Vidra - Obarsia Lotrului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vidra - Obarsia Lotrului

    Incepind de azi mergem pentru o saptamina in "cantonamentul anual". Vreo 25-30 de schiori/boarderi din toata tara. Si facem chestii. Anul trecut a iesit asa:

    https://youtu.be/EMWIbveyw3k
    si asa:
    https://youtu.be/N2Gi2NDRhQU
    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

  • #2
    Mergeti la transalpina ski resort?

    power of dreams
    sigpic

    Comment


    • #3
      Ei, Transalpina Ski Resort ii zice, da, numa' ca io nu stiu ce-i aia. Zau. Si nu-i din vina mea. Nu prea stiu despre ce statiune este vorba ca nu-i vreuna :de stat noi stam la 6km de pirtii, altii la Obarsia Lotrului - 13 km parca, si altii mai jos, pe la Malaia, Ciunget - vreo 35 km.
      De schiat, da, vom schia pe pirtiile numite asa, pe frumosii munti din zona (eu intentionez sa fac si o plimbare peste munte catre Ranca, sa vad cum ma lasa zapada, vremea si cum ma tin "suspensiile").
      "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

      Comment


      • #4
        Cum mai e drumul pe Valea Lotrului de la Brezoi la Obarsia Lotrului?
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #5
          Nu stiu, Delphi, n-am fost de un an pe-acolo. Va informez cind vin jos.
          "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

          Comment


          • #6
            Originally posted by Delphi View Post
            Cum mai e drumul pe Valea Lotrului de la Brezoi la Obarsia Lotrului?
            Acceptabil. S a mai peticit pe anumite portiuni.

            Sent from my SM-G930F using Tapatalk

            Comment


            • #7
              Stiu ca nu e cazare in statiunea de ski.ma intereseaza strict partiile.la anul in timpul asta as vrea sa ajung si eu cu fratii pe acolo sa ne dam. Noi suntem aproape de Ranca si mergem acolo de cativa ani dar sunt partiile scurte
              https://www.youtube.com/watch?v=tJ7D2EMpJPY incepatori
              M4R1U5
              Senior Member
              Last edited by M4R1U5; 06-03-17, 08:27.
              sigpic

              Comment


              • #8
                Marius, nu se pot compara domeniile schiabile Ranca si Vidra.
                - Ranca inseamna citeva derdelusuri aglomerate, sanii, capace de WC, sanii din pungi de plastic, muzica/dans/antren/bleah, (si o pirtie noua nefunctionala, cu telescaun, chestie pentru care Codruta ar trebui sa-i caute - cind iesi din Ranca sa faci Transalpina, cea de pe dreapta), Vidra are totusi o pirtie rosie (de dificultate medie adica) de vreo 2 km si vreo 4 albastre (adica usoare) sus la golul alpin si e frumos foc pe-acolo. Mai e si foarte ieftin la Vidra, de la skipass la cazare, cu totul neverosimil pentru cei care schiem prin Poiana Brasov (140 de lei skipass la Poiana, 85 la Vidra!)
                - totusi, la Ranca ai unde minca si unde sta, la Vidra nu, afara de 2-3 chioscuri cu fast food romanesc. Adica te organizezi altfel. In ce ma priveste n-am ce cauta la Ranca, vara, iarna, la Vidra da, tot anul, e una dintre cele mai frumoase zone din tara in orice anotimp.

                Iaca:
                Click image for larger version

Name:	DSC06665.jpg
Views:	2
Size:	50.9 KB
ID:	723641
                Click image for larger version

Name:	DSC06439.jpg
Views:	1
Size:	98.4 KB
ID:	723642
                Click image for larger version

Name:	DSC06556.jpg
Views:	1
Size:	79.7 KB
ID:	723643
                Click image for larger version

Name:	DSC06465.jpg
Views:	1
Size:	93.1 KB
ID:	723644
                Click image for larger version

Name:	DSC06818.jpg
Views:	1
Size:	85.6 KB
ID:	723645
                Attached Files
                "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                Comment


