Alegere jante 16" Civic 5D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Alegere jante 16" Civic 5D

    Salutare! Momentan am jantele de 17" pe Civic 5D 2009. Vreau sa mai am o pereche pe 16" din motive evidente .
    Dimensiunile producatorului le-am gasit pe acestea:
    -16": 205/55/R16, J6,5/ET55
    -17": 225/45/R17, J7/ET55 (cum am acum)
    -18": 225/40/R18, J7,5/ET55

    E destul de greu de gasit jante de 16" cu J6,5 si ET55. Incerc sa imi dau seama intre ce valori cu J-ul si ET-ul pot sa ma joc ca sa nu am probleme de atingere a caroseriei. Cu anvelopele raman la 205/55/16, nu e problema.

  • #2
    Site-ul http://www.willtheyfit.com/ iti calculeaza si deseneaza diferentele. In principiu o diferenta de +/-5mm nu ar trebui sa fie problema, din cate am inteles.

    Comment


    • #3
      La ET45 si J7 da o diferenta de cate 10mm in ambele directii. Pentru doar 5 mm in ambele directii diferenta fata de original, ar merge doar ET50 cu J7. Merci de link.
      Pentru anvelope folosesc asta: http://www.tyresave.co.uk/tyre-size-calculator/
      M-ar interesa daca are cineva cu ET45 si J7 pe 16"

      Comment


      • #4
        Poti sa te joci oriunde intre 7.5J si ET45 si 6.5J ET 55. Eu am avut pe civic 8J cu ET 40 si nu atingeau, dar erau prea iesite.
        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

        Comment


        • #5
          Ms. O sa caut intre valorile astea. Intrebare: merita jante de 16" fata de 17" pentru confort mai bun in schimbul esteticii? Cat de mare ar fi diferenta? Sau e mai bine sa nu ma complic?

          Comment


          • #6
            Originally posted by Special K View Post
            Intrebare: merita jante de 16" fata de 17" pentru confort mai bun in schimbul esteticii? Cat de mare ar fi diferenta? Sau e mai bine sa nu ma complic?
            Merită. Şi pentru comfort şi pentru riscul mai mic de a face gālme.
            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

            Comment


            • #7
              Pe Civic este et45 cu 6.5j dar merge si et 55.
              Jante nu sunt greu de gasit,eu am 2 seturi la vanzare.
              Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
              Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
              Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
              Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

              Comment


              • #8
                eu am pe masina pe 17 cu 8j si et 48 si vin ok.
                '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                Comment

                Working...
                X