SEBYBASTIAN: '04 Honda Jazz 1.2 M/T Cool, Ice Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Are 83 CP, nu 78
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #17
      Motorul L12A1 nu are 78CP? Greseala mea atunci!
      Eu asa intelesesem de la colegii de pe forum.
      Scuze si merci ptr. atentionare.
      ...
      I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

      Comment


      • #18
        Originally posted by sebybastian View Post
        Motorul L12A1 nu are 78CP?.
        ba da, 78CP
        confuzia s-a produs deoarece ai scris 1.3 in descrierea topicului.

        Tehnic vorbind 1243 cm3 iti da dreptul mai mare sa rotunjesti spre 1.3 decat eu cu ale mele 1339 cm3 spre 1.4L, dar careva din marketologii de la Honda s-a gandit ca sa ai in gama doaua motoare cu diferenta de 0.1L nu da bine. Din aceste considerente la motorul tau se spune 1,2L
        InjectoR
        Senior Member
        Last edited by InjectoR; 27-04-17, 11:26.
        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

        … Jazz do it ...

        Comment


        • #19
          Ah, Ok, hai ca updatez titlul ca sa nu fie confuzii pe viitor. Sorry
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #20
            Originally posted by sebybastian View Post
            Si la cum aratau filtrele nu este exclus sa fii mers saracul Jazz vre-o 30-40k km cu acelasi ulei....
            La prima mea masina, o Mazda 6 TS, n-am stiut ca uleiul nu fusese schimbat si am venit pana in Romania cu ea, iar in Germania i-am dat doar 180-200 km/h. In Ro cand i-am schimbat uleiul, m-am uitat si in carte+facturi... aveam 22.000 de mile cu uleiul ala! Adica 35.000 de km! Uleiul a iesit foarte lichid, iar cu noul ulei masina a devenit mult mai silentioasa. A fost cea mai mare diferenta in materie de zgomot pe care am sesisat-o la o masina.

            Comment


            • #21
              ... Jazz-ul asteapta inca zapada!

              Click image for larger version

Name:	20171228_180402.jpg
Views:	1
Size:	19.3 KB
ID:	726032Click image for larger version

Name:	20171228_180751.jpg
Views:	1
Size:	16.0 KB
ID:	726033

              Vad ca am ramas in urma cu agenda micutului, asadar mai povestim ce s-a mai facut de la ultima postare.
              Acum partea cu "micutul" este amuzanta ca stau foarte bine in el si nu-s mic deloc, dar vorba vine ca-i micuta aceasta masinuta comparativ cu altele din clasele mai mari, ca din clasa ei sta foarte bine la acest capitol. Chiar foarte bine din punctul meu de vedere.

              Asa deci, sa revenim: am ajuns aproape de 174k km cu ea si cred ca nu am spus pe nicaieri ca ne intalniseram la 158k km in luna martie anul curent (cand am deschis si topicul) si in pofida acestor multi km (de fapt multi poate ptr. un motor pe benzina) se pare ca am avut oarece noroc, sansa, etc se poate spune oricum deoarece nu am probleme care sa-mi dea batai de cap si nu vad sa necesite interventii costisitoare intr-un viitor apropiat. Se pare ca a fost intretinuta binisor si inainte. Desigur ca ramane un zgomot metalic pe care-l am eu pe chelie si mi-ar fi placut sa aud si alte motoare similare cu acesta sa vad cum se aud, dar pana atunci sper in continuare sa prind o programare intr-un service Honda, intr-una din escapadele mele, si sa stau de vorba cu cineva care sa-mi mai lumineze fruntea. In rest totul ok.

              Legat de ulei: spuneam pe forum ca papa motorul 5W30-ul de la Amsoil SS si l-am inlocuit acum 2k km cu uleiul din poza de mai sus. Nu stiu daca este bine sau nu ceea ce am facut. Ceea ce pot spune este ca uleiul respectiv mi-a fost recomandat de catre un mecanic (pe care-l apreciez foarte mult) din Germania si este un ulei produs de Liqui Moly (chiar daca nu scrie pe ambalaj). Fata de Amsoil 5W30 (care este un ulei foarte bun, sa nu fiu inteles gresit) pot spune ca motorul se comporta foarte bine in ture si perceptia mea fata de zgomotul metalic s-a mai estompat. Motorul se aude mai placut si parca urca putin mai usor in ture (sigur ca poate fi doar o parere pur subiectiva, nu am dovezi in acest sens) fiind doar o chestie de perceptie. Partea proasta fata de Amsoil este perceptia la rece a motorului care pare mai zgomotos si parca imi vine sa stau mai mult cu el pe loc pana se incalzeste putin. Parca nu-mi vine sa-l turez asa cum faceam cu Amsoil la 2-5 grade Celsius. Sigur ca dupa 2-3 minute lucrurile se imbunatatesc. Filtrul de ulei am folosit Honda luat de la Cox.

