RARES_B: '14 Honda Civic Tourer, 1.8 i-VTEC A/T, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    http://www.consumercharts.com/car-undercoating-spray/

    Se gaseste in orice magazin specializat auto, de la diverse firme, sub forma de spray sau vopsea. Cred ca ajuta mult iarna, cand drumurile sunt pline de sare.

    Comment


    • #17
      @ scarr

      Multumesc pentru link!
      Nu am folosit pana acum la nici una dintre masinile pe care le-am avut pentru ca nu m-am gandit la treaba asta... insa cred ca de acum inainte o sa folosesc pentru ca este ieftin si relativ usor de aplicat.

      Comment


      • #18
        Originally posted by rares_b View Post
        @ scarr

        Multumesc pentru link!
        Nu am folosit pana acum la nici una dintre masinile pe care le-am avut pentru ca nu m-am gandit la treaba asta... insa cred ca de acum inainte o sa folosesc pentru ca este ieftin si relativ usor de aplicat.
        Cu placere!
        Sincer, nici eu nu am folosit, doar ca am vazut ca pe aici se mai practica. Procedura exacta de aplicare nu o cunosc, dar sunt cu siguranta informatii si poate chiar diy pe internet. In principiu, nu este o operatiune scumpa, depinde in ce stare e tabla pe dedesubt.

        Comment


        • #19
          @scarr - super link! chiar voiam o protectie suplimentara iarna cand e multa sare!

          @rares_b - super jucarie ti-ai luat! cred ca am vazut-o la asko; era tot personalul din service in jurul ei ca nu vazusera masina cu dotarile tale. ai avut vreo problema sau ai fost la revizie?

          Comment


          • #20
            @ leso

            Multumesc!

            Intr-adevar am fost la ASKO pentru revizii si o evaluare generala.
            Am inlocuit consumabilele si am pus ulei Motul 8100 0W20. In continuare o sa folosesc tot Motul dar 300V 0W20.
            De la ei am aflat ca in Romania nu este in oferta Tourer negru si ca este rar cu A/T.
            Pana acum sunt foarte multumit de masina, doar ce am trecut de 49.500 km...

            Comment


            • #21
              Ma bucur! Sa o stapanesti sanatos, fara evenimente nedorite si sa faci multi km cu ea!
              E o masina deosebita - de suflet!

              Comment


              • #22
                Salut,

                Mi-am comandat o tavita pentru portbagaj.
                Nimic special la o tavita pentru portbagaj insa am atasat cateva foto si impresii despre cei de la care am comandat.
                Am comandat-o de la: http://rimimg.ro/autoshop/home/2305-...-9-tourer.html - o firma din Timisoara.
                Nu am mai comandat de la ei insa am fost placut surpins de:
                - viteza lor de reactie - am plasat comanda online ieri pe la ora 11:30, dupa vreo 2 ore m-au sunat pentru confirmare iar astazi pe la ora 14:30 a ajuns comanda in Bucuresti la adresa de livrare.
                - a fost livrata prin Fan si a fost rulata. La cateva minute dupa ce am desfacut-o era deja dreapta.
                - nu miroase a cauciuc sau alt miros neplacut - am o experienta neplacuta cu niste presuri de cauciuc cumparate pentru masina anterioara. Ele aratau bine dar nu le-am putut folosi niciodata deoarece au avut un miros greu si persistent...
                - partea de la mijloc este tot cauciuc, nu mocheta. In zona de mijloc au aderenta mai buna chestiile pe care le tii prin portbagaj...

                Attached Files
                rares_b
                Senior Member
                Last edited by rares_b; 12-04-20, 14:12.

                Comment


                • #23
                  Salut,

                  Cateva schimbari de primavara...

                  - am inlocuit becurile din faruri. In farurile mele sunt becuri H7 la faza lunga si faza scurta. Becurile din faruri erau cele originale. Nu le-am schimbat pentru ca s-a ars vreunul ci pentru ca lumina era cam galbena.
                  Am pus Philips Xtreme Vision +130% la toate 4.
                  Lumina este mai alba, clara, curata.

