RARES_B: '14 Honda Civic Tourer, 1.8 i-VTEC A/T, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Sincer nu știu de unde se alimentează, le-am montat la asko. O sa ma uit in manualul de instalare (nu știu sigur īnsă daca il mai am) sa văd ce arata acolo...

    Nici eu nu am al treilea bec la plafoniera fata, se aprind cele 2 lămpi stānga-dreapta.

    Click image for larger version

Name:	IMG_4036.jpg
Views:	1
Size:	52.1 KB
ID:	723837
    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
    Ex:
    2014 Honda Civic Executive
    2011 Honda Civic GT

    Comment


    • #32
      @ bacu
      Multumesc pentru foto!
      In conditiile in care se aprind cele 2 lampi si nu este un alt bec separat pentru usi se poate face si la mine sa se aprinda la fel. Cred ca cel mai simplu ar fi sa iau curent de la plafoniera centrala iar butonul cu trei pozitii de acolo (ON/OFF/DOORS) sa controleze si cele 2 lampi de la plafoniera fata.

      @ kawamoto
      Trebuie sa discutam cu un electrician pentru a ne asigura ca nu facem ceva gresit.
      Pana acum nu am gasit schema electrica a masinii... daca am gasi asa ceva pe net ar fi mai usor sa intelegem ce si cum trebuie sa facem... sau sa nu facem...
      Caut in continuare si daca gasesc ceva revin cu info.
      rares_b
      Senior Member
      Last edited by rares_b; 14-04-17, 12:15.

      Comment


      • #33
        In weekend am bagat o tura Bucuresti-Buzau-Galati si retur.
        La intoarcere am mers putin mai repede intre Braila si Buzau. Pentru cei care nu stiu drumul este valurit si "plombat".
        Daca mergi legal nu se simte mare lucru dar daca mergi, de exemplu, cu 50% in plus, cu 4 oameni in masina si bagaje, Tourerul se balanseaza sus-jos de spate.
        Atunci mi-am adus aminte ca am posibilitatea sa reglez suspensia pe spate (reglarea duritatii suspensiei, nu garda!).
        Pe setarea Dynamic Tourerul devine alta masina!!! Suspensia spate devine mult mai ferma.
        Drumul nu era foarte denivelat ci valurit iar modul Dynamic face exact ce trebuie.
        In utilizarea de pana acum, in situatia de mai sus, am simtit cel mai bine diferenta dintre cele 3 setari/moduri ale suspensiei spate.
        rares_b
        Senior Member
        Last edited by rares_b; 25-04-17, 07:53.

        Comment


        • #34
          eu am patit ca, cu 4 persoane + bagaje, la vama sa ating cu carligul din spate un limitator din acela de viteza. Aveam setarea confort.
          De acu', daca am 4 pers pun Normal, daca am si bagaje - Dynamic. vedem cum merge
          cred ca si pe autostrada, indiferent de incarcare merge pus Dynamic

          Comment


          • #35
            Salut,

            Astazi le-am facut o vizita celor de la KAF.ro.

            Am montat urmatoarele:
            - folie Llumar AIR80 pe geamurile usilor din fata. Conform specificatiilor Llumar folia are un coeficient de respingere a energiei solare de 44%, transparenta de 77% iar UV sunt respinse in proportie de 99%. Are o usoara tenta albastruie.
            - folie Llumar ATR05CH pe geamurile usilor din spate, laterale spate si luneta. Conform specificatiilor Llumar folia are un coeficient de respingere a energiei solare de 70%, transparenta de 5% iar UV sunt respinse in proportie de 99%. Nu ma intrebati cum sunt masurate/calculate cifrele ca nu am de unde sa stiu...
            - folie protectie faruri, transparenta 100% si lucioasa.
            - folie protectie prag dreapta spate - transparenta 100% si lucioasa - din cauza de pitic catarator... As fi vrut sa fie montata folie transparenta pe toate pragurile dar nu a mai fost timp. O sa le mai fac o vizita scurta si rezolvam si cu restul pragurilor.

            Mi-a placut cum a decurs montajul, baietii de la KAF au avut grija la detalii - asta este principalul motiv pentru care am ales sa merg la ei.
            Au desfacut cu grija tapiteria usilor pentru a avea acces la geamuri.
            Geamurile usilor au fost demontate iar montajul foliei s-a facut afara.
            In cazul geamurilor lipite montajul s-a facut pe masina (geamuri spate lateral si luneta).

            Cateva fotografii din timpul montajului si rezultatul final:


            Masina nu este curata dar cred va puteti face o idee despre ce si cum a iesit...