              Am schimbat si antigelul din radiator (si ce a mai curs pe langa de prin motor) tot cu Honda Coolant luat de la Cox. Asta a fost asa sa-mi taca mie capul (dupa multe sapaturi cu ce ar fi mai potrivit) desi, daca sunt obiectiv, cred ca nici la pret nu sta rau acest antigel comandat de acolo intr-un grupbuy. Oricum ceea ce am dat jos din radiator arata impecabil (nu stiu daca a fost inlocuit ca nu apare in cartea tehnica nimic despre el) si nu am vazut depuneri sau alte chestii ciudate prin el.

              Despre cauciucuri am mai spus pe undeva ca am incaltat-o cu un set de 4 bucati Continental Wintercontact ts 860 si asteptam zapada sa vedem ce si cum. Am avut o experienta cu o zapada moale si apoasa si nu a fost tocmai placuta. Dar mai vedem cu concluziile dupa un episod de iarna adevarat. Cauciucurile sunt pe un set de jante de tabla pe R14 achizitionate separat de la cineva din Baia Mare (se stie ca se gasesc mai greu, dar nu imposibil).

              Ceea ce m-a impresionat in mod placut au fost becurile: am schimbat ceea ce era pe masina (de fapt se arsese unul din ele) cu un set gasit la oferta H4 de la Osram (Night Breaker Unlimited) si se vede chiar ok. Vedem cat de fiabile vor fi. Oricum dupa ce te obisnuiesti, desi nu inteleg de ce nu au apelat la o solutie mai simpla, becurile se schimba in 15-20 minute ambele. Mai urat este la cel din partea soferului datorita traseelor de cabluri care trec prin zona.

              Deoarece nu avea presuri de cauciuc in interior, am apelat la o firma din vestul tarii care are magazin si pe OLX si mi-au trimis un set de presuri produse in Polonia care mi s-au parut destul de ok la 130 Ron + transport. Sunt produse dintr-un cauciuc destul de maleabil, nu au un miros deranjant (sunt unele pe care le arunci in secunda 2 din acest motiv) si sunt prevazute cu o structura de riduri care retin foarte bine cam tot ce poti avea pe incaltaminte (mai ales in perioada asta cu umezeala si noroi).

              Sarbatori linistite si sa auzim de bine!
              ...
              I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

              Comment


              • #22
                Ma intereseaza si pe mine becurile Osram Nighbreaker, insa astept o vreme sa vad daca ti se ard in 2-3 luni sau nu.
                Jazz-ul meu cred ca e figurant la calitatea becurilor, ca in circa 1 an a ars 3 becuri de far H4 (toate pe dreapta), 4 becuri pozitie fata (2 stanga, 2 dreapta) si 1 bec la plafoniera din interior.
                Recunosc ca n-am cumparat branduri renumite de becuri, ci am luat ce mi-a picat la mana prin benzinarii sau prin hipermarketuri.
                Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                Comment


                • #23
                  @sebybastian , personal n-am auzit de uleiul ala, dar daca zici ca e produs de Liqui Moly, este bine. Ramai pe el in continuare
                  cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                  Comment


                  • #24
                    La mine au tinut un an Osramurile (h4) ... tot mi s-a parut putin
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Da interesant ca arde pe dreapta. Si la mine tot pe dreapta s-a ars becul la 2 luni dupa ce am luat-o. Vedeam ok cu ele (tot Osram erau) si le-am schimbat cu un set luat din supermarket, ceva low-cost binenteles, si pe care le-am schimbat dupa 2 saptamani cu acestea din urma deoarece nu vedeam mai nimic in conditiile de vreme mai capricioasa.
                      Ei acum sa nu credeti ca Osram-urile astea sunt cine stie ce Xenon la capitolul lumeni si concentrarea fascicolului, dar, cum spuneam in conditiile farurilor proiectate acum ceva ani, chiar se vede decent si chiar merita sa folosim becuri cat mai bune din acest punct de vedere. In fond este vorba de securitatea in trafic.
                      Cat despre fiabilitate va spun eu acusi deoarece merg destul de mult noaptea si sper sa ma tina numarul de ore cu care se lauda ei.

