ADY_UAIC: '07 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury Benzina, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • N-am mai reusit sa ajung la dealer pentru verificare amanuntita (urmeaza), caci intre timp am luat o a2a masina pentru sotie, pana se obisnuieste cu trafic-ul in general, condusul, samd.
    Am optat pentru un mercedes C220 CDI SE coupe 2005 AMG pack, care-a fost aprox 1600£ - numai buna de invatat pe ea.
    Bineinteles, pentru o masina asa veche, sunt si ceva probleme, din fericire minore: AC nu functioneaza, si in rest ceva la plasticele interioare (si-a batut cineva joc de luneta, partea de jos, plasticul transparent).
    Asadar, stie cineva unde pot gasi manual tehnic, pentru identificarea pieselor, astfel incat sa pot cauta cu usurinta componentele de care am nevoie?

    Thanks!

    O alta chestie interesanta pe care-am vazut-o in fabrica aici: habar n-aveam ca, chederele parbrizelor sunt de fapt lichide care se intaresc instant? Ma plimbam prin fabrica, vedeam parbrizele cum sunt montate, si o teava cu dimensiuni f mici, care mergea de jur imprejurul parbrizului. Uitandu-ma mai aproape, efectiv turna chederul ca pe o pasta ce se intarea instant, aratand ca un cheder normal in cateva secunde.
    ady_uaic
    Senior Member
    Last edited by ady_uaic; 18-06-18, 16:16.
    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

    Comment


    • Busy weekend!

      A ajuns in sfarsit navigatia pentru masina sotiei, extrem de multumit (un Erisin 8 core, merge perfect, fara lag sau chestii de genu - https://www.ebay.com/itm/113005933454?ul_noapp=true ):

      https://1drv.ms/v/s!AjH1TInVBgGLhETFGbipnnF8nn_A - video













      O groaza de cabluri, cu o serie de modificari adiacente, insa am reusit sa-l montez intr-o dupa-amiaza.
      Mi-a ramas camera pe spate (am atasat firele deja, trebuie doar trase prin stalpul spate si montata camera pe portbagaj).

      Jaguarul se comporta ca atunci cand am cumparat-o, nu ma asteptam la o asemenea fiabilitate. Urmeaza sa-i schimb parbrizul pe asigurare (fara a fi afectata la bonus/malus), cu o mica diferenta de 75£ (sa il schimb eu e minim 4-500£) intrucat a sarit o piatra de la un camion si-a facut o floricica (cca 3-4cm) pe partea stanga fix la margine.

      In rest, apa paie si bataie!
      ady_uaic
      Senior Member
      Last edited by ady_uaic; 09-07-18, 10:47.
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • "That moment when...." iti dai seama ca sunt chinezarii de astea care merg mai rapid/lipsite de lag comparativ cu unele solutii OEM .
        Sincer nu prea inteleg cum unii producatori nu sunt in stare in ziua de astazi sa ofere un infotainment calumea, mai ales ca in genere platesti o prima considerabila pentru o navigatie OEM.
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • Sau macar ok, atunci cand au scos masina pe piata, prin absurd, nu exista tehnologia respectiva (bullshit, aftermarket-urile sunt dinainte de-a fi fost produsa o anumita masina). Dar ofera posibilitatea unui upgrade usor la aftermarket sau dc nu la OEM. La jaguar de ex, e aproape imposibil sa schimb navi, intrucat toate comenzile masinii sunt in HU.
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

          Comment


          • E oarecum de inteles de ce sunt in urma producatorii la asa ceva. Solutiile trebuie intens testate, customizate etc. Nu prea merge sa pui orice e nou si de avangarda pe masini, risti sa te faci de ras. In plus sunt chestii de siguranta implicate, un producator chinez nu are problema asta...

            Daca vreti, prin comparatie, tot asa sunt si echipamentele militare, ff outdated fata de ce e pe piata la momentul respectiv, tocmai pentru ca nu se cauta cea mai noua/rapida/frumoasa interfata, ci cea mai testata, safe, rezistenta etc.
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • Xander are sens ce spui, si sunt intru totul de-acord. Doar ca fiecare producator are departamente separate, inclusiv pentru multimedia. Depinde cat de mult isi dau interesul . Iarasi depinde si de cerere (eu unul sunt unul dintre fanii gadget-urilor, ff multi insa nu sunt - deci de ce-ar munci pentru un procent extrem de mic, cand cererea este in alta parte, gen fiabilitate, aspect, putere, etc) ?
              Oricum, acum mai toate masinile vin cu HU destul de ok (ca are lag sau nu, bug-uri, e alta poveste).

