iulianm: '17 Honda Civic Sedan EX-L 1.5T CVT, Taffeta White (USDM)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Multumesc!

    Nu cred ca vor fi ceva dotari ce sa lipseasca de la Civicul european, ba chiar vor fi mai multe gen suspensie adaptiva si senzori de parcare. Defapt, Honda Civic aici vine cu doua motoare: 2l NA si 1.5l turbo. Cel de 2l NA sigur n-o sa fie in Europa ci o sa fie 1l turbo in 3 cilindri.

    Americanii la masini pun pret pe alte chestii (nu ma intreba ca nu stiu care), dar unele dotari gen clima auto, senzori de parcare, faruri cu LED/Xenon nu prea. Pe Golf nici nu poti pune Xenon sau clima auto. Da, Golf in US ce se vinde acum, are doar clima manuala. Majoritatea masinilor din clasa compacta aici ofera geamuri electrice cu functia auto doar pentru sofer. Honda Civic are functia auto si pentru pasager. Eu din ce m-am uitat pe la unele masini care se vand atat in Europa cat si in US, aici sunt mai proaste. (gen Ford Mondeo nu are capota cu sistem de ridicare hidraulic si alte dotari ce nu se vad la prima vedere)

    Am trecut si de perioada de rodaj recomandata de 600 mile. Acum am undeva pe la 680 mile. Am mers destul de incet pana acum. Abia astazi am ridicat putin turatiile si masina trage binisor. Rezervorul de 45l penalizeaza mult distanta pe care o poti parcurge cu un plin.

    Am fost putin si prin muntii de pe langa oras si anvelopele cu care a venit masina (Firestone All Season) au facut fata destul de bine prin zapada.

    In parcarea din statiune, am vazut foarte multe Subaru. Daca e sa mai raman pe aici mai multi ani, probabil Civicul va deveni masina sotiei si o sa-mi iau un Subaru Outback 3.6R.

    Masina merge bine, frana de motor in S e destul de buna pentru a cobora un munte, climatizarea face fata cu bine si masina e foarte confortabila la drum lung.

    Mi-au ajuns si numerele de inmatriculare la dealer. Maine ma duc sa le monteze pe masina. Pana acum am mers cu o hartie pusa in geam de dealer care e valabila o luna de zile.

    La mers in limite pe autostrada (70mph), consumul pe 680 mile e undeva la 37mpg (6.36l/100km). Nu am gasit viteza medie prin CB si nu stiu daca o salveaza pe undeva. Modul cum schimbi de pe trip A pe trip B e enervant: doar dintr-un buton langa ceasurile de bord. Altceva enervant e cruise control-ul: nu poti vedea ce viteza ai setat.

    Ceva poze de azi:






    imag
    iulianm
    Senior Member
    Last edited by iulianm; 12-03-17, 07:02.

    Comment


    • #32
      Mda,pe acolo unde esti tu,Subaru e alegerea fireasca.Pana una alta,sa stapanesti sanatos Honda.

      Comment


      • #33
        Arata foarte bine civicania !
        ''La mers in limite pe autostrada (70mph), consumul pe 680 mile e undeva la 37mpg (6.36l/100km). Nu am gasit viteza medie prin CB si nu stiu daca o salveaza pe undeva. Modul cum schimbi de pe trip A pe trip B e enervant: doar dintr-un buton langa ceasurile de bord. Altceva enervant e cruise control-ul: nu poti vedea ce viteza ai setat''
        Consumul mediu pe cele 680 mile l-ai facut oras/autostrada nu doar autostrada la 113km/h ? Oricum la varianta 9 la 117km/h ai 3000 rpm la manuala .La automata si sedan cred ca mult mai jos (cred).Ar trebui sa ai si viteza medie per fiecare trip in parte daca au pastrat setarile de la vechea generatie . Eu personal folosesc unul din tripuri pentru reverificare plin la plin iar celalalt cand am drumuri lungi extraurbane .(>500km)Mediu 6.4 pentru 180CP e super decent dar nu pot sa stiu stilul de condus evident.

