Anvelope All-Season Honda Civic VIII .

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Anvelope All-Season Honda Civic VIII .

    Salut, avand in vedere ca setul de vara mi se va toci in 6 luni si nu am set de iarna ma gandeam sa pun niste Michelin Crossclimate in toamna. Am citit despre ele pe net, se pare ca au performante foarte apropiate atat fata de cele de vara cat si de iarna. Apreciez ca voi face aprox. 10.000 km pe an si ma gandeam ca urmatorii 5 ani o sa stau linistit. In Bucuresti masina este precum o troaca, as avea in toamna 2 variante : jante pe 16 si 215/55 sau aveti idee daca merg pe jantele de 17 225/50 sau 215/50? Voi ati folosit anvelope all-season, cu ce feedback-uri?

  • #2
    Eu am vredestein quatrac si iarna asta n-au fost probleme, iar vara la fel. Pentru cealalta o sa iau michelin crossclimate si am scapat de griji.
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • #3
      AllSeasonMeansNoSeason
      Sustin cu probe: Suzuki Grand Vitara allGripp filmata iarna asta pe urcarea din Sinaia la 1400 o ia la vale ca o sanie si se opreste in diagonala la bordura
      Toti Oamenii sunt Trecatori
      Nu toti Trecatorii sunt Oameni !

      Comment


      • #4
        Ai urcat cand a dat ploaia aia inainte si a inghetat?Daca e atunci puteai sa ai mama anvelopelor?

        Eu am mers cu smart-u care are quatrac si care nu-i un urias de masina si si n-am avut nici o problema, iar de parcat, parcam numa prin nameti, care n-aveam unde
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • #5
          Si eu am folosit iarna asta Hankook kinergy 4s h740. Pot spune ca sunt super multumit de ele.Acum astept caldurile sa vad cum se comporta.
          Foarte silentioase si aderente pe zapada si pe drum ud cu mazga.
          Au meritat investitia.
          PS. Daca cineva se gandeste ca fac raliu cu masina si trebuie sa ajung la sutime undeva atunci cu siguranta nu sunt alegerea potrivita.Pentru 99% din cauzuri sunt perfecte.
          2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
          EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

          Comment


          • #6
            clar jante de 16 cu 215 / 55.

            Comment


            • #7
              Si totusi, Michelin CrossClimate nu se pot compara cu nicio alta anvelopa all-season. In toate testele pe care le-am vazut au iesit extraordinar de bine, vara-iarna.
              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

              Comment


              • #8
                Asta am vazut si eu pe net.....ideea e si cat mergi cu masina.....eu daca merg pana in 10.000 pe an.....dupa 5 ani probabil niste anvelope de vara or sa mai aiba profil dar vor fi imbatranite.....la fel si cele de iarna. Jantele mele nu le-as schimba.....ca imi sunt dragi. Oare merg puse 225/50 in loc de 45? ......sa mai amortizez un pic.

                Comment


                • #9
                  All Season ar trebui interzise in Europa, nu sunt nici magar nici armasar (nu exceleaza nici iarna dar nici de vara).
                  De aia si vezi ciocnirile alea in lant prin Nord America pe autostrada, majoritatea poarta all season in zone unde ninge foarte rar, iar cand ii loveste vreo ninsoare iese dezastru.
                  All season pot fi oarecum "ok" atata timp cat nu sunt temperaturi sub 0 grade sau nu este zapada (ceea ce nu este cazul la noi in tara), altfel iti dau un fals sentiment ca ar fi in regula atat vara cat si iarna ... (inlcusiv la cursul de defensive drive ti se spune clar ca un pneu all season nu are ce cauta in Romania).
                  dinoc
                  Senior Member
                  Last edited by dinoc; 18-03-17, 16:32.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by dinoc View Post
                    All Season ar trebui interzise in Europa, nu sunt nici magar nici armasar (nu exceleaza nici iarna dar nici de vara).
                    De aia si vezi ciocnirile alea in lant prin Nord America pe autostrada, majoritatea poarta all season in zone unde ninge foarte rar, iar cand ii loveste vreo ninsoare iese dezastru.
                    All season pot fi oarecum "ok" atata timp cat nu sunt temperaturi sub 0 grade sau nu este zapada (ceea ce nu este cazul la noi in tara), altfel iti dau un fals sentiment ca ar fi in regula atat vara cat si iarna ... (inlcusiv la cursul de defensive drive ti se spune clar ca un pneu all season nu are ce cauta in Romania).
                    Subscriu 100%.
                    Mai mult, imi pare ca trebuie sa fii foarte hain la suflet, incat sa te privezi de placerea unui bun (in care ai bagat initial multi bani; masina adica) doar de dragul de a te "gospodari". Altfel spus, e ca si cum nu ai face sex pentru ca ai consuma prea multe calorii.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Catau View Post
                      Asta am vazut si eu pe net.....ideea e si cat mergi cu masina.....eu daca merg pana in 10.000 pe an.....dupa 5 ani probabil niste anvelope de vara or sa mai aiba profil dar vor fi imbatranite.....la fel si cele de iarna. Jantele mele nu le-as schimba.....ca imi sunt dragi. Oare merg puse 225/50 in loc de 45? ......sa mai amortizez un pic.
                      Asta e motivul pentru care și eu am renunțat la cele doua seturi de roti vara/iarna și rulez de aproape un an cu CrossClimate, ma declar mulțumit și am scăpat și de timp pierdut de doua ori pe an cu trambalarea lor. Fac cel mult 10.000km/an și în felul asta anvelopele vara/iarna ar fi ajuns sa îmbătrânească cu destul profil pe ele. Michelin CrossClimate este prezentata ca fiind o anvelopa de vara omologata și iarna datorita profilului și compoziției revoluționare, deci nu e o anvelopa all season. Poate ca e doar marketing dar cert este ca funcționează și se descurca bine pe toate suprafețele, nu o vad ca și un compromis dacă nu ai pretenții foarte mari. Părerea mea e ca acest tip de anvelopa va fi din ce în ce mai folosit.

                      Comment


                      • #12
                        Daca doriti performante mai bune decat CrossClimate iarna, puteti incerca Nokian Weatherproof. Insa acestea sunt usor penalizate vara.
                        Eu le folosesc de peste 1 an si sunt foarte multumit pentru aderenta si silentiozitate. Insa nu conduc la limita, am un stil linistit.

                        Comment


                        • #13
                          all season - https://www.youtube.com/watch?v=QhwC6k6lSHk

                          Comment


                          • #14
                            https://www.carthrottle.com/post/weojzdx/

                            O comparatie interesanta.
                            ....

                            Comment


                            • #15
                              Nokian WEATHERPROOF All Season a folosit cineva?
                              Ma intereseaza o parere obiectiva. Vad ca la specificatii pe hartie stau foarte bine...
                              ...
                              I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                              Comment

                              Working...
                              X