                      Sa auzim de bine.
                      ...
                      I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by sebybastian View Post
                        [ATTACH=CONFIG]55802[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]55803[/ATTACH]

                        Legat de ulei: spuneam pe forum ca papa motorul 5W30-ul de la Amsoil SS si l-am inlocuit acum 2k km cu uleiul din poza de mai sus. Nu stiu daca este bine sau nu ceea ce am facut. Ceea ce pot spune este ca uleiul respectiv mi-a fost recomandat de catre un mecanic (pe care-l apreciez foarte mult) din Germania si este un ulei produs de Liqui Moly (chiar daca nu scrie pe ambalaj).
                        Eu cred ca nu e produs de nici un Liqui Moly, e produs de "MITAN Mineralöl GmbH", Industriestr. 8, 49577 Ankum. Vezi aici: http://katalog.car1.de/catalog/product/view/id/157908
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #27
                          +un schimb pentru filtrele de aer

                          Click image for larger version

Name:	faer2.jpg
Views:	1
Size:	36.6 KB
ID:	726195Click image for larger version

Name:	faer4.jpg
Views:	1
Size:	59.7 KB
ID:	726197Click image for larger version

Name:	faer3.jpg
Views:	1
Size:	45.0 KB
ID:	726196Click image for larger version

Name:	faer1.jpg
Views:	1
Size:	29.8 KB
ID:	726194

                          Si masina a primit un schimb de filtre.

                          Ideea este ca nu-i mare inginerie sa schimbi la Jazz filtrele, in conditiile in care totul se rezuma, lejer, la 20 minute si o surubelnita in cruce + una dreapta (la nevoie) si un patent.
                          Dar mai important ca operatia in sine este perioada la care trebuie schimbate aceste filtre.
                          Deoarece circulam in conditiile din Romania si circulam destul de mult, se aduna km si nu realizam poate ca ar cam trebui sa schimbam macar aceste filtre undeva pana in 10k km. La cat sunt de ieftine nu se merita sa nu le schimbi.
                          Eu nu mi-am dat seama ca au trecut peste 15k km de la ultimul schimb. Dar mi-am dat seama ca a aparut un mic delay la accelerare in ture si parca mergea masina putin "gatuit", desi ea mergea inca fara probleme. Si ca sa nu mai spun ca dezaburirea se face mai rapid si mai bine. Dar daca le putem schimba rapid si ieftin de ce sa nu o facem?! Probabil asa cum am facut eu, din neglijenta...
                          Imaginile vorbesc de la sine.
                          Trebuie schimbate mai des deoarece conditiile de la noi obliga la acest aspect.

                          Sa auzim de bine.
                          ...
                          I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                          Comment


                          • #28
                            ...si s-au mai schimbat cate ceva la Jazz

                            nu de alta dar le trec aici ca sa-mi amintesc si eu si sa ramana si pentru posteritate...

                            Deci: 183k km si s-au bagat in ordinea castigatorilor:
                            1. kit flanse amortizoare fata plus rulmentii aferenti;
                            2. schimb ulei motor (al treilea de cand avem masina) plus filtru (s-a mentinut 5w-40-ul introdus anterior);
                            3. 2 x kit reparatie etrieri spate + pistonase si s-au curatat etrierii fata;
                            4. folie geamuri spate plus luneta cu opacitate 85%;
                            5. s-au schimbat clipsurile deterioarate sau rupte gasite prin diverse locuri (vina mea sau a proprietarilor anteriori).

                            Si acum sa dezvoltam putin: totul s-a schimbat in regie proprie, corespunzator. Adica sa nu se inteleaga gresit, nu sunt mecanic, dar sunt fiu de mecanic... Si am suficienti prieteni care dau o mana de ajutor la nevoie. Si apoi, nu-i mare lucru daca ai putina indemanare si atentie.

