RAZVANTE: '14 Honda Jazz 1,4 i-vtec Comfort, Taffeta White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • RAZVANTE: '14 Honda Jazz 1,4 i-vtec Comfort, Taffeta White

    Salutare tuturor. Cam liniste in sectiunea asta in ultimul timp. Va deranjez aceasta liniste, cu prezentarea masinii pe care am achizitionat-o recent de la Asko, este vorba de un Jazz 1,4 si pe care, surprinzator, o conduc cu mare placere. Masina are 48k km si arata ok pentru kilometrii rulati. Am primit cadou revizia de 50k(la care am adus uleiul meu, respectiv Motul EcoEnergy 0w30) si un set de anvelope de vara Michelin. Dupa 1000km inca sunt fascinat de cum functioneaza motorasul asta dupa 3000-3500rot/min, iar fascinatia este cu atat mai interesanta, cu cat eu conduc un Lancer classic aspirat, care la capitolul motor si transmisie mi s-a parut greu de egalat, dar iata ca, exact cum se spune in popor: "orice nas isi are nasul".
    Saptamana care vine voi merge sa ii fac un detailing amanuntit la baietii de la Dub si mai apoi voi merge sa ii pun folie pe geamurile spate si luneta + folie transparenta pe faruri.
    Revin cu poze dupa ce o voi pune la punct. Momentan sunt tot pe drumuri si nu am posibilitatea sa o pozez.

  • #2
    Sa ai noroc de el! Am avut si eu unul - buna masinuta, pacat ca a trebuit sa il dau.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Sa o conduci cu placere!

      Comment


      • #4
        Sa o stapanesti sanatos! Asteptam poze!

        Comment


        • #5
          Multumesc pentru urari. Ieri a iesit de la detailing(am dus-o la baietii de la Dub) cu rezultate extrem de bune. Baietii i-au facut o decontaminare a exteriorului si o curatere atenta a interiorului. Urmeaza o folie geamuri+faruri, o cotiera si niste bare plafon. Din pacate timpul nu mi-a permis sa ma ocup de pozele promise, dar spre weekend ma revansez.
          Nu am gasit nici un topic care sa imi raspunda la una dintre dilemele mele. Am vazut ca la 60k km se schimba uleiul din cutie. A folosit altcineva, altceva fata de uleiul original? Ma bate gandul sa pun un Motul Gear300V.

          Comment


          • #6
            Cutiile de la Honda sunt destul de mofturoase la ulei. Au fost useri cu probleme la cutie datorita unui ulei pus dupa ureche.

            Nu zic ca nu o fi bun Motul, dar eu recomand doar ulei OEM, adica Honda MTF
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              La cutiile de viteze Honda, uleiul OEM este chestiune de viata si de moarte ( a cutiei, bineinteles... )
              O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

              Comment


              • #8
                Multumesc pentru precizarile referitoare la uleiul din cutie. Mai jos postez pozele promise. Am reusit sa fac si primul drum extraurban cu ea pana la Oltenita, iar feedback-ul este unul pozitiv.
                Attached Files

                Comment


                • #9
                  Superba masina...!
                  Sa te bucuri cat mai mult de ea..!
                  O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                  Comment


                  • #10
                    A trecut un an de cand o folosim, am mers relativ putin cu ea, insa sotia o apreciaza cel mai mult, pentru ca ea o foloseste 90% din timp. Absolut impecabila masina. Cateva update-uri: La revizia de 60k km a primit niste becuri mai puternice de la Osram si am inlocuit la motor toate fluidele. Uleiul folosit este acelasi Motul 0W30, am pus ulei de cutie original de la Honda, antigel la fel si lichid de frana Motul dot 4. pe spate am inlocuit placutele cu niste Textar si i-am inlocuit becurile din interior cu leduri dedicate. Pentru plafoniera centrala a fost nevoie de o mica adaptare. Intre timp am achizitionat un Yaris pentru soacra si m-am pricopsit cu rotile astea. Le-am probat si la Jazz si se potrivesc. Tot stau in cumpana daca sa le tin sau sa le dau. Le-am pus la vanzare totusi si daca obtin pretul corect le voi da. Am lasat linkul, poate este cineva de aici de pe forum interesat de ele.

                    Comment


                    • #11
                      Sa o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de masina cat mai multi km!

                      Stima.
                      ...
                      I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                      Comment

                      Working...
                      X