                  Ce am observat dupa schimbarea becurilor:
                  - diferenta dintre lumina becului de pozitie si cea de la becul de faza scurta era foarte mare. Lumina de la faza scurta era alba, lumina de la pozitie era ca o lumanare...
                  - din cate am citit, ca si temperatura a luminii, cel mai bine se potrivesc cu Xtreme Vision 130% niste "Bec auto led PHILIPS W5W Xtreme Vision, 12V, 1W/4000K".
                  Daca aveti o situatie similara si urmeaza sa desfaceti ca sa schimbati becurile din faruri este bine sa aveti in vedere si inlocuirea becurilor de la pozitie.
                  Am desfacut din nou si am inlocuit si becurile de la pozitie din faruri... acum este OK.

                  Daca tot am inceput cu schimbarea becurilor am inlocuit tot cu Philips W5W Xtreme Vision 4000K si becul de la plafoniera si cel de la lumina din portbagaj. Nu se poate face nici un fel de comparatie intre lumina data de becul halogen de 8W si cel LED de 1W... Acum chiar este lumina in masina...

                  Are cineva idee de unde imi pot comanda o lampa pentru lumina din portbagaj la fel cu cea originala? Masina are o singura lampa in partea stanga si as vrea sa mai montez una in partea dreapta...


                  - Am montat si Ambient Footwell BLUE LED pentru fata. Lumina este OK iar varianta aleasa a fost una "corecta" din punct de vedere al pretului si in acelasi timp (relativ) usor de montat.

                  Daca este cineva interesat pot uploada foto...
                  rares_b
                  Senior Member
                  Last edited by rares_b; 09-04-17, 23:01.

                  Comment


                  • #24
                    Si eu am montat aceleași leduri la plafoniere si portbagaj, si ma gāndeam sa iau o lampa de la dezmembrări pentru partea stānga (eu am doar in dreapta)! :-)

                    Vezi ca eu am schimbat cu același led si becul din torpedo, si cu alte leduri dar tot de 4000k si becurile de la parasolare.
                    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                    Ex:
                    2014 Honda Civic Executive
                    2011 Honda Civic GT

                    Comment


                    • #25
                      @ bacu

                      Salut,

                      Nici nu m-am gandit sa le inlocuiesc si pe cele de la parasolare dar e o idee super buna… o sa vad ce becuri sunt acolo si imi comand.

                      Ca sa fie treaba terminata mai am de inlocuit la: torpedo (cum zici si tu…) si la lampile de la pozitie numar (voi folosi aceleasi becuri Philips 4000k).

                      Cateva intrebari:
                      - Vad ca ti-ai montat lumina ambientala in usi si sub bord si ca lumineaza cu 2 intensitati. Ai idee de unde sunt alimentate?
                      Am montat si eu lumina sub bord insa alimentarea este de la lumina de la torpedo si astfel se aprinde cand sunt farurile/pozitia aprinse si are o singura intensitate.
                      - De asemenea vad ca ai montat lumina ambientala si in buzunarele de la usi. Arata super bine!
                      Le-ai cumparat separat? Daca le-ai cumparat separat imi poti da un link? Le-ai montat tu?
                      - Din cate vad din foto, la deschiderea usilor, la tine se aprinde atat plafoniera fata cat si cea spate. La mine (la Tourer) se aprinde o singura plafoniera – pe la jumatatea masinii. Astfel nu prea este lumina suficienta in fata…
                      Ai putea, te rog, sa faci o foto cu plafoniera ta din fata? Sunt curios daca ar merge si la mine…

                      Multumesc in avans pentru info si scuze pentru gramada de intrebari…

                      Comment


                      • #26
                        @bacu are montate de catre Honda toate luminitele ambientale. El are nivelul de echipare Executive de unde aceste optionale incluse.
                        Legat de plafoniera, am observat ca 5D are alta plafoniera deci ???
                        Legat de iluminarea ambientala din usi am avut eu montat aftermarket ( cost 16 euro ambele) si a iesit bine. Am sa le remontez in viitorul apropiat si am sa fac un thread dedicat. Le-am dat jos in momentul in care am dus masina la reparat.

