Problema turatie si relanti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema turatie si relanti

    Buna ziua,
    Am o honda accord 2005 2.0 benzina automata, de ceva timp am o problema cu ea, nu pot pleca de pe loc pana nu se incalzeste motorul maxim(gen 90 grade), trebuie sa o tin turata la 200rpm altfel moare. Aveti idee de la ce ar putea fi? Tps este reglat la voltaj, egr curatat, mai ramane motorasul de relanti care a fost curatat si el si cat de cat s-a mai schimbat, adica nu mai moare asa repede daca nu o tin accelerata bineinteles in parking, daca incerc sa o pun in R sau D moare motorul, iar dupa ce se incalzeste sta in 500-600 rpm si tremura destul de enervant. Pe tester nu da nici o eroare( dar nu tester honda), Tin sa mentionez ca are instalatie GPL Landi pe ea. A mai intampinat cineva aceasta problema?

    Va multumesc frumos.

  • #2
    Desi spui ca ai instalatie GPL pe masina, cred ca toata situatia asta se refera la mersul motorului pe benzina, nu?
    Nu cumva asta se intampla dupa ce ai alimentat, fara sa stii, o benzina mai proasta (cu apa, impuritati, cifra octanica sub standard, etc)..?
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #3
      Ceva asemanator patesc si eu la Accord '94, tot cu GPL, nu e automata, pana se incalzeste nu sta la relanti, daca dau sa plec, si calc pe ambreiaj, moare, eu am instalatie Milano. Si intradevar, nici socul automat, nici la relanti pare ca nu mai sta ca inainte. La cald e cat de cat ok. I-ai dat de cap pana la urma? Eu sper sa reusesc zilele astea.
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Jeteo/
      Fugi de tentatii...dar incet sa te poata ajunge!

      Comment

      Working...
      X