        Comment


        • #34
          Nu am mers la ore de varf. Am mers atat in oras cat si pe autostrada. 90% din timp am mers seara si in weekend. Consumul facut de mine e in conditii ideale care cred ca sunt mai bune si ca cele estimate prin testul oficial. Nu e relevant pentru viata reala de a folosi masina zi de zi prin aglomeratie. (ceva ce am incerc sa evit de multi ani)

          Pozele de mai sus au fost facute prin munti. In Seattle ninge rar, temperaturile nu prea scad sub 0 grade si ploua destul de mult. M-am gandit initial la Subaru Impreza sau chiar si WRX. Pe WRX l-am taiat ca aici practic sunt incepator si nu vreau sa platesc la asigurare sume nesimtite iar la Impreza chiar nu i-am gasit avantaje: da, are 4x4 dar in oras nu o sa-l folosesc niciodata. Daca e atat de rau incat sa nu pot merge undeva cu FWD, o sa inchiriez un 4x4 ca e 25$/zi. Impreza din pacate are doar un 2l NA care are de tras si greutatea suplimentara de la sistemul 4x4, spatele nu imi place cum arata, vine cu clima doar pe o singura zona (asta e ceva specific US) si interiorul nu e atat de grozav ca aspect.

          Trip A l-am setat sa se reseteze la fiecare plin. Eu tot ce vad cand schimb de pe trip A pe trip B e doar distanta parcursa si consumul.

          Motorul 1.5t in US are 174CP pe varianta Sedan si Hatchback in aproape toate echiparile mai putin in echiparea pentru boy-raceri: Hatchback Sport, cutie manuala si cu un minim de dotari vine cu 180CP. Majoritatea motoarelor aici au puterea mai mica fata de varianta lor europeana si nu stiu exact motivul: fie tunate pentru benzina mai proasta de aici sau emisiile mai stricte.

          Pe aici pe forum lumea asteapta o Honda Civic Si care e o varianta undeva pe la ~210-220CP de Civic ce ar trebui sa apara in urmatoarele luni de zile: http://automobiles.honda.com/future-cars/civic-si

          La cum merg eu acum, mi-ar fi fost buna si un Civic Si. Dezavantajul asteia e ca vine doar cu manual. Pentru mine nu ar fi o problema si dupa ce am condus CVT-ul asta, parca mi-e dor de cutie manuala. Problema e ca nevasta-mea vrea auto si daca e sa nu stau pe aici mult timp, la revanzare o sa am ca si target doar boy-racerii. O masina manuala aici o vinzi greu, pierzi mult la ea si deja potentialii cumparaturi i-ai redus cu vreo 70%.
          iulianm
          Senior Member
          Last edited by iulianm; 12-03-17, 18:44.

          Comment


          • #35
            Sa o stapanesti si sa o conduci cu placere!

            As vrea sa remarc ca masina ta are 174 hp, care inseamna 176 CP (sau PS), iar cea din Europa are 180 hp, sau 182 CP (PS). Totusi, 37 mpg la 70 mile/h mi se pare cam putin fata de consumul "oficial" de 41 mpg. Mai ales in felul in care spui ca ai exploatat masina. Nu e o problema, e un consum bun. Se poate sa scada dupa ce se mai rodeaza motorul si/sau se mai obisnuieste soferul cu masina, si in orice caz, consumul oficial (sau cel afisat pe CB) nu e aproape niciodata egal cu cel real, la nici o masina. Cred ca nici anvelopele Firestone de iarna nu sunt chiar cele mai grozave cauciucuri. S-ar putea sa obtii niste consumuri mult mai bune la vara, cu niste cauciucuri mai performante.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #36
              Multumesc de precizari in legatura cu puterea masinii. Consumul de ieri a fost prin munti si ce am mai mers seara si in weekend prin oras.

