ADY_UAIC: '07 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury Benzina, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La Millers schema e Nanodrive-ul ala, adica niste nano-particule care reduc frecarea. Ma rog, asta e marketingul, dar uleiul lor e foarte bun. Eu am folosit Millers Nanodrive CFS NT 5w40, care e un ulei high performance. Nu stiu cat din ce are uleiul ala in el a ramas in astea LongLife ECO. Nu am folosit si nu am citit prea multe despre uleiurile ECO, nu m-a interesat subiectul. La fel si la Fuchs, am folosit TITAN Race Pro S 5w40. Excelent, dar din nou, nu stiu cum e acest Eco 5w30...

    Probabil sunt bune toate pentru ce iti trebuie tie, ma indoiesc sa ai probleme cu vreunul dintre astea 3. Intre 2 si 3 as alege pe cel Nanodrive totusi. Sau Fuchs.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • N-am incercat niciodata Fuchs, asa ca o sa vad cum e. Daca nu e f ok pana la urmatorul schimb, voi trece pe Millers. Thanks guys!
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • O regulă foarte bună în alegerea oricărui ulei, după care mă ghidez eu cel puțin, e ca respectivul ulei să fie certificat conform cerințelor producătorului (API, ILSAC, etc.). Cred că respectând minim asta, nu prea se poate da greș.
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • Thanks BM!
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

          Comment


          • pana la urma am reusit sa ajung la schimbul de ulei (ca il tot programam de ceva saptamani). Am optat pentru Fuchs TITAN Supersyn F Eco-DT 5w-30 Fully Synthetic, sa vedem cum se comporta.
            In rest, masina se comporta exemplar, doar ca e cam insetata in functie de cum apas pedala .
            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

            Comment


            • Deschide un nou topic, sa intrebi daca e normal consumul. :-)

              Se parcheaza usor?

              Comment


              • , e normal pt un V6.

                la parcare e f simplu: camera+8 senzori parcare+oglinda pasager care se pliaza pentru borduri atunci cand dai in marsalier fac toti banii. Eu sincer nu inteleg cum altii nu pot parca masina cat de cat ok avand functiile astea, decat daca au lipsit de la cateva ore de condus (si mai mult de-atat nici nu isi dau interesul sa corecteze aspectul asta).
                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                Comment


                • Gandeste-te ca unii nu pot parca nici atunci cand toata chestia asta e automata ))))))

                  In fine cu ornamentele alea te-ai acomodat ?
                  Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                  Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                  Comment


                  • M-am cam lasat pagubas momentan cu ornamentele. M-am tot uitat dupa foliat, dar cam atat. Sa le inlocuiesc sunt prea scumpe doar pentru moft (ca cele existente sunt f ok, doar culoarea e problema pt mine). Dar da, m-am mai obisnuit, o alerg suficient de mult ca sa mai dau atentie plasticelor .
                    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                    Comment


                    • guys, vreau sa iau o camera de bord, preferabil fata+spate. Momentan ce-am putut gasi interesant ar fi:
                      Nextbase Dash Cam DUO HD
                      si
                      BlackVue 650s (am vazut ca a iesit si 750s dar nu stiu daca merita diferenta de pret)

                      Ce alte recomandari ati avea? Ma gandeam undeva 100-150£? E mult, putin? Habar n-am care e piata pentru asa ceva in materie de calitate (in special noaptea).

                      Sau ar fi mai bine sa iau 2 camere separate, pentru fata + spate?

                      De cele de genul ce parere aveti: http://www.ebay.co.uk/itm/16GB-FULL-...UAAOSw~gRVuAEf
                      ady_uaic
                      Senior Member
                      Last edited by ady_uaic; 16-02-18, 02:19.
                      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                      Comment


                      • eu ma screm de vreo 6 luni sa aleg o camera, doar ca la mine criteriul central e sa fie cat mai compacta
                        am tot citit reviews si recomadari si am ramas eu asa cu ideea ca Vicovation ar face camere OK, in ultima vreme am citit si de Garmin de bine
                        Si da, BlackVue e pe lista de camere competente
                        "Ethics. That's always so inconvenient."
                        Cal Lightman

                        Comment


                        • Originally posted by ady_uaic View Post

                          Ce alte recomandari ati avea? Ma gandeam undeva 100-150£? E mult, putin? Habar n-am care e piata pentru asa ceva in materie de calitate (in special noaptea).
                          o sa fiu putin offtopic, dar doar putin. Iti spun din start ca nu pot sa-ti recomand nimic dar pot sa te pun pe ganduri ...iti recomand sa cauti po youtube cum filmeaza sony x3000 noaptea, apoi sa vezi gopro 6 cum filmeaza noaptea, apoi sa te uiti la pretul lor, apoi sa te gandesti ce poti obtine in alta parte de 100-150£, fie ele si dashcam-uri dedicate.
                          InjectoR
                          Senior Member
                          Last edited by InjectoR; 16-02-18, 10:55.
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • pare f calitativ, mai ales noaptea, insa nu stiu daca am nevoie de-asa ceva. Eu vreau camera doar in cazul prostilor astia care se-arunca pe masina de tampiti, sa poata ceara daune pe urma. Sau in caz de un accident. Atat. In rest, poate voi lua ceva mai bun cand voi avea o masina pe care s-o duc si pe track.
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                            Comment


                            • Daca e doar pentru atat atunci mergi pe un VIOFO A119S + filtru CPL + Hardwire kit. Are bekxy si poti vedea feedback pe topicul de la SX4-le lui
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • sau in alta ordine de idei, la ce anume folositi voi camerele de bord? exceptand track.
                                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                                Comment

                                Working...
                                X