SEBYBASTIAN: '04 Honda Jazz 1.2 M/T Cool, Ice Blue Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SEBYBASTIAN: '04 Honda Jazz 1.2 M/T Cool, Ice Blue Metallic

    Stimati colegi,
    dupa cum spune si titlul, voi fi posesorul unui Jazz. Inca nu sunt hotarat daca este o ea sau un el!? Poate cei mai experimentati de pe aici stiu mai bine

    Nu am habar despre ce inseamna Honda, deci va dati seama ca nici despre cu ce se "mananca" Jazz-ul, desi experiente cu masinile asiatice (Mitsubishi si Daewoo) am avut in trecut si nu pot decat sa spun ca respect inginerii din partea aia de lume.

    Masina nu o am inca (vine pe platforma) si nu pot sa atasez foto (conform cu traditia de aici) inca dar, dupa ce termin formalitatile cu inmatriculatul si voi face cunostiinta mai bine cu masina, revin si cu foto.

    La final vreau sa mai adaug doar ca: marca Honda si modelul Jazz a fost ales din multe sau chiar foarte multe modele care se incadrau in bugetul alocat, dar decizia finala a venit dupa parerea pe care mi-au format-o membrii acestui forum despre Honda si respectiv despre Jazz (cautam masina mica si spatioasa). In special respectele mele pentru Maruta, Injector si Doc.

    Cu stima.
    ...
    I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

  • #2
    Willkommen! Nu vei regreta decizia şi, oricât ai citit până acum, dacă n-ai văzut încă "pe viu" magic-seats... cu siguranţă vei fi surprins.
    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

    Comment


    • #3
      Sa o stapanesti sanatos si sa o conduci cu placere!

      Comment


      • #4
        Sa ai noroc de el. Eu zic ca e un el, dar fiecare cum crede
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          O gluma a unui coleg: cum ii spune la honda aia ? saxofon?

          Masina o sa fie buna si destul de sprintena, acum depinde si de pretentiile tale... dar daca e vorba de mica si spatioasa, cu motor bun si fiabila in timp, pot sa spun de pe acum ca ai facut o alegere buna. Multi km fara incidente!

          Comment


          • #6
            Originally posted by Florinakke View Post
            O gluma a unui coleg: cum ii spune la honda aia ? saxofon?
            Chiar aşa... ştiţi de ce în Europa nu se cheamă Fit, ca în restul lumii?

            "You know why they didn't call the Honda Jazz/Fit by its intended name?
            Honda had originally planned to name the first-gen the Honda Fitta. Probably sounds ok to you? If you were in Scandinavia though that would be the same as calling the car “the Honda Pussy”!
            That's why they chose to call it the Honda Jazz in Europe but modified the original name slightly to Honda Fit in the US (Honda deemed Fit to be too close to the original name in Scandinavia). Honda had even made the brochures and the slogan for the model when the name problem was discovered.
            The slogan: “Small on the outside but big on the inside”. Just imagine the adverts for that car inScandinavia: Honda Fitta (Pussy). Small on the outside but big on the inside!"
            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

            Comment


            • #7
              Stimati colegi,
              in primul rand va multumesc pentru urari si va doresc, la randul meu, zile insorite si timp liber pentru plimbari!

              Revin cu ceva fotografii conform traditiei si asa cum am si promis (dupa calvarul cu numerele provizorii):
              Click image for larger version

Name:	HJ2.jpg
Views:	1
Size:	28.8 KB
ID:	723762Click image for larger version

Name:	HJ1.jpg
Views:	1
Size:	56.8 KB
ID:	723761Click image for larger version

Name:	HJ3.jpg
Views:	1
Size:	56.8 KB
ID:	723763Click image for larger version

Name:	HJ4.jpg
Views:	1
Size:	31.7 KB
ID:	723764Click image for larger version

Name:	HJ7.jpg
Views:	1
Size:	35.8 KB
ID:	723765Click image for larger version

Name:	HJ8.jpg
Views:	1
Size:	36.5 KB
ID:	723766

              A primit un schimb de uleiuri (multumesc Tudor) si filtrele pentru aer le-am suflat deocamdata (arata inca bine) si o sa le schimb in cateva luni (pe langa alte consumabile - momentan sunt si eu in cautarea lor).

              Am reusit sa merg deocamdata doar vre-o 250km (deci mai dureaza pana imi fac o parere obiectiva) si pot sa spun ca este o bijuterie de masina (in special in oras - extrem de manevrabila) iar magic seats....

