RADUARIA : '16 Honda Civic Sedan 1.8 ES MT, Urban Titanium Metalic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • RADUARIA : '16 Honda Civic Sedan 1.8 ES MT, Urban Titanium Metalic

    Salut !

    In Noiembrie anul trecut am achizitionat si eu Civic-ul din titlu.

    Inainte de Civic, am avut o Skoda Fabia 1.2 (foarte multumim de masina) si un Ford Focus 1.6 TDCI (timp de un an) la care mai mult am reparat decat am mers. Dupa experienta nefericita cu Focusul am zis ca mie clar imi trebuie o masina noua deoarece nu am timp/bani/placere/rabdare de a repara la una veche.

    Am fost pe la toate showroom-urile din Bucuresti si aveam in vedere mai multe masini clasice (culmea fara Honda, le ei nu fusesem): Octavia , Focus, Ceed etc. Nu m-am gandit la Honda pt ca stiam ca masinile sunt destul de scumpicele si depasesc bugetul de 15-16.000 E disponibil.
    Dupa care, surpriza, in dimineata de Black Friday am vazut oferta pt Civic, in weekend eram la showroom la Honda Nord si luni deja depuneam avasul pt rezervare.

    Chiar daca la inceput design-ul nu m-a dat pe spate (am invatat sa il apreciez acum), calitatea unor materiale mi s-a parut dubioasa si faptul ca aveau doar tapiserie crem nu ma avantaja (copil mic- mizerie mare) dupa ce am facut testdrive-ul am plecat convins ca aia e masina pe care o vreau.

    ce mi-a placut si inca imi mai place :
    - motorul- de multe ori am impresia ca am luat 2 masini - pana in 3000 de ture cand merg cu sotie/copil in masina si atunci sa comporta ca un family car si peste 4000 de ture cand am chef de un pic de distractie.
    - dotarile- clima, incalzire in scaune, bluetooth ( mai ales partea de streaming), camera marsarier, senzori parcare, xenon, trapa etc. mi s-a parut ca de banii dati primesc foarte multe.
    - benzina. nu imi mai doream motorina de nici un fel. motor simplu, fiabil. Km parcursi pe an (aprox 12-15.000) nu justifica diesel-ul din calculele mele.
    - consum - eu zic decent. cam 90% din drumurile mele se desfasoara in afara orasului si un 7% in medie mi se pare ok.
    - sistemul audio - se aude foarte bine.
    - spatiu interior: pt 3 persoane ( 2 adulti si un bebe) este de ajuns chiar si cu bagaje pt o saptamana de concediu.
    - depasiri fara emotii - cel putin pt mine care vin de pe masini mai puturoase, mi se pare acum ca pot sa fac depasiri fara nici o problema.
    - Jantele. mi se par foarte aspectoase.
    - pretul. oferta mi s-a parut imbatabila, am avut si ajutor cu un tichet RABLA si am luat cu banii de un Logan dotat o Honda si mai dotata.

    Pana acum, am atins 3000 de km si nu am gasit ce sa ii reprosez masini.

    Autostrada - 120 mi se pare viteza ideal rapoartata consum/zgomot interior.
    Drumuri nationale/judetene - la 100-110 doarme copilul in masina mai bine ca acasa.

    Pe viitor: am zis folii neaparat ( sa nu se mai bronzeze bebe in spate) si huse.

    intrebari pt cei care au masina de mai mult timp:
    1) - tapiseria se murdareste repede ? Eu am o obsesie acum cu cotiera, mi se pare ca se v-a innegri curand. Tot incerc sa o protejez cu un prosop ceva dar nu prea mi se pare ok.
    2) - cand a nins asta iarna, dupa dezapezire m-am trezit cu o zgarietura de aprox 10 cm lungine si 1 mm latime ( facuta cu simtul raspunderii, se vede alb) pe o aripa. Oare se rezolva cu un creion cu vopse sau sa o rezolv cu casco ?
    3) - bare pt portbagaj superior la un pret decend? intreb pt posibilitatea de a transport bicicleta/skiuri.

    in final, salutare si imi pare bine sa va cunosc si sper sa fie un jurnal cat mai lung si doar povesti fericite.