                        Comment


                        • #27
                          Luminile din buzunarele ușilor sunt dotare standard. Luminile ambientale si pragurile iluminate sunt tot OEM dar le-am montat ulterior. Au 2 intensități intr-adevăr, una puternica care funcționează o data cu plafonierele si una slaba care funcționează o data cu farurile.

                          Mie mi se aprind ambele plafoniere cānd deschid, bine-nțeles daca sunt ambele setate pe "door". Probabil pentru ca la mine plafoniera din spate nu e la mijlocul mașinii ci mult in spate din cauza plafonului panoramic, deci nu s-ar lumina suficient masina daca s-ar aprinde doar cea din spate...

                          Eu am mai cumpărat si 4 becuri de semnalizare cu led (http://s.aliexpress.com/6nAniUru), īnsă nu le-am īncercat īncă, am īnțeles ca nu se pot monta "as-is", pentru ca vor clipi prea rapid, mai trebuie montata o rezistența sau ceva de genul...
                          2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                          Ex:
                          2014 Honda Civic Executive
                          2011 Honda Civic GT

                          Comment


                          • #28
                            Ai idee de unde au alimentat iluminatul pedalier? Adica unde au bagat mufa de alimentare a lor?
                            Am problema ca eu am alimentat de la iluminarea torpedou, dar la facelift doar executive are asa ceva. Nu inteleg ce mare economie a facut Honda cu un bec w5w.

                            Comment


                            • #29
                              @ bacu
                              Si eu ma uit de ceva vreme de praguri iluminate si se pare ca cea mai OK varianta (ca pret) este ebay Australia...
                              Nu m-am hotarat inca dar inclin pentru...

                              Plafoniera mea din fata nu are buton pentru usi si astfel nu se poate aprinde cand se deschid usile.
                              De fapt are doar 2 becuri - pentru lampa care da lumina in stanga si cea pentru dreapta.
                              Astfel nu are un al treilea bec care sa se aprinda la deschiderea usilor...

                              Sunt curios cum vor fi becurile pentru semnalizare... da un semn dupa ce le montezi...

                              @ kawamoto
                              Avand in vedere ca @bacu are iluminare OEM cred ca este foarte posibil sa aiba un releu pentru reducerea intensitatii iluminarii.
                              Principala problema ramane alimentarea: de unde sunt alimentate luminile ambientale? Cred ca din acelasi loc sunt alimentate si pragurile...
                              Eu am luat aftermarket pentru iluminare sub bord si alimentarea am facut-o de la lumina torpedo. La mine inca este lumina la torpedo si a fost usor cu alimentarea. Problema este cu intensitatea luminii...
                              Astept cu nerabdare thread-ul pentru iluminarea din usi...

                              Comment


                              • #30
                                @rares_b
                                Si eu am iluminarea aftermarket sub bord alimentata de la torpedo, dar multi nu au si este imposibil lor sa faca asta.
                                In cel mai rau caz putem lua alimentare de pe circuitul de plafoniera si legam inca o iluminare ambientala separata in paralel pt cazul in care se deschid usiile. Trebuie doar depistat pe unde trece instalatia electrica ce duce la plafoniera. Oricum asta este partea usoara, mai greu fiind iluminarea manerelor interioare de deschidere a usiilor. Pt asta te rugam @bacu daca poti, fa o poza sa vedem ce solutie au adoptat cei de la Honda.
                                O alta problema ar fi ca majoritatea inca au masiniile in garantie, si orice modificare a instalatiei electrice cred ca ar afecta aceasta. Majoritate din UK ce au facut asemenea modificari au legat iluminarea la bricheta, cred ca tot din motive de garantie. O alta problema de care ma tem este monitorizarea prin can-bus. Adica orice neregula pe instalatia electrica ar putea da eroare la diagnoza. Aici rog pe cine se pricepe sa ne avertizeze ce sa nu facem. Recunosc ca nu sunt expert in can-bus, stiind doar teoretic cum functioneaza.
                                Inca am problema cu alimentarea iluminatului din usa, in trecut fiind alimentata INCORECT de la alimentarea geamuriilor electrice. Probabil daca nu voi gasi alta metoda voi recurge la tras de alimentare separata.

                                Comment

                                Working...
                                X