ADY_UAIC: '07 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury Benzina, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se pare ca ma urmareste blestemul suruburilor: am patit-o si la Jag



    Am fost si-am sudat-o rapid pana imi vine o alta janta (nu ma simt comfortabil sa stiu ca am o roata sudata la asemenea masina).

    In alta ordine de idei, sunt pe cale de-a incepe un nou contract (pe parte de IT bineinteles) la Honda Swindon Manufacturing - I feel like home!



    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

    Comment


    • Super, felicitari pentru partea cu job-ul si sa ai un inceput cat mai frumos!

      Iar legat de surub, efectiv nu imi dau seama cum ai reusit. Sa perforeze guma, da, hai ca intelegeam, dar sa treaca prin janta!!!

      Comment


      • Interesant job-ul
        Cât desprte șurub și jantă distrusă, văd că te specializezi
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • Felicitări! Pentru job, evident 😀!
          '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

          Comment


          • Uau, ce performante! si
            ....

            Comment


            • Bravos Adi, suna bine job-ul.
              Roata se inlocuieste ... dar totusi cum a reusit sa penetreze si janta ?

              Comment


              • Felicitari pentru job.

                Sudura TIG (Argon) este foarte rezistenta si flexibila si nu ataca materialul sudat, deci teoretic este foarte ok. Problema mare la janta de mai sus este ca a avut lipsa material destul de mult (unde a intrat surubul), deci e cam riscant sa o mai folosesti, ca nu stii cum adera sudura. Daca era o crapatura mica (cum se fac la vulcanizari cand indreapta), fara sa lipseasa pic de material, puteai sa mergi linistit cu ea sudata, posibil sa fie mai rezistenta sudura decat restul jantei.

                Mai periculos e sa indrepti o janta foarte stramba, mai ales prin metoda vulcanizarilor (incalzire + roluit) din cauza tensiunilor care raman in material de la impactul initial si care vor actiona la un nou soc in mers. De aia Sirius indreapta doar la ciocan, cu lovituri sanatoase, pentru a elibera materialul de astfel de tensiuni.
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • Thanks a lot guys!

                  Culmea a fost, ca eram intr-un rond, aveam cam 20-25km/h, ma incadram pe o banda de mers, si deodata aud un zgomot (am zis ca am dat intr-o groapa mai mica, si de-acolo si zgomotul). Initial nu vazusem problema, ca ma grabeam sa ajung la birou, dar seara cand am ajuns si vroiam sa vad cat de afectat e cauciucul, am vazut surubul.

                  Xander, momentan se tine bine, merg cu ea asa de 3 zile (in weekend ajunge janta cealalta).

                  Acum ma lupt cu asigurarile, cotatii: anul trecut am platit 1675£ (primul an cu permis de UK, si masina de UK, doar 1 an de no claim bonus), iar acum cand sa reinnoiesc, mi-au trimis cotatie de 2400£!!! Wtf! Si am inceput sapaturi la alte companii, sub 1900£ nu gasesc, decat daca pun excess de 1000£ - atunci scade la 1200£. Sunt fff multi factori in uk care pot influenta asigurarea, insa ce nu inteleg eu ca aceeasi factori au fost si anul trecut, doar ca anul asta am mai adaugat 1 an de No claim bonus.
                  '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                  Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                  Comment


                  • Pai ai facut dosar pentru janta asta? Poate de aia...
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • a, nu, n-are legatura. Cum am schimbat adresa undeva in Stratford-upon-Avon (undeva la 80km distanta inspre sud), a scazut brusc la 700£ .
                      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                      Comment


                      • finally, dupa cateva zile de negocieri, am reusit sa semnez contractul cu Honda. Me happy

                        Intre timp, am reusit sa foliez si masina:



                        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                        Comment


                        • Felicitari pentru job, si eu vanez la ei de ceva timp un job, dar ramane de vazut ce apare

                          Btw poti sa faci colectie de suruburi, nu se stie cand vei avea nevoie de unul.
                          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                          Comment


                          • Felicitari pentru noul job ! Vine la pachet si cu masina de serviciu ?Poate un Type-R ?

                            Comment


                            • Felicitări Adi!
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • Felicitări!
                                '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                                Comment

                                Working...
                                X