Florinakke: '05 Honda Jazz 1.4 Auto, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Salut.
    Ai 2 telecomenzi? Face la fel din amandoua?
    Daca se incuie din cheie inseamna ca modulul de comanda este functional. Daca se descuie din telecomanda inseamna ca receptia RF functioneaza, deci ar trebui sa primeasca si comanda de incuiat, doar daca nu mai merge tasta de la telecomanda respectiva.
    ...
    I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

    Comment


    • #62
      Pentru jazz avem 3 chei și cum era de așteptat le-am incercat pe toate. Exact asta mi se pare și mie ciudat: se încuie cu cheia, se descuie cu oricare din cheie și nu se încuie din nici una din telecomanzi.

      Comment


      • #63
        Pune intrerupatorul plafonierei pe pozitia in care se aprinde cand deschizi o portiera, si vezi daca se stinge cand ai toate usile inchise.
        Eu banuiesc ca martorul de portiera inchisa de la una din usi e defect, si de asta nu comanda inchiderea din telecomanda...

        Comment


        • #64
          Era de la portbagaj. Nu știu cum dar clanpiciul ăla de închidere s-a dat peste cap și desi se închidea cumva nu foarte bine împiedica blocarea ușilor. Cu o șurubelniță și puțină îndemânare am reușit să îl pun înapoi în poziția potrivită. Mulțumesc pentru promptitudine.

          Comment


          • #65
            Pana acum am schimbat de 2 ori uleiul CVT si dupa 1-2 mii de km a inceput din nou sa tremure la plecarea de pe loc. Masina rare ori sare vreo zi fara sa fie condusa. Acum vreo 2-3 saptamani l-am schimbat din nou pt a 3a oara si a curs rosu aprins de parca era nou, a fost clar o risipa de bani - dar masina continua sa tremure.
            Ma gandesc serios sa-i dau foc, dar nu stiu daca am voie si mi`e sa nu primesc vreo amenda

            Am schimbat si bobinele alea, dar continua sa faca figuri din cand in cand... bine ca au fost SH, ca altfel imi dadeam mie foc. Ma uit acum dupa bujii, care au fost schimbate acum 2 ani - 15 mii de km. A inceput sa scartaie ceva la roata dreapta fata si nu reusesc sa-mi dau seama ce dracu e nici pe rampa si bucsele sunt toate bune, e foarte stresant, iar din cand in cand tacane oglinda retrovizoare sau ceva pe acolo, care tace doar cand trag/misc retrovizoarea.

            Imaginatia imi zburda la flacarile care ar cuprinde`o dupa ce e imbibata bine cu benzina... oare poti deveni piroman daca nu esti? As arunca`o in aer dar nu am cele necesare si risc sa ma acuze careva de terorism chiar daca sunt pe aratura!

            Sugestii? despre ce naiba sa mai fac sa mearga, nu despre cum sa o prajesc - ca la asta ma descurc

            Comment


            • #66
              Salut!
              Referitor la întreruperea pe care o are în mers din când în când, eu am pus testerul pe masina și a rezultat eroarea "crankshaft sensor position failed - intermitent".
              E vorba de senzorul de poziție (rotație) motor, mai pe înțelesul tuturor, însă mecanicul meu suspecteaza ca tot de la bobine e buba, iar senzorul da eroare (intermitenta) pentru ca nu citește corect atunci când întrerupe.
              Colegul
              nazy a aplicat un varnish pe bobine și se pare că a scăpat de acest simptom, citește postarea lui, poate te ajuta și pe tine. O sa incerc și eu.
              Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

              Comment

              Working...
              X