l/100km (kombiniert)
        ≈ 15,8 l/100km (innerorts)
        ≈ 7,5 l/100km (außerorts)
        ...iar tu a scos 17% in oras ("innerorts" mai sus).

        Pentru 5.0 kompressor ar fi cam asa:
        ≈ 12,5 l/100km (kombiniert)
        ≈ 18,7 l/100km (innerorts)
        ≈ 8,7 l/100km (außerorts)
        Daca se pastreaza idea si stilul de condus, probabil ca intr-adevar se duce undeva spre 20%.

        Pentru 5.0 aspirat ar fi:
        ≈ 11,1 l/100km (kombiniert)
        ≈ 17,3 l/100km (innerorts)
        ≈ 7,8 l/100km (außerorts)
        Dozer
        Senior Member
        Last edited by Dozer; 07-08-17, 13:13.
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • thanks Dozer.
          Sunt curios de un consum 100% extern, dar nu am drumuri asa lungi momentan.
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

          Comment


          • ...am facut un mic edit mai sus, adaugand si 5.0 aspirat.
            Daca la oras nu ti-a dat cu virgula (adica nu este departe de consumul oficial), cred ca nici pentru cel extern nu se va abate prea tare.
            Oricum, depinde foarte mult de stil de mers, de ce drumuri ai de strabatut... in orice caz, eu cred ca stai bine.
            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

            Comment


            • ultima oara cand facusem un calcul estimativ, cam asa iesea, 8-10% afara. Dar nu a fost facut la pompa, deci irelevant oarecum.
              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

              Comment


              • Eu nu m-am chinuit niciodata sa fac "consum la pompa". Nu poti fi niciodata sigur ca "plinul" este la fel de.... "plin".
                Uneori sare, ma opresc si gata. In alte ture sare, si ii mai bag eu (ba sa rotunjesc suma, ba sa fiu sigur ca e plin, ba "n" alte motive).
                Cu alte ocazii sare, dar numai pentru ca nu sta bine si mai intra cativa litri. Deci daca "plinul" nu inseamna "plin" de fiecare data, cum pot fi eu sigur ca un consum la pompa este mai "real" decat cel de pe CB.

                Sa inlocuiesc o aproximatie cu alta aproximatie nu ma incanta... doar in idea ca aproximatia mea ar trebui sa fie mai buna. Atat timp cat ce imi ofera CB bate cu realitate, merg pe ce imi ofera CB.
                Daca CB mi-ar oferi ceva nesimtit (de mare, sau de mic) sau imi ofera motive sa ma indoiesc... atunci da. Asadar... eu zic sa stai "calm" si sa te bucuri de masina... ca ai de ce
                Dozer
                Senior Member
                Last edited by Dozer; 07-08-17, 15:01.
                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                Comment


                • a, stai linistit, asta cu consumul e asa de curiozitate. Pe bord imi afiseaza cand 18% cand 20-24% ). Ma bucur la maxim de ea, cum ziceai si tu, am de ce .
                  Si da, sunt de-acord cu tine. Niciodata nu poti sti exact exact.
                  '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                  Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                  Comment


                  • vreau sa fac revizia la Jag, insa nu stiu ce ulei sa folosesc exact. pe forumurile in uk mai tare imi prind urechile, intrucat majoritatea se duc la dealer si ii lasa pe ei sa puna ce cred de cuviinta (pt un service de rutina: schimb ulei+filtre = 250£; daca o fac singur maxim 100£), ce ulei imi recomandati la 3.0 V6 benzina? As merge tot pe cel pe care l-am folosit la accord, adica:



                    Masina are 160.000 km acum.
                    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                    Comment


                    • Vezi in carte ce gradatie iti recomanda Jaguar. Posibil sa ceara un 5w40.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • thanks Xander, as fi fost mai curios legat de un brand anume; Jag recomanda Castrol din ce-am vazut. O sa verific si cartea legat de specs.

                        Ma uitam pe site la opie, si nu stiu care-i diferenta (inafara de pret) de ex intre http://www.opieoils.co.uk/p-991-fuch...ngine-oil.aspx si http://www.opieoils.co.uk/p-89658-ca...ngine-oil.aspx

                        Aveti idee?
                        ady_uaic
                        Senior Member
                        Last edited by ady_uaic; 31-10-17, 18:35.
                        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                        Comment


                        • Total recomandă Quartz 9000 0-30 (fără Energy) sau Quartz 9000 Energy 5-40 cu schimb la 16k km/1 an ori 8000km/6 luni pentru regim sever.

                          Īntre Fuchs și Castrol, aș īncerca Fuchs-ul. Asta fără să mă fi documentat despre XTR īn particular, știind doar experiența mea cu Fuchs.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • cei de la opie au spus ca intre Magnatec si XTR diferentele sunt de specificatii: magnatec foloseste cele mai noi specificatii FORD 913, si XTR specificatii anterioare. In rest sunt cam la fel.
                            thanks BM

                            De asemenea as vrea sa iau o camera de bord, care sa filmeze ff ok si noaptea si ziua, si sa fie fata+spate (stiu ca sunt camere cu 2 module practic, una in fata alta in spate). Ceva recomandari?
                            ady_uaic
                            Senior Member
                            Last edited by ady_uaic; 01-11-17, 11:57.
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                            Comment


                            • Si mie ca uleiuri Fuchs si Millers mi-au lasat cea mai buna impresie pana acum. TOTAL e OK, dar clar la un nivel inferior.
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment


                              • Xander ce-ai lua dintre astea 3?

                                1. Fuchs TITAN Supersyn F Eco-DT 5w-30 Fully Synthetic Engine Oil
                                Fuchs TITAN Supersyn F Eco-DT SAE 5W-30 is a highly energy conserving multigrade passenger car engine oil suitable for Ford diesel and gasoline engines. The most up to date technology of TITAN Supersyn F EcoDT SAE 5W-30 is absolutely beneficial for current engine technology. TITAN Supersyn F Eco-DT SAE 5W-30 provides advantages in economy, durabilty and exhaust gas emissions. TITAN Supersyn F EcoDT SAE 5W-30 affords excellent durability for long life performance, wear protection and cold temperature performance

                                2. Millers Oils XF Longlife ECO 5w-30 fully synthetic fuel efficient engine oil
                                Millers XF Longlife ECO is a high performance extended drain full synthetic fuel efficient engine oil suitable for the latest technology petrol and diesel engines. Suitable for use in the very latest Ford petrol and diesel engines meeting Euro IV/V emissions standards.

                                3. Millers Oils NANODRIVE EE LongLife ECO 5w-30 Synthetic Engine Oil
                                A fully synthetic high performance, low friction, fuel efficient engine oil. Part of the Millers Oils NANODRIVE Low Friction Technology range. Formulated to meet the demanding requirements of today's engines with the added benefits of reduced friction, improved fuel economy and a reduction in overall running costs.
                                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                                Comment

                                Working...
                                X