Experiențe proaste cu anvelopele de vară

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Experiențe proaste cu anvelopele de vară

    Īn acest thread ne propunem să expunem experiențele negative cu anvelopele de vară după structura de mai jos :




    Marca:
    Model anvelopă:
    Dimensiuni anvelopă:
    Părți negative ( de ce nu le-ați mai cumpăra):
    Părți pozitive ( dacă există, dacă nu, punem liniuță):
    KMR
    Super Moderator
    Last edited by KMR; 18-08-17, 13:57.
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -


  • #2
    Pirelli P7 Cinturato 225/50/R16 (2015)

    Negativ : - pret destul de mare;
    - nu au protectie pentru janta;
    Pozitiv: - aderenta foarte buna pe asfalt umed si medie pe asfalt uscat.

    Comment


    • #3
      Formula Energy(Pirelli) 225/50/R17 (2016)

      Negativ: - aderenta scazuta pe un carosabil rece & umed.
      - compoztie mai dura si de aici performante mai reduse.

      Pozitiv: - raport pret/calitate foarte bun.

      Comment


      • #4
        Falken ZIEX ZE914 EcoRun 235/45/17 fata 245/40/17 spate

        Pozitiv - zgomot relativ redus la rulare
        - aderenta grozava pe uscat si umed
        - curba de 180grade cu 70km/h fara zgomot
        - pret foarte bun

        Negativ - se tocesc repede - mers normal undeva la 3 ani, mers sportiv max 2 ani (compozitie moale)
        peretii laterali destul de moi, senzatia ca fuge cauciucul de pe janta in curbe la viteze mai mari

        Actual pe Honda Bridgestone Turanza ER300 225/45/17

        Pozitiv - aderenta buna si pe umed si pe uscat
        Negativ - momentan nu am (masina fiind luata de noua anvelopele sunt echipare de fabrica )
        ticker
        Administrator
        Last edited by ticker; 19-04-17, 11:32.

        Comment


        • #5
          @FK2: aici se discuta despre anvelope de vara. Pentru anvelope de iarna e un alt topic dedicat.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #6
            Am "reparat" eu Delphi
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Pirelli PZero Nero - nimic pozitiv īn cazul lor, atunci cānd le-am avut.
              Zgomot mărit la rulare, aderență mediocră pe ud și uscat, pereți laterali moi, pe curbe dădeau o senzație de nesiguranță mărită.

              Nu recomand, și cu siguranță nu mă voi mai atinge vreodată de Pirelli.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #8
                Pirelli nu este o problema in sine, poate modelul, tipul... Eu foloses ca anvelope de vara un set de P6 allseasons, cu care am facut pana acum peste 75k km si una peste alta sunt foarte multumit. Voi incheia sezonul asta de vara cu ele (mai au vreo 3-4 mm), apoi le voi schimba.
                Dar na, fiecare cu experienta sa...
                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                Comment


                • #9
                  Bridgestone Touranza
                  Negativ-aderenta foarte scazuta pe carosabil umed,practic masina si in linie dreapta tinde sa derapeze fara a fi bruscata.N-am mai intalnit asemenea comportament ciudat.
                  -zgomotoase
                  -dupa circa 35k km mai aveau profil 2 mm.
                  Pozitiv-dupa aproximativ 10k km rulati,nu mai sunt atat de groaznice pe carosabil umed.
                  Concluzia-nu mai iau niciodata asa ceva!

                  Comment


                  • #10
                    Marca: Bridgestone
                    Model anvelopă: Touranza
                    Dimensiuni anvelopă: 205/55/16
                    Părți negative ( de ce nu le-ați mai cumpăra): aderenta scazuta pe ploaie / carosabil umed. Cred ca cea mai apropiat de descrierea feelingului.. ar fi de acel feeling pe care il ai cand dai cu o radiera pe hartie. Simti ca e ceva acolo... dar te tot duci . In schimb erau predictibile in alunecarea lor... nu prindeau pana la un moment dat si apoi rupeau aderenta brusc...ele... doar alunecau...constant . In plus, orice plecare mai "rapida" pe carosabil umed (doar incercarea de a fi mai rapid, fara nimic exagerat) se termina cu patinaj. Foarte aiurea sa prinzi momente cand trebui sa intri intr-un trafic mai rapid si stii ca in mod normal ai putea.... dar nu te tin anvelopele.

                    Părți pozitive: atat in afirmatiile de mai sus, cat si cele ce urmeaza, de tinut cont ca la astfalt ajungeau ceva peste 180CP prin intermediul puntii spate. Pe astfalt uscat, erau ok, dar nimic spectaculos (le-as numi decente)... plecarile se faceau mai bine (as putea spune mult mai bine, daca le compar cu aderenta lor pe carosabil umed), dar cu toate acestea, nu am putut pune niciodata toate puterea jos.

                    Per total, au fost o experienta interesanta... intr-un mod extrem de ciudat. In mod cert au facut mersul pe ploaie mult mai antrenant, in special prin prisma faptului ca mereu eram pe fuga - asadar mereu cu pedala destul de mult apasata. In schimb... pe cat de interesant a fost condusul cu ele si cautarea aderentei la viteze mult mai mici decat as fi dorit sau asteptat (pe carosabil umed)... cu siguranta nu mi-as lua asa ceva vreodata. Deci un mare NU... decat daca prefera cineva drifturile si vrea sa le faca mult mai usor si viteze mult mai mici
                    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                    Comment


                    • #11
                      NOKIAN HT SUV 225/60 R18 104 H XL
                      Pozitiv: Aderență foarte buna uscat/umed. Am intrat de multe ori agresiv in curbe si nu a dat senzații tari.
                      Negativ: S-au crăpat inainte de 5 indicativul de uzura, săreau bucati din ele la viteze de peste 130-140km/h.

                      NOKIAN Line SUV 225/60 R18 104 H XL
                      Revin cu pareri după ceva kilometri, am abia 200 km cu ele - nesemnificativ
                      '16 Honda Civic Sedan 1.8 M/T
                      '07 Honda CR-V 2.0 M/T

                      Comment


                      • #12
                        Toyo R1R 205/55/R16
                        Pozitiv: Aderenta exceptionala chiar si reci, stabilitate foarte buna in curbe nu am reusit sa le duc pana la limita (mi-a fost frica in trafic real) intrucat n-am fost cu ele pe circuit. Relativ confortabile cauciucul fiind foarte moale. Made in Japan. DOT 2014 dar erau perfecte cumparate in 2016. Fara probleme de deformari dupa tratamente dure cu gropi imposibil de evitat.

                        Negativ: Aderenta mai putin buna pe umed chiar am simtit ca predecesoarele Goodyear Eagle F1 au avut o aderentaun pic mai buna pe ud.
                        Zgomot mai mare la rulare decat GY E F1. Uzura rapida materialul fiind extrem de moale.

                        L.E. scuze, am vazut tarziu ca titlul topicului este experiente proaste..Toyo NU au fost o experienta proasta decat din punctele de vedere enumerate. Cred ca per total au avut mai multe calitati decat defecte! Daca topicul se refera la experiente proaste de ce mai mentionam pe cele pozitive?! Poate titlul topicului sa fie simplu experiente cu anvelope de vara unde scriem cum s-a scris ca pana acum si bune si rele....
                        hondaru
                        Senior Member
                        Last edited by hondaru; 18-08-17, 14:00.

                        Comment

                        Working...
                        X