            Sunt multumit de rezultat.
            Sa vedem cum se vor comporta in timp foliile, insa din cate am citit ar trebui sa fie in regula...
            Attached Files
            rares_b
            Senior Member
            Last edited by rares_b; 12-04-20, 13:18.

            Comment


            • #36
              Astazi am `scapat` de becurile W5W cu halogen pe care le mai aveam montate pe masina.
              Astfel am inlocuit becurile de la pozitie numar, plafonierele din fata si torpedou.

              Am folosit LED Philips W5W Xtreme Vision 4000k.
              Au 1W si dau mult mai multa lumina decat cele cu halogen care au 10W.
              Pe cutie scrie ca au garantie 12 ani... ramane de vazut daca sunt OK.
              Am inlocuit toate becurile W5W de pe masina cu Philips Xtreme Vision 4000k.

              Inainte si dupa...
              Attached Files
              rares_b
              Senior Member
              Last edited by rares_b; 12-04-20, 13:19.

              Comment


              • #37
                Vara torida se apropie, o sa iti multumesti pentru investitie

                Comment


                • #38
                  @ Liviu - Multumesc pentru pont!!!

                  Nu am avut folie pe nici o masina pana acum. Pur simplu nu mi-am pus problema sa-mi montez pentru ca am vazut tot felul de prostii montate aiurea si mi s-a parut ca ar fi o complicatie fara rost...
                  Dupa experienta pe care am avut-o cu KAF.ro mi-am schimbat parerea...
                  Oamenii au lucrat foarte atent, rezultatul este unul foarte bun iar in interior lumina este suportabila si se simte in mod clar diferenta la transferul de temperatura.
                  Credeam ca va fi nevoie sa pun ceva suplimentar pe geamul din dreapta spate pentru pitic insa se pare ca nu este cazul...
                  rares_b
                  Senior Member
                  Last edited by rares_b; 15-05-17, 12:46.

                  Comment


                  • #39
                    Salut! Poti sa ne spui cam cat a costat toata afacerea? Daca ai si detaliat ar fi bine...

                    Multumesc!

                    Comment


                    • #40
                      Salut Adrian,

                      - folie geamuri usi spate + geamuri spate + luneta + montaj = 450 ron
                      - folie geamuri usi fata + montaj = 250 ron
                      - folie faruri + montaj = 150 ron

                      Eu le-am facut pe toate si astfel pretul total a fost de 850 ron.
                      Am mentionat pretul defalcat pentru ca poti face doar una dintre operatiuni cu pretul aferent...

                      I-am sunat pentru programare si s-a respectat ora la care am avut programarea.
                      De fapt am ajuns cu vreo 15 minute mai devreme si au inceput sa lucreze la masina cu vreo cateva minute inainte de ora programata.

                      Per total a durat vreo 2 ore.
                      Geamurile usilor fata/spate au fost demontate iar geamurile spate+luneta au fost foliate pe masina.

                      Comment


                      • #41
                        Pe fata ce folii ti-ai pus? De fapt, daca poti sa zici tipul pentru fiecare in parte, .
                        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                        Comment


                        • #42
                          Salut,

                          Am montat urmatoarele:
                          - folie Llumar AIR80 pe geamurile usilor din fata. Conform specificatiilor Llumar folia are un coeficient de respingere a energiei solare de 44%, transparenta de 77% iar UV sunt respinse in proportie de 99%. Are o usoara tenta albastruie.
                          - folie Llumar ATR05CH pe geamurile usilor din spate, laterale spate si luneta. Conform specificatiilor Llumar folia are un coeficient de respingere a energiei solare de 70%, transparenta de 5% iar UV sunt respinse in proportie de 99%. Nu ma intrebati cum sunt masurate/calculate cifrele pentru ca nu am de unde sa stiu...
                          - folie protectie faruri, transparenta 100% si lucioasa.

                          Comment


                          • #43
                            Salut,

                            Stii ca nu ai voie sa iti montezi folie pe geamurile usilor din fata? Ai toate sansele sa nu treci RAR-ul (pe bune) cu folia pe geamurile fata.
                            My cars:
                            2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                            ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                            Comment


                            • #44
                              Ai voie sa montezi folie pe fata. Conditia este ca opacitatea totala (geam+folie) sa nu treaca de 25%.
                              AIR80 (asa am si eu pe fata) este chiar la limita, pe unele masini este legala, pe altele nu, depinde de opacitatea geamului fiecareia.
                              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                              Comment


                              • #45
                                Atentie in schimb la concediile in afara tarii. De exemplu in DE nu ai voie cu folie pe geamuriile laterale fata.

                                Comment

                                Working...
                                X