              Astazi am ajuns si pe la dealer si mi-au montat numere de inmatriculare. Dupa un drum pana la Portland de 350mile dus-intors (560km), am depasit si 1000mile cu masina. Consumul a fost de 43mpg (5.5%) si viteza medie estimata undeva la 63-64mph (~100km/h). 99% din timp am mers pe aceiasi autostrada (I-5) in limite legale. Intre Seattle si Portland, traficul a fost destul de mare, cel putin 5 radare dar s-a mers bine si constant. Nu am verficat consumul la pompa. La Mazda era identic cel de la pompa cu ce afisa CB iar la Octavia consumul real era cu minim 0.5l mai mare.

              Din ce estimez eu, e putin mai mic fata de Octavia 1.8 TSI si probabil in trafic zi de zi, in oras la o viteza medie de 21-22km/h va fi undeva la 9.5-10% si extra-urban 6-6.5% la un mers normal.

              Benzina pana acum am pus de 89 AKI (~93-94 RON) undeva la 2.99$/galonul. Honda recomanda minim 87 AKI (~91 RON) dar parca nu m-as duce atat de jos chiar daca am pus de la o statie mare (Shell).

              La intoarcere am accelerat de cateva ori mai puternic si masina accelereaza bine si sunt multumit de cum se misca. Dupa aproape de 6 ore de condus astazi, pot sa zic ca masina este foarte confortabila la drum lung.

              Ce m-a obosit a fost fix calitatea autostrazii. Asta pe care am mers are multe zone dintr-un beton mai putin perfect care te zguduie tare, vibreaza toata masina rau de tot si ce m-a terminat a fost zgomotul.

              Ca si in Irlanda, probabil nu voi fi nevoit sa spal masina prea des. Dupa 1000 mile arata ca in pozele de mai jos chiar daca ieri am fost prin zapada.

              Originally posted by botz View Post
              Oricum la varianta 9 la 117km/h ai 3000 rpm la manuala .La automata si sedan cred ca mult mai jos (cred).Ar trebui sa ai si viteza medie per fiecare trip in parte daca au pastrat setarile de la vechea generatie .
              La 80mph (126km/h) are cam 2600RPM la mers drept. Daca e vreo rampa, turatia creste. (am pus o poza)




              image ru

              Si o poza cu ceva ce nu vad prea des pe aici:

              iulianm
              Senior Member
              Last edited by iulianm; 13-03-17, 05:56.

              Comment


              • #37
                Am gasit viteza medie intr-un final. CB-ul se poate customiza sa arate doar anumite functii. Viteza medie si durata calatoriei nu era activata din setari.

                Revenind la consumul postat ieri (Trip A): Viteza medie a fost de 62mph (~100 km/h), distanta 346.7 mile (~555 km) si consumul de 43.6mpg (~5.4l/100km).

                Trip B e de cand am luat masina: 43mph (~68.8 km/h), 1005 mile (~1600km) si consumul de 39.1mpg (~6l/100km).


                photos upload

                Comment


                • #38
                  Consumul este foarte bun, mai ales cel de pe 'Trip A'. 5.4 l/100 km. la o viteza medie de 100 km/h e excelent.

                  Daca se poate, detaliaza putin despre cutia CVT. Stii, ca pe toate forumurile, si aici s-au spus multe lucruri rele despre CVT.
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #39
                    Am citit si eu multe pe internet despre cutia CVT si la test drive m-am dus cu niste asteptari foarte scazute. Honda CR-V a fost prima masina cu o cutie CVT condusa si Honda Civic e prima masina auto pe care o detin.

                    La kick-down, cutia CVT "schimba" pe la 6000RPM la modul ca emuleaza niste trepte de viteze. La accelerari normale, turatiile stau undeva la 2000-2500RPM si motorul abia se aude. Daca o calci mai tare, turatia urca mai mult. E greu pentru mine sa-mi dau seama daca motorul 1.5t are turbo-lag sau cutia CVT are senzatia de "rubber band".

