ADY_UAIC: '07 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury Benzina, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si la motoare mari tot des schimba...

    Comment


    • Evident CatalinP
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • Si atunci care e problema? De ce e buna o CV cu 9 trepte pe un motor mare, si nu e buna pe un motor mic?

        Comment


        • A, dar nu am zis asta. Eram curios si de parerea voastra vis-a-vis de treaba asta pe civic-uri, atata tot. Personal, o consider buna pe ambele motoare; conteaza stilul de condus si ce asteptari ai de la masina.
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

          Comment


          • Pai eu zic asa.... iti iei un motor mic, pentru economie in principal.
            O cutie 9AT te poate ajuta intr-o utilizare mai eficienta a motorului .... de unde trag concluzia ca nu ar face casa rea, conectata chiar si cu motorul de 1.0.

            Eu zic asa... daca tot lucrezi acuma unde lucrezi... baga un fitil acolo ca poate introduc ei un 9AT si pe CTR ... ca sunt unii care s-ar bucura )

            PS: sorry Ady... ti-am sarit toti in cap cu cele 9 trepte ale cutiei ))))))
            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

            Comment


            • pai deja mi-au promis un CTR doar pt mine cu 11 trepte (sau cate vreau, e la alegere ca deh, daca lucrezi la ei poti pune si 16 trepte daca vrei) ).

              No worries mate, it happens.
              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

              Comment


              • Trecand la subiecte mai importante... ai mai facut ceva cu evacuarea?
                Ziceai tu ca te-ar interesa sa o schimbi... sau macar sa ii pui alte tips-uri ...
                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                Comment


                • inca nu, nu am avut timp efectiv. momentan vreau sa vad care-i treaba cu balansul (poate doar mi se pare si chiar am nevoie de masina sport), apoi sa-i fac un polish, si pe urma tips-urile (sau evacuare). Ma tot bate gandul sa o schimb ori pe un XFR ori pe un Mustang din 2016+. As fi vrut noul CTR, dar mult prea scump. Si de-asta nu cred ca merita investit f mult in ea (gen schimbat evacuare complet - ca as fi pus Mina gallery sau Spires).
                  '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                  Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                  Comment


                  • Dacă n-ai o pasiune aparte pentru ea și un interes anume s-o ții pe termen lung și s-o modifici, părerea mea este că e mai simplu și eficient s-o schimbi.
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • BM as tine-o, insa la acelasi consum (bine, ceva mai ridicat, dar fff putin) pot lua XFR, care-i alta mancare de peste. N-am stiut treaba cu consumul de la inceput (restul taxelor sunt similare intre modele), ca mergeam pe xfr din prima.
                      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                      Comment


                      • Daca poti sa iti iei XFR in aprox acelasi TCO (desi pare dubios) nu mai ai la ce sa te gandesti! Doar sa iti placa genul ala de masina ca vad ca tu cochetezi cu masini sport pur sange (STI, CTR, XFR) dar alegi tot confortul pana la urma.
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • Xander, cele care-mi plac sunt usor inaccesibile momentan (din cauza pretului), iar un XFR il pot lua pe la 15-16k.
                          Functioneaza ciudat lucrurile aici: de ex, road tax-ul (gen rovigneta la noi cred) daca ai masina pe benzina, si cu veleitati sport (fie ca e a mea, fie ca e CTR, WRX, XFR, Mustang, etc), costa 560£/an. Nu conteaza ca-i 2.0 sau 5.0, acelasi pret.
                          La asigurare creste nitel, dar nu mult ,daca ai masina sport 100%. Cresterea e gen 1-200£ in cazul meu (sunt o groaza de factori care influenteaza asigurarea aici, nu e ca in ro).

                          XFR e cat se poate de sportiva, si confortabila in acelasi timp, cu suspensie adaptiva, e destul de fun. Am timp sa ma gandesc/aleg.
                          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                          Comment


                          • Am facut un test, de data asta mai atent, in care am lasat in drive si am mers intr-un rond cu 50-60km, si se inclina suficient. Ei, treaba se schimba cand pun in Sport, acelasi rond, aceeasi viteza. Se inclina, dar 20-30% doar, din cat se inclina in Drive. Deci cumva se ajusteaza automat (desi nu am suspensii adaptive) cand e in sport. Me very happy! O sa o duc la o verificare amanuntita oricum, ca sigur e vreo bucsa, furtun ceva de schimbat dupa atata vreme (si oricum urmeaza servisare unde-i schimb bujii, ulei cutie, samd).
                            Am tot citit ca la reprezentanta Audi astia fac nasoale. Patise un tip o faza: s-a dus, a lasat-o pentru service obisnuit, iar un tampit de mecanic (banuiesc ca la directive de mai sus) a dat cu pensula cu ulei pe la nu stiu ce bucsa, si i-a zis proprietarului ca ii curge de-acolo (amortizor, sau nu mai retin exact, oricum o cheltuiala de 1000£ minim). Omu' a fost inspirat, a spus ca nu poate plati acum (nu a mintit, chiar nu avea posibilitate in ziua respectiva), si revine in 1 saptamana sa remedieze problema. Intre timp, a discutat cu un amic care avea service, si i-a lasat-o peste noapte sa o verifice. A sters nenea "urmele de pensula" iar pana a2a zi nu curgea nimic. Mai mult, fara sa-l taxeze, i-a dat jos piesa respectiva si i-a demonstrat ca-i in stare perfecta, si nu are scurgeri. S-a dus cu piesa desfacuta la audi, si au inceput s-o dea din fanta-n cola.
                            Sper sa nu faca la fel si cei de la jaguar....
                            ady_uaic
                            Senior Member
                            Last edited by ady_uaic; 04-06-18, 17:30.
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                            Comment


                            • ... stiu ca nu-i de ras dar chiar asa?!
                              am auzit/patit pe la noi ca ai nostri exagereaza cu anumite defecte pe care le gasesc, chiar daca nu-i ceva grav, iti baga dorel niste motive si scenarii de zici ca mai bine vinzi repede masina dar chiar sa fraiereasca in halul asta ...
                              Defapt ... nu stiu de ce ma mai mir, avand in vedere cate magarii se petrec la nivel mai inalt in companii din automotive, ce pretentii sa mai ai de la niste dealer-i. Toti umbla cu inflorituri ca sa suga cat mai multi bani de la clienti.

                              Comment


                              • Si era si un A6 de prin 2014 sau ceva de genu. Daca era vreun A4 de prin 2000 mai ziceam, incercau sa-l convinga prin "diverse metode" sa scape de o masina veche.
                                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                                Comment

                                Working...
                                X