ADY_UAIC: '07 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury Benzina, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ady_uaic ma refer la anti-roll bars ce ai tu in link sunt anti-roll bar links care leaga anti-roll bar-ul.
    eu am folosit H&R http://www.hrsprings.com/products/detail/sway-bars

    Cutia in 9 trepte ajuta la oricare motor, cum este sa ai 1500 de ture in tr a 9-a la 160 la ora in cruising?
    De regula au primele 6 -7 trepte scurte gen, de tras, si ultimele 2 de crusing.

    Comment


    • thanks dinoc!
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • Originally posted by BlackMagic View Post
        Xander, eu știu altceva, anume sway bar limitează body roll-ul. Și din experiența mea, pot confirma.
        Sigur, body-roll-ul prin schimbul de mase este influentat si de amortizoare si de barele antiruliu. Eu ma refeream strict din experienta - schimbul de bielete antiruliu si bucse la ATR (care vine deja cu bare destul de groase OEM) a ajutat semnificativ stabilitatea masinii, desi ea se inclina in continuare la fel de mult si confortul e acelasi. De unde parerea mea anterioara - amortizoarele controleaza mai bine inclinatul masinii in curbe. Poate ma insel.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • dinoc da, dar totusi nu stiu daca mi-ar placea sa m-apuc sa schimb vitezele la o masina 1.0 sau 1.5 ca la un tir. Din 2 in 2 min sa schimbi viteza (evident ca nu-i obligatoriu).
          Se justifica cu varf si indesat pe alte masini, dar eram curios cat de ok e pt un civic.

          Thanks Xander & BM!
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

          Comment


          • Pai nu schimbi tu, schimba ea singura ca de aia-i automata

            Comment


            • O transmisie cu cât mai multe trepte tine motorul in plaja optima mai mult timp, de aici rezulta demaraj și consum bune.

              Comment


              • Originally posted by CatalinP View Post
                motorul in plaja optima mai mult timp
                Păi de exemplu, pentru mine plaja optimă inseamna >4000 ture/min.
                E traumatizant sa mergi cu 1500 ture, chipurile "liniștit ". Am mers o dată până la brașov, conducea un coleg Octavia lui și încerca să îmi explice ce cuplu extraordinar are masina la 1500 ture.. așa ne-a cărat 800 km dus/intors, îmi venea să îl rastignesc.
                Astea sunt experiențe pentru cei care au îmbătrânit înainte de vreme, dpmdv.

                Comment


                • Nu optima pentru tine, ci pentru motor. Plaja optima inseamna zona de cuplu maxim.

                  Comment


                  • da, am inteles ideea voastra, si sunt total de-acord. Doar ca am senzatia ca 9 trepte transforma un civic intr-un hyundai i10/logan sau ceva de genu. Sper sa fie doar o senzatie.
                    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                    Comment


                    • Pai ce anume te face sa spui asta... sau... ce anume te face sa ai senzatia asta?
                      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                      Comment


                      • Avand un motor mic gen 1.0 si cu 9 trepte, nu stiu cat de agila va mai fi. Pe de alta parte consumul va fi unul f bun cred.
                        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                        Comment


                        • Un motor de 1.0 si aspirat pe deasupra e orice numai agil nu si cu si fara 9 trepte.
                          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                          Comment


                          • that's the point. Mai mult, de ce i-as mai pune si 9 trepte.
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                            Comment


                            • Indiferent de cilindree, masina are demaraj si consum mai bune cu o transmisie in 9 trepte, fata de una in 5.

                              Comment


                              • Singura diferenta pe care o vad la motoarele mici, e ca acel demaraj "bun" e rezultatul schimbarilor de viteze dese. Eu unu sunt adeptul motoarelor mari in general. Bine totusi ca e pe AT.
                                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                                Comment

                                Working...
                                X