CATAU : '06 Honda Civic 1.8 i-vtec I-Shift Executive + GPL, Galaxy Grey

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CATAU : '06 Honda Civic 1.8 i-vtec I-Shift Executive + GPL, Galaxy Grey

    Salut, incepand de ieri sunt posesorul masinii din descriere, este prima mea Honda si m-am gandit sa incep a va impartasi experientele mele in vederea unei cat mai bune exploatari . Masina am cumparat-o de la un tip roman stabilit de vreo 15 ani in Franta si care vine la rude de cateva ori pe an in tara ,auto ingrijita destul de mult . Acum 2 ani a instalat tot in Romania instalatie GPL Tomasetto cu rezervor toroidal de 32 l in locul rotii de rezerva. Masina am cumparat-o de la Filiasi , locatia unde stau rudele lui, si am venit pana la Bucuresti cu ea in cursul zilei de ieri. De asemenea am facut si o verificare completa la Honda Craiova unde masina a iesit foarte bine. Civic-ul are toate optiunile existente cred si tipul mi-a spus ca avea acea problema cu modulul bluetooth care consuma bateria in 3 zile de stat pe bara. (el deconecta borna daca o lasa pe bara sa zicem o sapt)
    Este ok sa deconectez modulul bluetooth mai ales ca nu am reusit sa ma conectez cu telefonul neam la ea? (am gasit pe un forum faptul ca este cumva sub bord si are o mufa care poate fi scoasa simplu).
    Masina trage prox la fel de bine si pe gpl si pe benzina , de la Craiova pana pe la mijlocul autostrazii Buc-Pitesti am scos 5.8 doar pe benzina dupa care am alimentat cu GPL sa vad diferentele. Ideea e ca atunci cand masina merge pe GPL computerul de bord intra in ceata si se da peste cap consumul mediu precum si nivelul de benzina in rezervor (se regleaza in momentul in care alimentez macar cativa litri de benzina). De asemenea cateodata turatia motorului fluctueaza la relanti indiferent daca sunt pe gaz sau benzina, aveti idee cam ce ar putea fi ? (in rest masina trage fara probleme)
    Ce ulei credeti ca ar trebui sa pun ? (fostul proprietar punea Motul 8100 X-cess 5w-40)
    Attached Files

  • #2
    Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!
    Daca tot esti din Bucuresti, fa totusi o vizita la Asko sa vada baietii de acolo cam ce poate masina asta, adica daca are probleme sau nu. Cred ca sunt printre cei mai buni in asta..!
    Cu modulul Bluetooth nu cred ca e ok sa iti consume bateria in 3 zile, asa ca o parere de la service nu ti-ar strica. Poate nu e buna bateria....
    Cu uleiul, parerile sunt impartite, aici pe forum, dar si recomandarea din cartea masinii e o varianta.
    In rest, drumuri bune si sa ai parte de senzatia Honda din plin..!
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #3
      Are careva pe aici aparat de masura si disponibilitate 15 min sa verificam ce anume suge curent?
      Am vazut pe youtube ca se deconecteaza pe rand sigurantele in timp ce masori pt a descoperi consumatorul. Majoritatea gaseau modulul bluetooth pe care il scoteau simplu (se afla sub capacul de plastic de sub volan).

      Acum am venit de la masina....am urmat pasii din manual descarcat in engleza (il aveam in franceza in masina) si am reusit sa conectez telefonul.
      Aveti idee unde gasesc un carlig retractabil sau demontabil usor pt a instala un suport de biciclete ? (pe plafonul panoramic nu merge, nici pe haion din pacate)
      Catau
      Junior Member
      Last edited by Catau; 05-03-17, 17:50.

      Comment


      • #4
        Modulul bluetooth cred ca e problema. După ce īnchizi mașina din cheie, el ar tb sa mai funcționeze 10 min. Dar , fiind defect, rămāne deschis si iti Descarcă bateria. Modulul il găsești sub bord, la șofer.


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #5
          Sa ai noroc de ea!

          La ulei, daca nu iti mananca, poti merge pe acelasi ulei in continuare.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Sa o conduci cu placere!

            Cred ca e prima data cand vad fundalul display-ului dedicat navigatiei pe culoarea rosu.
            E ceva setare pe undeva?

            Comment


            • #7
              Sa o conduci cu placere si fara probleme !
              Bafta!

              Comment


              • #8
                Modulul BT e clar stricat, e o problema comuna la toate hondele. Se manifesta mai des la Accord 2006-20008 unde este amplasat chiar in bataia soarelui, in partea superioara a bordului. Modulul e acelasi pe toate modelele, doar prinderea lui difera.

                Vestea buna e ca 90% din ele s-au putut repara. Putine s-au stricat iremediabil. Vezi detalii despre reparatia lui aici: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...ight=bluetooth
                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                Comment


                • #9
                  Zilele astea masor bateria și scot pe rand siguranțele....Aveți idee pe care este modulul bluetooth și cu ce mai este cuplat? (Īn carte nu am găsit)

                  Trimis de pe al meu HUAWEI CRR-L09 folosind Tapatalk

                  Comment


                  • #10
                    Click image for larger version

Name:	
Views:	0
Size:	79.1 KB
ID:	857726
                    Catau
                    Junior Member
                    Last edited by Catau; 20-04-19, 17:56.

                    Comment

                    Working...
                    X