                            Dupa cum spuneam despre flanse pe alt topic: initial am comandat pe original flansele deoarece am primit sfatul de la Asko sa nu punem altceva ca nu tine si muncim degeaba. Zis si facut...dar hopa...pai cum flansele originale vin fara rulmenti?! Si cat costa?! No way! Adica Sachs ce au? Si au venit cu tot cu rulmenti la un pret foarte decent. Apoi surpriza nu a fost mica deloc sa vedem ca pe rulmentul original de pe masina scrie ca in foto, adica acelasi lucru care a venit cu flansele de la Sachs! Nice.

                            Click image for larger version

Name:	20180708_163243.jpg
Views:	2
Size:	54.3 KB
ID:	726523
                            Click image for larger version

Name:	20180708_163335.jpg
Views:	2
Size:	38.3 KB
ID:	726524

                            Ce mai, trebuiau schimbati obligatoriu deoarece rulmentii (cel putin cel de pe stanga) erau praf. Si sesizabil putin si in directie, in sensul ca a devenit mai "usoara" la virajul pe loc, fara miscare (da stiu ca nu se face, dar uneori mai facem ca nu avem incotro).

                            Etrierii au fost testati la Asko in urma cu 3 luni, chiar s-a curatat ceva pe acolo (rugina ghidaje placute) dar nu s-au desfacut etrierii, cu mentiunea ca este posibil sa-mi trebuiasca kit-uri de reparatie. Ei parca a si auzit Jazz-ul si nici mai mult de 3000km au inceput figurile, mai intai spatele si apoi fata.

                            Click image for larger version

Name:	20180716_184739.jpg
Views:	1
Size:	35.6 KB
ID:	726525
                            Click image for larger version

Name:	20180716_184800.jpg
Views:	1
Size:	31.8 KB
ID:	726526

                            Dar cum avem Cox si un coleg super pe numele Razvan (Bekxy) care mi-a adus kit-urile din JP, problema a fost oarecum rezolvata. Spun oarecum deoarece as avea nevoie si de un kit ptr dreapta fata ca sa fie totul perfect. Deocamdata fata a fost desfacuta si curatat totul, lubrefiat corespunzator cu alifiile trebuincioase (stiti ca aici iti trebuie 3 tipuri de unguente - si le am pe toate trei ) si sper sa ma tina pana la un kit nou. Stanga fata in schimb este totul perfect si cred ca aici a fost inlocuit deja ceea ce s-a putut inlocui.

                            Click image for larger version

Name:	20180730_093741.jpg
Views:	1
Size:	34.9 KB
ID:	726527
                            Click image for larger version

Name:	20180730_093818.jpg
Views:	1
Size:	44.1 KB
ID:	726528

                            Urmeaza sa vedem cum rezolvam cu catalizatorul, care inca rezista, dar ma cam scoate din sarite zanganeala care o face uneori la relanti sau pana in 1500 de rot/min. Si mai speram sa ne facem timp sa-i tragem o curatare si la EGR, care cred ca nu s-a umblat la el deloc pana acum.

                            S-a mai bagat o solutie de curatat injectoarele produsa de LiqueMolly si s-au cumparat 2 anvelope ptr fata Pirelli Cinturato P1, pentru jantele pe care le am pe R14. De ce Pirelli? Ei, pai de nevoie. Am prins o groapa cred sau o bordura/pietroi/Dumnezeu stie ce, pe E85 la intrare in Buzau dinspre Bucuresti, la 110km la ora in spatele unui tir (nu am apucat sa vad ce a fost acolo) si am frecat cauciucul de pe fata dreapta instant. Adica instant la modul ca in 15 secunde aveam rulaj direct pe janta. Ghinion ca am fost nevoit sa mai merg 1km aproximativ sa pot opri masina dupa pod undeva unde am gasit refugiu pe dreapta. Schimbat pe rezerva, mers in Buzau la depozitul de anvelope (parca asa se numeste) si Pirelli erau singurele cat de cat ok de pe stoc (cauciucul meu era praf - cu taitura de peste 5 cm pe el). Am preferat aceasta achizitie decat alte trompete chinezesti, desii aveam in plan sa cumpar Michelin. Na, asta este.

                            Sa auzim de bine comunitate!

                            Stima.
                            ...
                            I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                            Comment


                            • #29
                              Muncii ceva, scrisăi ceva... Bravos, făcui treabă!
                              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                              Comment


                              • #30
                                Dacă nu vorbești în numele lui @sebybastian atunci varianta corectă din punct de vedere gramatical ( perfectul simplu) este:

                                Munciși ceva, scrisăși ceva... Bravo, făcuși treabă!

                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X