                • #9
                  Foarte frumos. Din ce am inteles deocamdata acolo e pur sport.si e mai bine asa. Nu m ar deranja sa imi iau mancare in rucsac si sa ma bucur toata ziua de ski. E adevarat Ranca e derdelus.multa lume in weekend.noi avem o ora de acasa pana la partie. Acolo am invarat sa skiem . Am auzit numai lucruri bune despre Transalpina.de aia am zis ca la anu vom merge si noi cateva zile.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Poate foloseste cuiva: locuri de cazare aproape, zona e grozava si pentru biciclit (cu putina orientare puteti parcurge o vale salbatica si frumoasa pina la Pestera Polovragi, in Valcea peste munte!, umblat pe-acolo, pescuit sau pur si simplu un dolce far niente:
                    Pensiunea Transalpina Lac la 6 km: http://transalpinalac.ro/
                    Pensiunea Bradul Obarsia Lotrului (pastrav bun), in zona intersectiei Transalpina cu DN Brezoi-Petrosani: http://www.obarsia-lotrului.ro/
                    Cabana Obarsia Lotrului: http://www.cabanaobarsialotrului.ro/
                    Mai jos in Malaia/Ciunget: http://www.turistinfo.ro/malaia/caza...ni-malaia.html
                    Si tot apar, zona a inceput sa se dezvolte turistic.

                    Sigur, daca e cineva amator de surprize urite poate incerca turism "sindical" la "Vile Vidra", o stea si-un sfert, si poate "admira" hotelul acela delabrat apartinind plosnitei economice numite SindRomania SA. http://www.booking.com/hotel/ro/vilele-vidra.ro.html
                    Grija mare la urcarea catre ele (vreo 300m), va puteti rupe suspensia sau sparge baia.
                    Io si Ea
                    Senior Member
                    Last edited by Io si Ea; 06-03-17, 15:20.
                    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                    Comment


                    • #11
                      Ai dreptate,vilele alea sunt de vis urat...Mai ales iarna,o "frumusete".Au incalzire cu motorina si am tras un frig teribil in ele prin anii 90 de un revelion.Imi venea sa rup efectiv paturile si dulapurile sa fac focul.:-) Bine,afara erau vreo -30 grade si-mi inghetase benzina in carburator

                      Comment


                      • #12
                        Vedeți și hanul haiducilor. Arata bine in poze dar nu am gasit niciodată cazare la ei. Māncarea e ok la ei ...de un 8 asa

                        Sent from my SM-G930F using Tapatalk

                        Comment


                        • #13
                          @ Io si Ea Esti inca acolo? Care e starea partiilor? Vin si eu maine dimineata, am vazut ceva poze ok, puse de Fox, insa erau de joi. Pe webcamul de sus arata ca ninge...

                          Comment


                          • #14
                            Am adus acum Foxu' acasa, sper sa nu fie prea tirzii informatiile, Bazilide. Pirtiile sint in stare buna, ieri a nins vreun cm de zapada uda si azi a pus iar vreo 5 cm. Poti merge daca schiezi cu schiuri normale ceruite corespunzator. Daca mergi cu SL-uri sau GS-uri facute pentru pirtie preparata nu aluneci. Oricum, pentru zona aia incep "ninsorile de 14 martie" si nu m-ar mira sa puna 40 cm saptamina viitoare si apoi sa dea un ger de -10. Altfel spus, sezonul continua cel putin 4 saptamini de-aici incolo.

                            Drumul: e ok-ish, s-a mai reparat si marcat un pod, au ramas vreo 4 portiuni mai rele, ceva gropi dar nimic foarte periculos nici macar pentru o Honda trintita (azi erau sus un CR-X de Brasov si un FK2) si pe drum m-a depasit un splendid CU2 prefacelift alb. N-as fi crezut dar e culoarea care-i sta cel mai bine modelului. Calitatea asfaltului variaza de la foarte buna (10% din drumul Brezoi-Vidra) la prost (20%?) in rest mediocru, fara probleme la parcurgere. 2 vai peste care nu e pod si care maninca din drum (gheata, balti, gropi) pe care pe parcurgi cu 5 km/h, in rest e ok. De la Vidra la Obarsia Lotrului e ok. Grija mare la ultima urcare si la coborirea spre ultimul baraj/zona de cea mai mare altitudine a drumului, acolo poti aluneca rau daca drumul e prin padure sau pe versant nordic poti prinde gheata, polei, zapada batuta, zapada peste gheata, "frumuseti" de-astea pe o portiune de 5-6 km pina la Vile Vidra. Dupa aceea e in regula.
                            "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                            Comment


                            • #15
                              Iaca un mix al lui Fox
                              https://youtu.be/x2OwR1MBUc8
                              "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                              Comment

                              Working...
                              X