George88: '15 Civic Tourer, 1.6 i-DTEC, MT, Elegance, Brun Metal

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • George88: '15 Civic Tourer, 1.6 i-DTEC, MT, Elegance, Brun Metal

    Buna seara tuturor, dupa multe cautari,am hotarat sa renunt la skoda octavia mk1, 1.9 alh, si sa cumpar honda civic 1.6 I-DTEC. Echiparea este elegance ,cumparata din dk. Multumit de comfort, consum,etc...singura prob este legata de vizibilitate. La o rampa, de ex cand virez dr nu prea am vizibilitate si trebuie sa ma uit prin geamul lateral sau sa las capul putin in jos, desi nu am decat 1,83.

  • #2
    Sa ai noroc de el!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Sa o folosesti cu placere si fara probleme !

      Comment


      • #4
        Multumesc! Are cineva idee care e problema cu "gura" de alimentare!? Am inteles din reportajul lui Buhnici ca se potrivesc doar pistoalele pompelor de motorina. Am incercat doua pan acum si la ambele intra doar putin pistolul si parca e gatuit furtunul de alimentare. Nu curge fluent motorina si nici nu intra cum trebuie pistolul. Ultima oara am folosit palnia din dotarea masinii...

        Comment


        • #5
          Luni merg la revizie, 26 mii km dar se face un an in curand. Am cumparat eneos sustina 5w30. Ce parere aveti? A folosit careva?

          Comment


          • #6
            Nu stiu cum e la diesel, insa pentru benzinarul 1.8 e un ulei excelent.
            Is la al 15-lea schimb deja.

            Comment


            • #7
              Dupa mult "google-uit" , am ajuns la concluzia ca 0w30 este mai bun pt idtec. Am trecut pe shell helix ultra 0w30, acea c2, c3. Uleiul honda este aproape 650 lei, nu prea se merita. Schimbul il fac la 10 k .

              Comment


              • #8
                Update, 82 k km, toate bune. Schimbat discuri și plăcute textar(fata), trw-uri spate.Urmeaza la anu discuri spate( brembo), deja cumparate.Ulei vede, deocamdată, shell helix ultra ect 0w30, schimbat la 10 k cu filtru mahle.Cele de aer, polen și motorina care le gasesc . Urmează și niște gume de vara, tot pe la anu. Michelin-urile din fabrica foarte rezistente , peste 50 k, încă mai au 1-2 mm pana la senzor cele fata. Ceva mai mult pe spate. Drumuri bune!

                Comment

                Working...
                X