Schimb bujii Honda Jazz 1.33 DSI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimb bujii Honda Jazz 1.33 DSI

    Am si eu o nelamurire referitor la preturile in reprezentante.
    Am fost sa ma programez pentru un schimb de ulei la CVT pe care prefer sa-l fac la Honda (Autoklass Sibiu) si am aflat pretul estimativ: aproximativ 240 lei 4l ulei si aproximativ 200 lei schimbul.
    Ok, asta este ma conformez.

    Cum am cumparat bujii pentru schimb m-am gandit sa le si schimb cu ocazia asta si am primit pretul pentru asta 300 LEI!!!!!
    Ok, inteleg sunt 8 bujii de schimbat dar 300 lei???
    Pe bune? E asa de greu de schimbat bujiile alea? Am zis pass si am sa merg la un service normal sa le schimb.
    A mai schimbat cineva bujiile la reprezentanta si la ce cost de manopera?

  • #2
    Cumpara tu bujiile si mergi la oricine mecanic care are o tubulara si in 20 de minute ai scapat. Cauta niste bujii bune si rezolva singur.
    Referitor la pretul cerut pt completare, ca nu este un schimb total (stii asta), este acelasi tarif ca in UK... mie mi-a cerut 75 de lire pt treaba asta si 180 pt flush (schimbul total).

    Te salut!

    Comment


    • #3
      i-DSi = intelligent Dual and Sequential Ignition.
      Are 2 bujii pe cilindru si 2 supape pe cilindru. Motorul este SOHC, 8 valve.
      Cumpara-ti o cheie de bujii si iti schimbi tu acasa bujiile sau mergi la orice mecanic de Honda sa ti le schimbe
      De preferat ar fi niste bujii Denso Iridium sa iti cumperi.
      cel mai taran taran, este taranul de la oras !

      Comment


      • #4
        Bujiile le-am cumparat deja OEM. Am zis ca daca tot bag masina in service pentru schimb ulei la cutie sa schimb si bujiile.
        Am vazut ca ora de manopera este 124 de lei deci ar veni 2 ore jumate facturate pentru schimb bujii.
        Mai ca nu-mi vine a crede ca asta e in normativul lor si de aici mare mirare. E clar ca bujiile le voi schimba la un service normal cu tarife normale.

        Cinstit sa fiu nici schimbul de ulei la 200 lei manopera nu mi se pare normal, dar fiind vorba despre CVT, uleiul cumparandu-l de la ei am zis treaca mearga.
        Ulei CVT-F nu am gasit sa cumpar in Romania ca nu-l mai cumparam nici pe ala de la ei (daca il comand singur de pe coxmotorparts ma ajunge mai scump decat la ei din cauza transportului)

        Din ce am inteles flashul ar fi de fapt schimbatul de 2 ori. O sa vad ce fac dupa primul schimb.

        Comment


        • #5
          Fii atent...
          Ieri am fost cu Jazz-ul la un prieten, care in timpul liber e mecanic... ma rog, in Ro a lucrat cativa ani ca mecanic, ca aici cer astia toate cacaturile de certificari si angajeaza orice habarnist, de aceea omul si-a gasit un alt job de zi, ca sa-i spun asa, dar se pricepe foarte bine, si am schimbat ulei CVT si bujii intr-o ora jumate. Acum Jazzul se conduce impecabil. E perfecta pentru oras: silentioasa, cu un pic de nerv si spatioasa. Imi place mult de tot... apropo, daca ai tremuratul la plecare intra pe topicul meu si fa ce zice ala din poza. Te salut!

          Comment


          • #6
            Am schimbat uleiul la cutie, deocamdata a disparut tremuratul la plecare. Oricum problema e cunoscuta si deocamdata se rezolva cu schimbul de ulei. Uleiul anterior pus in 2013 si acum 36k kma tinut pana acum. Deci uleiul ar trebui schimbat nu mai tarziu de 3 ani dupa parerea mea, masina oricum face km putini asa ca timpul trece mai repede. Am citit pe threadul tau, nu am inteles foarte bine "procedura" dar oricum nu as fi putut sa ii conving pe cei de la service sa o aplice. Trebuie neaparat sa gasesc un service serios in jurul Sibiului +200km sa pot merge cu Honda. Daca pot, nu mai calc la Autoklass decat in caz de maxima nevoie
            Daca se ajunge la schimbatul placutelor de ambreiaj din cutie nu cred ca gasesc vreun service in zona care sa faca asa ceva.

            Acum am inceput sa caut un loc sa schimb bujiile si am rezolvat pentru o perioada.

            Comment


            • #7
              uite asta`i "procedura"

              Click image for larger version

Name:	Screenshot_20170325-172131.jpg
Views:	2
Size:	37.5 KB
ID:	723805

              Am facut asta ca sa scap de tremurat, folosind uleiul care-l avea in cutie deja, astfel am ramas cu un bidon de ulei CVT-F pt data viitoare. Apropo... din cate am citit se schimba la 25.000 de km sau mile, nu imi mai aduc aminte ca am citit toate forumurile din toata lumea.

              Comment

              Working...
              X