              Ceea ce inca nu inteleg si aici poate ma ajutati cu un sfat: nu prea vrea sa urce in ture, adica, dupa 2500 si in special dupa 3000 ture parca se "chinuie/forteaza" sa creasca turatia?! Adica nu este la fel de fina si uniform accelerat procesul ca pana atunci. Si am incercat si pe loc drept sau la vale.... fenomenul este acelasi.
              Posibil de la bujii? Nu le-am desfacut inca sa vad in ce stare se prezinta. Mi-e frica sa nu fie ceva de pe alimentarea cu benzina: pompa, filtru (parca vazusem ca nu are), debit (un senzor poate). Incomod ca in judet nu am reprezentanta/service Honda. La nevoie o sa fac un drum la Iasi.

              Alt aspect observat: dupa un drum de 40km am ajuns intr-o spalatorie unde, sub jetul de apa, am observat abur la roata din dreapta spate (deci ceva se infierbanta acolo). Sper sa fie doar placutele de frana blocate (are discuri de frana desi in manual vazusem ca trebuie sa aiba saboti?) si sa nu fie rulmentul! Nu mi-am dat seama in mers de faptul ca roata ar putea frana (inca nu cunosc masina suficient). Desi lasata pe liber se deplaseaza usor...

              Am postat o foto si cu o zgarietura mai urata: se poate corecta fara a fi vopsita? Ma gandesc la solutii gen substantele care se gasesc prin comert si se lauda ca indeparteaza/acopera zgarieturi? Oricum va primi si o refacere in viitor (bara dat jos si revopsit la culoare) dar pana atunci poate imi dati si aici un sfat ce as putea folosi (macar sa nu mai fie atat de vizibila).

              Voi reveni si cu alte aspecte.

              Cu stima.
              Attached Files
              ...
              I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

              Comment


              • #8
                Salutare,

                Uleiu banuiesc ca l-ai schimbat impreuna cu filtru de ulei, nu?
                Despre roata nu pot sa iti spun prea multe ca nu ma pricep, dar cel mai bine, mergi la un mecanic sa ti-o dea jos si sa vada ce este blocat ... s-ar putea sa scapi ieftin.
                Cu vopseau, cauta codul de coloare pe ebay si cumpara o filola cu culoarea ta. Eu asa am facut si imi ajunge pt o gramada de ciupeli si alte defecte, mai ales ca vine cu pensula proprie - mie mi s-a parut prea mare si aspra asa ca am folosit una mai mica si mai moale.
                Acceleratia mi s-a intamplat sa-mi innece din cauza bujiitor la o alta masina, dar doar cand vroiam sa accelerez mai tare dupa 60kmh. Dupa ce i-am schimbat bujiile care imi dadeau o eroare ciudata in computer, n-a mai facut niciodata asa. Imi licarea bordul ca pomul de craciun si murea motorul, dar isi si revenea.

                Comment


                • #9
                  Multumesc Florin.
                  Chiar nu stiam ca exista fiole de culoare pe eBay

                  Iti dai seama ca am pus si filtru de ulei (Johnson parca, tot de la Tudor).

                  La jazz-ul tau ai schimbat bujiile pana acum? Si daca da, de care ai pus si cum ti se pare ca raspunde motorul in turatie?

                  Cu stima.
                  ...
                  I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                  Comment


                  • #10
                    La Jazzul meu din aceeasi generatie se schimba bujiile la 40k km. E 1.33 DSI cu 2 bujii pe cilindru. In principiu scrie in manual sau in cartea de service.
                    Eu am sa le schimb acum a doua oara si am ales OEM dar nu stiu daca e chiar asa o mare diferenta, a fost doar alegerea mea.

                    Comment


                    • #11
                      Da asa este, la 40k dar eu nu am nici un feedback la cat au fost schimbate la mine si cred ca am sa le schimb oricum.

                      Ma interesa o parere legata de bujiile pe care le-ati folosit si de unde le-ati achizitionat?
                      Si daca ati folosit cu iridiu sau normale si ce producatori?

                      Cu stima.
                      ...
                      I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                      Comment


                      • #12
                        Eu zic sa le schimbi oricum, eu am avut probleme destul de mari din cauza lor la 45k pentru ca nu le-am schimbat la revizii (nu am stiut si m-am bazat pe reprezentanta ca schimba tot ce trebuie la revizii si m-am inselat amarnic)
                        Eu am comandat OEM apeland la cineva de aici pe forum (Bekxy-poti sa ii ceri oferta) dar sunt convins ca poti pune linistit DENSO sau NGK care sunt producatorii care livreaza Hondei. Masina are din fabrica normale asa ca am pus tot normale nu cu iridiu.

