Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 35 of 35

Thread: DANTU: '02 Honda Stream 1.7 M/T, Grey

Senior Member IMA dacliber's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    HRV
    Motorizare
    1,6 VTEC AWD
    Quote Originally Posted by gigi79 View Post
    Salutare....nu mă pricep dacă la toate mașinile sunt aceleași coduri dar la honda mea e 34321.....poate te ajută
    Multumesc de intentie, sunt diferite codurile, dar l-am gasit, era scris pe el.
    ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

Junior Member CVCC
    Marca
    Honda
    Model
    Stream
    Motorizare
    1.7
    @dacliber, sa inteleg ca te-ai pricopsit cu un Stream? In prima faza am inteles ca ai inchiriat unul, fiind in vacanta.

In alta ordine de idei, am descoperit ce se auzea pe fata. Am mai facut niste multi km pe drumuri proaste si trancaneala a evoluat pana in punctul in care imi pot da seama de unde se aude. Pe scurt, imi trb caseta de directie.
    Masina avea probleme cu directia de cand am luat-o (se vira f greu), insa schimband lichidul de servo, incepuse sa functioneze relativ normal (exceptand zgomotele pe care le avea inca de atunci).
    1) M-ati sfatui sa o demontez si sa o duc la un atelier de reconditionat? Din dezmembrari nu prea gasesc casete, cel putin pe la noi.
    2) O alta piesa de care am nevoie e broasca de la haion. Precedentul proprietar a pierdut un pinten care face legatura intre 2 piese (actuator si furca de deschidere) si a legat o sarma ca sa poata deschide portbagajul. Foarte ingenios, doar ca nu indeplineste toate functiile; ex: nu ai cum sa il incui...Mi-a luat vreo 15 minute de holbat in gol la broasca aia ca sa imi dau seama cum functioneaza (avand piese lipsa, nu te prinzi usor)...m-as apuca sa il confectionez, dar stau prost cu timpul, cu rabdarea si mai stiu ca toate inventiile astea nu duc la ceva mai bun decat originalul. Oare broasca de la civic e la fel?

Daca aveti sugestii pentru punctele 1 si 2 de mai sus, le voi citi cu drag. Mersi!

Junior Member CVCC
    Marca
    Honda
    Model
    Stream
    Motorizare
    1.7
    Revin cu precizari, in caz ca ii folosesc cuiva. Broasca de haion e la fel ca cea de civic, asa ca am si luat una din dezmembrari (20ron) si urmeaza sa o montez. La caseta nu am facut inca nimic, insa am aflat care ar fi piesa care ar putea ceda; este vorba de o "bucsa ochelar" situatata fix in zona de care se prind bieletele...costa 100-150 ron si se schimba fara a fi nevoie sa demontez caseta. Am sa ma ocup de ea in curand, cand imi va permite timpul.

Senior Member IMA bekxy's Avatar
    Marca
    Suzuki
    Model
    SX4 S-Cross
    Motorizare
    1.4 BoosterJet
    Reperele 10 (x2) şi 11 (x2)?

'16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

Junior Member CVCC
    Marca
    Honda
    Model
    Stream
    Motorizare
    1.7
    Salut, bekxy. Nu despre reperele 10 si 11 e vorba. Inca nu am desfacut caseta, dar am inteles ca "bucsa ochelar" e pozitionata sub bratul in care se infileteaza bieletele in caseta (deci sub piesa mobila de la mijlocul casetei). In schema ta nu apar componentele interne ale casetei, asadar bucsa asta nu e mentionata.
    Intre timp mi-am luat un civic la dezmembrat si cand o sa am timp de relaxare, o sa ii "transez" caseta de directie (seamana cu cea de stream; nu e hidraulica-e electrica, dar seamana bine cu cea hidraulica de stream). Daca am noutati, revin cu info utile.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks