Florinakke: '05 Honda Jazz 1.4 Auto, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Florinakke: '05 Honda Jazz 1.4 Auto, Black

    Salutare,

    La putin timp dupa ce mi-am luat eu Accordul, nevasta`mea isi cauta si ea masina dupa niste criterii bine definite: automata, cu botul scurt, mai inalta si daca se poate neagra, si in nici un caz verde. Dupa ce a trecut cu greu peste niste Aygo-uri din motive finaniciare, Nissanuri mai micute pentru ca erau manuale, Suzuki suna aiurea, Audi A1 e urata si nu o pot vedea colegele cu asa masina, intr-o zi da peste Jazz.
    - Asta e! Are tot ce ii trebuie!
    - CE? Mai spune odata ca n-am auzit?
    - Da, da! E si neagra si geamuri fumurii! Perfecta! Intra si vezi istoricul reparatiilor, cat costa asigurarea, suna-l sa vedem daca mergem azi sau maine ca`i aproape!

    Cu totii le iubim cand le vedem bucuroase si entuziasmate de ceva anume, acea bucurie aproape copilareasca... in fine stiti si voi sentimentul. Si cum se nimereste pica data de cumparare in ziua in care se facea si anul de la nunta. Uite cadou de nunta )

    Despre masina acum: este spatioasa, suspensia este rigida, destul de zgomotoasa in interior, cu sistem audio bunisor. La putin timp dupa ce am cumparat-o i-am facut schimbul de ulei si filtrele dupa care zgomotul motorului s-a schimbat complet devenind foarte silentios. Nu stiu cum, dar am uitat complet ca trebuie schimbat si uleiul la cutia de viteze. Ma gandeam sa-l schimb acum dupa 4 luni... Daca o mai avea vreo importanta, nu stiu dar e in plan pt saptamanile viitoare. De asemenea o sa caut, cand fac Accordul sa ii fac si o isonorizare, macar partiala, pt a mai reduce din zgomot, ca prea trancanesc portierele si portbagajul la orice inchidere.

    Honda family here!
    Attached Files

  • #2
    Frumoasa foc..! Sa o folositi cu placere...!
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #3
      Chiar ca frumoasa foc.
      Pe negru o prinde bine.
      Felicitari!

      Sent from my Absolut bottle.
      The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
      https://www.instagram.com/iamrusu/

      Comment


      • #4
        Sa o folositi cu placere multi km. si fara probleme.

        Comment


        • #5
          Sa o folositi cu placere si fara probleme !
          Se tine bine la anii ei .

          Comment


          • #6
            Sa va bucurati de ea! Pielea e de fabrica?
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Mulțumesc pentru urari și vouă va doresc km multi si fara incidente.
              Despre interiorul din piele am avut și eu aceeași dilemă: daca e sau nu din fabrică? După mai multe căutări am găsit un alt jazz aproape identic, deci inclin sa cred că este din fabrică.
              Mă mai sâcâie ceva... La interior consola cu radio și toate butoanele de acolo de aprinde doar jumătate noaptea, adică nu sunt luminate butoanele de climatizare din jumatatea inferiora. Asa trebuie sa fie sau este ars vreun bec pe acolo?

              Comment


              • #8
                Bec ars.
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Sotia face mereu acelasi drum spre munca de 20-30 de minute pe sens care include circa 40% oras (circulatie fluida) si restul drum intins. La inceput cand am cumparat masina facea in jur de 550 km cu un plin, iar acum face in jur de 400 de km. Este adevarat ca intre timp s-a mai obisnuit cu masina si cu drumul, si de multe ori cand are drum liber ii da 100km/h, dar distanta este scurta. Mie mi se pare diferenta prea mare ca sa o pun doar pe seama stilului de condus, asadar va intreb si pe voi, ce altceva ar putea creste consumul atat de mult?

                  Am verificat cauciucurile pentru presiune si uzura, AC-ul il foloseste la fel de mult, frig nu a fost atat de tare, masina se aude la fel... am bujiile in portbagaj, pt ca mecanicul a spus ca nu trebuiesc schimbate dupa ce le-a inspectat pe cele existente deja, nici o placuta de frana blocata pe roata... masina am condus-o si eu si nu se comporta diferit, iar cresterea a fost destul de brusca.

                  Multam frumos!

                  Comment


                  • #10
                    Stilul de condus poate aduce o diferența de 1 litru la suta, in aceleași condiții de parcurs. Între doi șoferi diferiți, chiar și cu același șofer, in funcție de experiența, confort fizic sau psihic, stres, etc. Și nicio zi nu seamănă cu alta dpv trafic, clima, sau alte variabile.


                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                    Comment


                    • #11
                      @Florinakke : e foarte simplu, te minte nevasta. Îi place v-tec-ul

                      Comment


                      • #12
                        Eu fac plinul si resetez de fiecare data kilometrajul calatoriei sau cum s`o chema. Deci datele sunt culese de mine. Mi s-a parut mare diferenta ... mai analizez si va tin la curent.

                        Acum alta problema...
                        Am caut ulei pt cutia de viteze si nu am gasit datele tehnice, cat si de care. Ma puteti ajuta voi? Multam!

                        Comment


                        • #13
                          Daca e cutie cvt atunci ulei Honda CVT-F. Gasesti la coxmotorparts
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Jazz Se Sport Cvt
                            1339cc
                            83 BHP

                            Poate abuzez de cunoștințele tale/voastre, dar poti sa-mi spui si ce cantitate!

                            Multam!

                            Comment


                            • #15
                              3.2 litri.
                              Vezi aici: http://www.millersoils.co.uk/whichoil.asp
                              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                              Comment

                              Working...
                              X