Recomandare placute frane + discuri Accord 2.0 Executive CL 7

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Recomandare placute frane + discuri Accord 2.0 Executive CL 7

    Salutare !

    Cred ca v-a trebui sa schimb placute de frana + eventual discurile pe spate de urgenta.

    Ca placute + discuri (ce am pus inainte pe o Zafira -dar de, eram mai in bani atunci) as merge pe combinatia Textar discuri si placute ATE.

    Dar cum nu sunt asa in bani acum, ce parere aveti despre placute de frana Japan Parts ? La 52 de lei setul puntea spate, e pomana curata !

    Asa ar mai fi Valeo si Delphi la 65 respectiv 75 de lei set-ul.
    Blue Print la fel stiu ca sunt OK si la pret accesibil.

    Cat despre disc-uri nu vreau sa fac compromisuri.

    Ori Textar ori Zimmerman. Personal de Textar am fost multumit. Nu scartie, nu franeaza aiurea.
    Chiar si imediat dupa montare.

    ATE -nu stiu, dar am impresia ca platesc mai mult brand-ul decat calitatea.

    PS: Jante am pe 17"

    Pe fata vad ca sunt si pe 280mm si pe 300 mm.

  • #2
    Piese aftermarket ieftine si bunicele, gasesti pe autokarma si pe epiesa.
    Bineinteles, dupa seria caroseriei.
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #3
      Pe epiesa.ro m-am uitat.

      Cred ca o sa merg pe Textar la discuri. La placute nu stiu ce sa zic.

      Delphi zice lumea ca ar fi cam prea moi si se duc destul de repede.Oricum eu nu sunt genul "superman" :talpa si frana cand vad ca mai am 250 de m pana la semafor si e pe rosu.

      Pe spate am placute uzate in asa hal (asa am luat masina) ca incep sa huruie cand franez. Ba azi cand am lasat masina in curte (am zis ca nu o mai misc pe asta pana nu schimb franele) janta spate dreapta era incinsa (aliaj 17")
      Cea pe stanga, nu.

      Posibil sa am si discurile ovalizate pe spate. De aia daca fac o treaba acum, o fac cap-coada.

      Si nu am abuzat deloc de frana -am folosit frana de motor cat am putut.

      Nu m-am hotarat inca la placute. Dar as vrea sa ies pana in 200 de lei cu totul.
      Posibil sa merg pe Blue Print, dar astept niste pareri.

      Manopera: le fac eu Ca nu e mare filosofie.
      Si nici prima masina la care fac asta.

      Comment


      • #4
        Discuri ATE + placute ATE sau Brembo. Eu asta aveam pe accord.
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • #5
          Daca ai janta incinsa, acolo e un etrier blocat partial cel mai probabil. Ai nevoie si de un kit de raparatie, cel putin pt etrier-ul ala. Ideal ar fi sa le faci pe toate sau macar pe cele 2 de pe spate.
          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

          Comment


          • #6
            Eu am avut ATE cu ATE și au fost în regulă, pentru un mers normal sau ușor în forță.
            Am mai experimentat și discuri și plăcuțe Brembo, simple. Totul ok, frânau foarte bine, recomand de asemenea.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #7
              ATE cu ATE a fost si este foarte bun pentru strada si pe fosta mea. Fara sunete, praf si alte de-astea.
              Din ce citesc pe-aici vad ca problemele au aparut la cei care au facut mixuri ATE cu altele.
              "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

              Comment


              • #8
                Si eu trebuie sa schimb, discurile. Pentru CU1 automata, nu am gasit insa ATE decat pentru puntea spate. (180 x 2 discurile, 210 placutele). Pe fata, pe Textar am primit preturi foarte mari, +400 lei/disc. (mai scump decat EBC) Ma gandeam sa pun TRW (205x2 +211 placutele). Brembo ar fi cam la acelasi pret.

                Comment


                • #9
                  Bazilide incearca pe coxmotorparts
                  '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                  Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by dragostan View Post
                    Daca ai janta incinsa, acolo e un etrier blocat partial cel mai probabil. Ai nevoie si de un kit de raparatie, cel putin pt etrier-ul ala. Ideal ar fi sa le faci pe toate sau macar pe cele 2 de pe spate.
                    Posibil. Etrierii pe fata au fost schimbati...cu totul !

                    Pe spate nu stiu. Oricum am lasat-o in curte, pana la noi finante -ca nici asigurare nu mai am la ea si am luat alta masina.

                    Cand am auzit de kit reparatie etrier...am zis ca gata, alte sute de lei.
                    Cand vad 25-30 de lei kit-ul de reparatie ?!

                    https://www.autoatu.ro/kit-reparatie...7/17126-10906/

                    Intrebarea e...ce anume imi trebuie daca am problema asta?

                    Partea cu janta incinsa am observat-o de curand de cand sunt super uzate franele.
                    Cat am venit cu ea prin Europa nu am avut problema asta -ca le verificam.


                    PS: Sa mai zica cineva ca Honda e scumpa la piese.
                    Prin comapratie o Astra G/ Zafira A din 2002 e mult mai scumpa.

                    Si aia e considerata masina ieftina/usor de intretinut !

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by M4V3RiCk View Post
                      P

                      PS: Sa mai zica cineva ca Honda e scumpa la piese.
                      Prin comapratie o Astra G/ Zafira A din 2002 e mult mai scumpa.

                      Si aia e considerata masina ieftina/usor de intretinut !
                      Honda e scumpa la elemente de tinichigerie si la diferite dubiosenii, gen senzor acceleratie 1200lei care e un plastic cu niste lamele in interior sau furtun servo...etc.
                      Partea buna e ca se strica rar, spre foarte rar.
                      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                      Comment

                      Working...
                      X