  • #2
    Salutare, bine ai venit pe forum si sa o conduci cel putin cu aceeasi placere in continuare!

    Da, oferta a fost imbatabila. Eu zic ca ai facut o alegere foarte buna.

    Comment


    • #3
      Salut si bine ai venit.
      Legat de problema cu zgarietura, poti lua de la reprezentanta sau daca urmaresti group-buy-ul de pe cox(http://www.coxmotorparts.co.uk/genui...8m-p-1359.html) un set pentru retus, este destul de ieftin.
      Felicitari pentru alegere.
      The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
      https://www.instagram.com/iamrusu/

      Comment


      • #4
        Sa ai noroc de el!
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Welcome to the hood!

          Comment


          • #6
            Sa o stapanesti sanatos! Cam aceeasi poveste am si eu, plictisit sa tot repar masina veche, f incantat de cea noua pe care am achizitionat-o la inceput de Decembrie.
            Referitor la zgarietura fa un calcul estimativ cat ti-ar creste costul anul viitor daca o repari pe casco.
            Eu nu prea am experiente bune cu astfel de creioane/kituri de zgarieturi. Poate doar daca sunt superficiale. Mai degraba un polish. Sunt niste colegi de pe forum care si-au pus husa de undeva de pe la Arad pare-mi-se. Si eu sunt interesat, ca urmeaza bebe si cremul ala nu va arata prea bine. Eu am cca 1800 km si fara sa resetez calculatorul imi arata 9.1 consum de cand am luat-o.

            Comment


            • #7
              Ceea ce am recomandat nu este creion. Vine in cele 2 sticlute, vopsea + lac, in capat au un fel de panza/burete pentru dozaj si se aplica foarte usor si de efect. Daca operatia se face de catre un profesionist care ulterior poate polisha foarte ok zona respectiva, garantat nu o sa se observe.
              The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
              https://www.instagram.com/iamrusu/

              Comment


              • #8
                Salut

                multumesc pt recomandari. o sa urmaresc grupul si o sa iau si eu acel kit de vopsea.

                consum 7.3% pe autostrada la 120 km/h pe pilot fara clima dar cu anvelope de iarna. 6.5% la drum national/judetean. in bucuresti cred ca se apropie de 9-9.5%. am incercat sa fac si testul pompa/CB si diferenta era destul de mica, 0.2% parca.

                legat de pretul foarte bun, se vede si pe strada: inainte nu vedeam aceasta masina, acum mai am o Honda Sedan la cealalta scara de bloc, iar in fiecare zi observ macar 2-3 in trafic.
                Ciudat a fost si in ziua in care m-am dus sa fac testdrive-ul (sambata) erau cativa oameni care stateau la coada sa depuna avansul pt masina.

                Comment


                • #9
                  Consumul va mai scadea dupa 10000 km.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by IB View Post
                    Consumul va mai scadea dupa 10000 km.
                    sa ma pun pe condus atunci

                    Comment


                    • #11
                      Sa te bucuri de ea!
                      '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                      Comment


                      • #12
                        Sa o stăpānești sănătos și drumuri bune! Consumul se mai reglează in timp.
                        GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

                        Comment


                        • #13
                          Bine ai venit ! Sa o stapanesti cu placere si fara probleme . Consumul clar scade ,am vazut la colegi pe forum cu sedan chestii ce incep cu 4.xx l/100km asa ca sigur se poate .

                          Comment


                          • #14
                            multumesc pentru urari !

                            Am inteles ca abia dupa primul schimb de ulei apar diferentele (nu am inteles exact de ce dar astept primul schimb).
                            Dupa cum spuneam eu conduc destul de putin, asa ca prefer sa ma bucur de masina in loc sa tot calculez consumuri.
                            Ma cam deruteaza indicatoarele de schimbare viteza din bord, dupa experienta/urechea mea masina trebuie dusa mai mult in ture spre 2500-3000 dar indicatoarele alea imi cer mai devreme. Dupa primii 500 de km am ales sa le ignor.

                            Comment


                            • #15
                              Sa ai parte de ea fără incidente. O să te obișnuiești cu condusul, este o adevărată placere, o sa simți, o sa ți placa f mult. Se va regla si consumul, are un consum ok pt motorul ei.

                              Comment

                              Working...
                              X