              Overall da, la jag de ex e ff dificil sa suprascrii intr-o interfata noua tot HU-ul. Nu e doar navi, sau incalzire scaune, ci majoritatea setarilor masinii.
              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

              Comment


              • @ady_uaic: nu faceam referire nici la Jag si nici la Merc... ca ambele in cauza sunt relativ vechi. Faceam referire la diverse modele noi (sau cel putin relativ noi).
                Nu ma astept sa mearga ca ... ultimul Samsung sau iPhone, dar ma astept sa nu vad "loading time" cand ce apas pe un meniu.

                @Xander: inteleg ce zici, si sunt de accord ca pentru un producator chinez totul este in general mult mai usor, are alte prioritati/griji fata de un producator auto mare.
                Probabil este si contrastul mare fata de toate celelalte lucruri din jurul nostru (telefoane/tablete, ceasuri... pana si televizoare) care se misca instant.... si atunci si asteptarea ca atunci cand dai 20-30k pe o masina noua, sa mearga totul brici. Dar probabil cum zice si @adi_uaic ... probabil nu pe multi cumparatori ii atrage/intereseaza aspectul acesta, si atunci si interesul mai redus al producatorului.

                Eu mai urmaresc review-urile facute de Matt de la CarWOW, si are de multe ori serie complet separata (aka filmulet de cateva minute) in care prezinta interfata multimedia de la masina din test.
                La destul de multe modele am vazut interfete cu (cel putin ceea ce consider eu) un lag destul de vizibil intre cand apesi cu "dejtu'" pe ecran si cand executa comanda.
                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                Comment


                • Am prins o pietricica pe autostrada direct in parbriz, si a facut o floare de toata frumusetea pe margine. Am schimbat ieri parbrizul pe asigurare, platind o diferenta de 75£, iar rezultatul este incredibil. Este extrem de silentioasa acum, incat la 180-200km/h am oprit AC, muzica, etc, si am constatat o scadere a zgomotului la interior cu cel putin 20-30%. Vazusem ca vechiul parbriz avea semne ca si cum se desprinde o folie pe margini, insa nu ma gandeam sa fie o asemenea diferenta de zgomot.
                  '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                  Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                  Comment


                  • La mine nu au timp sa se degradeze parbrizele...le schimb anual .... este al treilea an consecutiv in care trebui sa ajung cu masina la schimbat parbrizul. Am sa ii intreb daca pot sa-mi faca ceva carte de membru, card de fidelizare..
                    Acum umblu (defapt sotia) din Februarie cu o dunga pe jumate de parbriz pentru ca pur si simplu nu am avut timp sa las masina in service pentru asa ceva (ca e musai sa o las o zi acolo).

                    Diferente de zgomot eu nu am observat pana acum... dar in schimb imi place senzatia aia dupa ce ridici masina de parca nu ai parbrizul in fata ochilor - fiind totul super-clean si "ne-polishat" de nisip/pietricele/mizerie.

                    Apropo... ca tot ai parbriz nou, iti recomand un tratament Nanolex (pe toate geamurile de altfel). Se comporta super calumea si tine destul de mult.
                    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                    Comment


                    • Nu ma asteptam sa fie nici o diferenta de zgomot, dar uite ca exista.
                      Thanks a lot, o sa arunc o privire, si sa si pun in aplicare.
                      Weekend-ul trecut am dat toate chederele posibile de pe masina cu miraculoasa crema de la Honda, urmeaza acelasi lucru si pe Mercedes.
                      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                      Comment


                      • Despre ce crema e vorba, Ady?
                        2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                        Ex:
                        2014 Honda Civic Executive
                        2011 Honda Civic GT

                        Comment


                        • https://www.coxmotorparts.co.uk/hond...e-grease-100g/
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • Thanks Xander, aia este.
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                            Comment


                            • Mulțumesc, o voi încerca și eu!
                              2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                              Ex:
                              2014 Honda Civic Executive
                              2011 Honda Civic GT

                              Comment


                              • Ady, in cazul chederelor tale, sunt complet din cauciuc, sau au cumva si o mica zona/buza cu... "puf" pe zona de contact? (adica ceva de genul ca in pozele de mai jos unde ai sageata catre zona cu "felt" si care este doar pe marginea aia mica, ridicata)
                                https://goo.gl/images/piLSTU

                                Intreb deoarece sunt curios cum se manifesta solutia minune pe zona aia.
                                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                                Comment

                                Working...
                                X