iulianm: '17 Honda Civic Sedan EX-L 1.5T CVT, Taffeta White (USDM)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Superb, sa îl conduci cu bucurie!
    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
    Ex:
    2014 Honda Civic Executive
    2011 Honda Civic GT

    Comment


    • S-o stapanesti cu placere si s-o alergi cum si cat vrei tu!
      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

      Comment


      • Merci de info Iulian.Totusi remarc o calitate mai slaba a fabricatiei in ce priveste Civic-ul facut in Canada fata de Europa.Au si niste echipari sarace rau,comparativ cu ce se gaseste in Europa.

        Comment


        • Nu cred că înțeleg ce vrei sa zici.

          Comment


          • Superba, sa o conduci cu bucurie!
            2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
            Ex:
            2014 Honda Civic Executive
            2011 Honda Civic GT

            Comment


            • Sa o stapanesti sanatos. Pe asta nouă sau ce ti vei mai lua. Caci probabil vei schimba rapid si masina asta.
              Costurile de schimb nu sunt mari.

              Comment


              • Sa o stapanesti sanatos. Cu siguranță o vei schimba si pe asta repede. Costul de schimb e minim

                Comment


                • Sunt practic diferentele normale intre o masina sport si una "civila" (poate cel mult setata sport), nimic surprinzator. Sa stapanesti sanatos Golful! Dupa ce am citit patania ta, sunt mai curios sa ajung la un drive test cu noul Civic 1.5T.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • Sunt iarasi ceva probleme cu forumul si nu-mi apar posturile cum trebuie dar hai sa raspund aici la ceea ce am citit:

                    Originally posted by roval1972 View Post
                    Sa o stapanesti sanatos. Cu siguranță o vei schimba si pe asta repede. Costul de schimb e minim
                    Nu o voi schimba. Costul de schimb nu e minim. Am pierdut destul de mult la buy-back. Daca o vindeam in privat poate ieseam mai bine dar cu siguranta dura mai mult de 3h si era mai multa bataie de cap.
                    Motivul pentru care am schimbat acum masina a fost discountul mare la Golf GTI. Eu am luat Golf GTI non-FL; FL-ul care e deja prezent in Europa de vreun an, se lanseaza aici abia luna viitoare. Practic cam ce am pierdut la buy-back am obtinut prin discount. E prima oara cand fac asa ceva si sper sa fie ultima oara.

                    Planul meu era sa tin Civicul pentru 4-5 ani, doar ca nu mai puteam cu CVT-ul. (macar de-as fi avut padele pe volan)

                    Originally posted by Xander View Post
                    Sunt practic diferentele normale intre o masina sport si una "civila" (poate cel mult setata sport), nimic surprinzator. Sa stapanesti sanatos Golful! Dupa ce am citit patania ta, sunt mai curios sa ajung la un drive test cu noul Civic 1.5T.
                    Neaparat cu o cutie manuala. Eu am mai scris acum cateva posturi ca am fost la un potential buy-back la Honda si n-au vrut sa ma lase sa fac test drive cu Honda Civic Si (1.5t 205HP si cutie manuala) pe motiv ca nu paream convins ca vreau sa schimb masina.
                    Sa cautati si review-urile aluia de la turatii.ro care a testat atat HB manual cat si Sedan CVT si a observat si el ce diferenta mare poate fi intre manual vs CVT.

                    Nu e nicio patanie la mine. A fost fix decizia mea pentru ca nu simteam Civicul ca fiind masina potrivita pentru mine si mi-am dat seama de asta la scurt timp dupa ce am luat masina (probabil daca cititi cronologic topic-ul meu, va dati seama de asta)

                    Daca e sa numesc un avantaj major la Civic fata de restul competitorilor ar fi combinatia pozitie la volan + scaune. Scaunele sunt foarte confortabile si pozitia la volan mai joasa e sublima. Nu prea mai gasesti asa ceva in alte compacte.
                    Alt avantaj la Civic e stabilitatea pe viraje; la test-ul elanului (este pe YT, a scos o nota mai buna (adica a trecut cu 81km/h) ca un Golf GTI Clubsport (parca pe la 77km/h).

                    Repet, nu e nicio patatie. CVT-ul e din punctul meu de vedere veriga slaba a masinii. Daca nu te intereseaza AT, Honda Civic manual e o masina foarte ok.

                    Originally posted by dantt View Post
                    Merci de info Iulian.Totusi remarc o calitate mai slaba a fabricatiei in ce priveste Civic-ul facut in Canada fata de Europa.Au si niste echipari sarace rau,comparativ cu ce se gaseste in Europa.
                    Absolut!

                    Pe langa lipsa unor dotari sunt si alte chestii mai nasoale pe aici. La portbagaj sunt niste lufturi imense in care iti incape tot degetul si nici macar nu sunt consistente cu partea opusa a masinii.
                    Din ce m-am uitat eu pe la diverse review-uri, Civicul European este mai atent asamblat. E greu sa iti dai seama de asta dupa un drive-test. Trebuie sa detii masina cateva luni de zile, sa vezi ce de deranjeaza si apoi observi mai usor unele aspecte.

                    Comment


                    • Asta e, pe unii ii pierdem, pe unii ii castigam.. Important e sa conduci ce-ti place, sa simti ca e masina care te face cel mai fericit.
                      Mie imi pare rau doar ca n-o sa mai vad postari de-ale tale: imi placea mult sa urmaresc ce scrii si mai ales sa vad poze cu locurile prin care mergi.
                      Bafta in continuare si drumuri bune!

                      Comment

                      Working...
                      X