                    Mi-e dor de cutie manuala si nu as da 1500E pe o cutie AT (fie ca e DCT, AT clasic sau CVT). Cutia CVT pe Civic impreuna cu auto-hold face condusul bara la bara mai usor de suportat.

                    In US nu prea am avut de ales. Daca e sa ma dea Trump afara, un Civic sedan manual s-ar vinde mult mai greu si cu mai putini bani. Piata aici e clar de AT si minotiratea care alege Civic manual, alege hatchback. In Seattle cred ca e si mai ciudat cu manuala deoarece orasul e asezat pe cateva dealuri si unele strazi sunt abrupte gen San Francisco.

                    In Europa 100% as fi mers pe Civic manual. Incerc pe cat de mult posibil sa fug de condusul bara la bara si la o viteza medie de sub 20km/h prefer alt mijloc de transport.
                    iulianm
                    Senior Member
                    Last edited by iulianm; 13-03-17, 21:34.

                    Comment


                    • #40
                      La toate masinile am folosit Philips VisionPlus sau X-Treme vision asa ca astazi am montat si pe Civic.

                      Mi-a luat ceva timp sa inteleg ce tip de bec am nevoie pe faza lunga. In manual zice asa:
                      - Faza scurta: 55W H11
                      - Faza lunga: 60W HB3

                      Eu tot ce am gasit de la Philips pentru faza lunga erau de 55W sau 65W. Am luat setul de 65W (care era recomandat de Philips pentru Honda Civic) si pe bec sunt trecute ambele valori: atat 65W cat si 60W.
                      Becurile originale pe faza scurta erau Osram si pe faza lunga Sylvania.

                      Becurile se schimba foarte usor si in 5 minute am reusit sa le schimb pe toate 4. Setul a fost undeva pe la 40$.

                      Am ajuns undeva la 1100 mile cu masina si totul e ok pana acum.

                      Inca n-am spalat masina si probabil o voi face saptamana urmatoare. Vreau sa aplic si o ceara ulterior.




                      upload pictures free

                      Comment


                      • #41
                        Am facut o acceleratie de la ~65 - 150 km/h si mi-a iesit undeva la 13 secunde. (poate in modul Sport ar fi fost mai rapida, dar nu cu mult)

                        Ceva asemanator aveam si cu Skoda Octavia 1.8 TSI din 2011 si era undeva la 10-11 secunde.

                        Mi se pare destul de mare diferenta de 2-3 secunde. Sa zicem ca o secunda e pierduta cu kickdown, o secunda ca nu eram in modul sport si ca e cutie CVT, dar cum am mai zis: 1.8 TSI e un motor genial care suna si bine.



                        Video cu Octavia: https://youtu.be/LLaa9avrWzU?t=5s
                        iulianm
                        Senior Member
                        Last edited by iulianm; 20-03-17, 04:26.

                        Comment


                        • #42
                          Astazi am testat SiriusXM. Il am gratuit timp de 3 luni dupa care e cu plata daca vreau sa continui.

                          E un radio prin satelit ce se aude destul de clar si are cam 180 posturi de radio. Am observat ca e destul de popular pe aici si ofera destul de multe informatii despre canale si melodii pe display.

                          Un detaliu mic: masina are un LED albastru ce lumineaza spre consola centrala pentru a oferi o ambianta mai placuta noaptea.


                          free screen capture

                          Comment


                          • #43
                            Ledul asta este si pe FD1, Civicul sedan de acum 2 generatii. Nu stiu daca-o fi fost si pe cea anterioara sau si pe hatchback-uri.
                            "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                            '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                            Comment


                            • #44
                              A fost si pe 5D (inca mai e pe a mea )
                              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                              Comment


                              • #45
                                Foarte tare!

                                La Mazda 6 este ceva asemanator dar e parte a unui pachet "Grand Touring Premium" ce are mai multe dotari printre care si "LED accent lighting for shifter area".

                                Chiar nu-mi aduc aminte de ce nu m-am uitat la Honda in trecut ca si marca......

                                Comment

                                Working...
                                X