                        Comment


                        • #13
                          Buna.
                          Revin cu un feedback legat de bujii: Jazz-ul a primit un set nou NGK made in France (asa am gasit) si parca motorasul raspunde mai bine la acceleratie.
                          Oricum bujiile erau intr-o stare deplorabila si cele din spate pline de ulei deoarece nu mai erau stranse corespunzator.

                          Un alt aspect sesizat (am spus si pe aria de uleiuri) este zgomotul usor metalic al motorului la rece.
                          Sigur ca parerea mea este subiectiva deoarece am doar vreo 2000km, dar am sa revin mai incolo cu o noua parere via-a-vis de ulei. Cred ca voi incercaun ulei mai subtire.

                          In rest toate bune si pot sa spun ca imi ador Jazz-ul si nu regret nici un moment aceasta achizitie!
                          ...
                          I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by bekxy View Post
                            Chiar aşa... ştiţi de ce în Europa nu se cheamă Fit, ca în restul lumii?

                            "You know why they didn't call the Honda Jazz/Fit by its intended name?
                            Honda had originally planned to name the first-gen the Honda Fitta. Probably sounds ok to you? If you were in Scandinavia though that would be the same as calling the car “the Honda Pussy”!
                            That's why they chose to call it the Honda Jazz in Europe but modified the original name slightly to Honda Fit in the US (Honda deemed Fit to be too close to the original name in Scandinavia). Honda had even made the brochures and the slogan for the model when the name problem was discovered.
                            The slogan: “Small on the outside but big on the inside”. Just imagine the adverts for that car inScandinavia: Honda Fitta (Pussy). Small on the outside but big on the inside!"
                            ..Super tare!!! Razvan, you make my day! ..seara postez niste poze cu adevarata pussy.
                            InjectoR
                            Senior Member
                            Last edited by InjectoR; 25-04-17, 09:43.
                            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                            … Jazz do it ...

                            Comment


                            • #15
                              ...si mai multe despre Jazz

                              Click image for larger version

Name:	filtru polen.jpg
Views:	1
Size:	53.5 KB
ID:	723916

                              Jazz-ul a primit un set nou de filtre (aer + polen) iar imaginea pentru cel de polen de pe masina este edificatoare.
                              No comment!

                              Nu stiam ca sunt atat de ieftine (43 Ron ambele) ca le-as fi schimbat imediat. La asemenea pret (mai spun unii ca Honda este scumpa la intretinere) nici nu se merita sa nu le schimb anual.
                              Si ma miram de ce nu dezabureste complet parbrizul sau geamurile laterale

                              Am reusit sa prind o iesire in exteriorul orasului (aprox 200 km) si cu aceasta ocazie am facut si un consum sa vad si eu de curiozitate ce raporteaza in bord: 4.5l/100km. Surpriza placuta aici, mai ales ca am prinz si cateva reprize cu depasiri unde am ajuns in 130-140km/h (pentru perioade scurte). Probabil cu aer conditionat va creste consumul peste 5l/100km, dar si asa este excelent si confirma ceea ce se spune despre Jazz ca este o masina care tine cu proprietarul (dar sentimentul trebuie sa fie reciproc).

                              Am studiat mai mult si ceea ce a spus colegul InjectoR despre tacheti si este cert ca am joc la ei: bat si cu motorul rece si cu motorul cald, mai ales in sarcina (la deal), motorul Honda fiind prin definitie silentios nu este un zgomot care sa fie usor perceptibil, dar odata ce te inveti cu masina, ajungi sa-ti dai seama de orice zgomot suplimentar care apare. Si cred ca daca ma documentez putin as putea sa-i reglez singur, dar mai indicat este intr-un service deoarece poate mai descoper si altceva de care nu sunt inca constient. Si la cum aratau filtrele nu este exclus sa fii mers saracul Jazz vre-o 30-40k km cu acelasi ulei....

                              Am mai facut si o proba de forta cu mititelul: incarcat 450kg de saci cu cereale si condus undeva peste 70km pe un drum mai accidentat pe portiuni, cu multe curbe, deal-vale, etc.
                              Vreau sa va spun, fara sa laud inutil masina, ca se comporta fascinant motorasul in sarcina si cuplul la turatie mica este excelent si nu-ti da impresia nici un moment ca se chinuie sa faca fata la cerintele utilizatorului. Si cand te gandesti ca are doar 1246cmc si 78CP.

                              In concluzie o bijuterie de masina!
                              ...
                              I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                              Comment

                              Working...
                              X