ADY_UAIC: '07 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury Benzina, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu pentru traficul de zi cu zi.
    Pana acum am pe film un accident (a carui victima am fost) provocat de un politist rutier si "facut" de un dobitoc care-mi venea din spate, plus inca trei-patru evenimente din care am scapat la limita.
    Poate ai uitat, dar in Romania se circula aproape ca in Rusia si/sau Republica Moldova. BTW, am facut drumul Fagaras-Galati in perioada cand turistii din spatiul ex-sovietic se intorceau din statiunile montane romanesti dupa sarbatorirea Craciunului si/sau Revelionului pe stil vechi: baietii aia conduc exact ca-n filmuletele de pe youtube! Am trait cea mai tare experienta soferistica din viata mea.

    Comment


    • vtin si ce camera ai?

      Ma uitam de ex la Aukey dr-01 (are un coleg la munca) si mi se pare ca filmeaza destul de decent noaptea: https://www.youtube.com/watch?v=dQO1ZV2ke7k
      ady_uaic
      Senior Member
      Last edited by ady_uaic; 16-02-18, 13:22.
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • Viofo A118C2 cu filtru de polarizare. Sunt foarte multumit de ea, iar pretul a fost unul foarte bun.

        Edit: eu zic ca filmeaza foarte bine Aukey-ul din linkul tau. Cam aceeasi calitate are si Viofo-ul meu.

        Comment


        • Thanks vtin
          Ma uitam la urmatorul model, Aukey DR02 dual (fata+spate), e cam 100£ aici: https://www.youtube.com/watch?v=IRi8ocrC3D0
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

          Comment


          • Cu toata placerea!
            Eu zic ca se vede bine inregistrarea, iar pretul este foarte bun.

            Comment


            • Pentru ca nu am mai gasit fata+spate, am mers pe aukey dr01 care se comporta excelent si noaptea.
              Intre timp i-am montat si un spoiler de portbagaj de pe XFR, urmeaza un upgrade de evacuare, ceva de genu: https://www.ebay.co.uk/itm/112734960251.
              Poze facute dupa montaj:



              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

              Comment


              • Ai si auzit cum suna evacuarea aia? Nu de alta... dar sa nu sune a prastie dupa aceea
                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                Comment


                • inca nu, dar stiu pe cineva care si-a montat si e multumit. Sunt destul de multumit de asta stock (diferenta sesizabila ar fi daca trec pe Spires sau Mina gallery, dar sar de 1000£ si intentionez sa fac upgrade la XFR-S, unde-i voi monta spires), insa i-as schimba aspectul. Si nu am intalnit multi care sa schimbe doar tips-urile (ca practic asta ma intereseaza, nu imi plac ornamentele de pe masina de la evacuare ).
                  '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                  Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                  Comment


                  • Schimbatul tips-urilor e cea mai ușoară treabă, și cea mai ieftină oricum.
                    Adi, cum e spațiul în spate față de CU? De afară nu pare sensibil mai mare.
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • E mai incapatoare decat CU cu siguranta. Nu cu mult, dar simtitor. Portbagajul in schimb e mare tare. Overall e mai mare, in fata cel putin ai spatiu berechet; la CU era mai inghesuit fata de asta (1.83 inaltime).
                      Tips-urile la mine sunt prinse in evacuare, si trebuie ceva munca sa le inlocuiesti. Voi merge la cateva service-uri sa vad ce pot oferi si daca merita.
                      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                      Comment


                      • Hehe... mie chiar imi plac tipsurile tale )... sunt ceva mai deosebite (majoritatea fiind rotunde).

                        Insa probabil le-as vopsi intr-un negru lucios (ceva de genul celor de mai jos)
                        https://c1552172.ssl.cf0.rackcdn.com/754089_x800.jpg
                        https://www.jaguarforums.com/forum/a...s8fc4e780.jpeg

                        Cum zicea si @BM mai sus.. cred ca este cea mai usoara treaba (mai ales daca aspectul/cum arata era motivul principal).
                        Daca nu au clema de stragere, ma gandesc ca probabil au ceva clema pe interior si sunt bagate "cu forta".

                        Si eu ma tot uitam dupa o evacuare... dar este greu sa iti faci o parere cu videourile de pe youtube.
                        Iar sa o transform in "race car" prrr-prrr-prrr.... nu vreau (cum am vazut unii ca laudau ceva evacuare pentru ca "sounds like a race car")...
                        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                        Comment


                        • Dozer da, as pune o evacuare prrr-prrr-prrr cand voi avea masina sport ), asa n-are sens. E o idee buna si vopsitul cum spuneai tu.
                          M-am uitat putin si tips-urile sunt sudate de evacuare. Deci trebuiesc taiate (de-asta spuneam eu ca e mai dificil - nu stiu cati se incumeta, pentru un pret rezonabil, la treaba asta.)
                          Thanks guys.
                          ady_uaic
                          Senior Member
                          Last edited by ady_uaic; 09-03-18, 11:03.
                          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                          Comment


                          • Orice atelier de evacuari poate face asta lejer. Au in mod cert aparatura de taiat si sudat diverse materiale. Ar fi misto sudura TIG ca e mult mai blanda cu materialul. Problema vine din faptul ca e ceva de lucru si ii incurci pe ei vis-a-vis de pretul pe care poate sa ti-l ceara fata de o evacuare completa pe care ar executa-o.

                            Dar de simplu, e simplu. Si eu urmeaza sa fac tipsurile de la ATR sa arate OEM (adica intoarse in jos, ca la diesel), acum am niste inoxuri Sebring ovale care nu imi plac chiar deloc...
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • Da Xander, tocmai despre asta e vorba, daca se incumeta cineva pentru un pret rezonabil. Ca daca ajung la 200£ pentru tips-uri, prefer sa schimb finalele sau sa iau evacuare de pe XFR, ca ajung in aprox 3-400£.

                              Intre timp mi-am facut putin timp si am schimbat o dracie de plastic (vreo 6£) care ajuta la deschiderea/inchiderea automata a grilelor de ventilatie (practic cel din dreapta trebuia deschis/inchis manual). Dupa ce mi-a luat vreo 15 min am observat ca exista deja un video pe aceeasi tema ) :

                              https://www.youtube.com/watch?v=viYZ5VRJFao

                              Acum masina are 0 probleme. De fapt, uneori o apuca setea (nu stiu de ce se tot fabrica incaltaminte cu plumb ).
                              ady_uaic
                              Senior Member
                              Last edited by ady_uaic; 09-03-18, 16:26.
                              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                              Comment


                              • A primit si ea o baie dupa 1 luna, dar oricum mai mergea 2-3 )))





                                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                                Comment

                                Working...
                                X