Amortizoare CR-V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Amortizoare CR-V

    Buna,

    La 90k+ km se apropie momentul cand voi trebui sa schimb amortizoarele fata, care au scurgeri de ulei, desi nu am sesizat modificari in comportamentul masinii.

    Am cautat pe net si am gasit diferente foarte mari intre diverse marci, de exemplu:
    - Stark - 100 lei/buc (pica din prima, nu exista ieftin si bun, pus doar pentru comparatie)
    - Monroe - 200 lei/buc
    - Kyb - 350 lei/buc
    - Mapco - 360 lei/buc


    Intrebari:
    - la cati km ati schimbat amortizoarele?
    - cu ce marci aveti experiente, care sunt avantajele si dezavantajele specifice?
    - ce tip de amortizoare folositi (ulei, gaz)?
    - este necesar sa se schimbe si flansele? de ce?
    - cum se justifica diferentele foarte mari intre marci?

    Sigur ca nu doresc ca discutia sa fie limitata doar la CR-V.


    Multumesc.
    2011 Honda CR-V 2.0 A/T Polished Metal Metallic

  • #2
    Ideal este de pus masina pe un stand de verificat amortizoare si sa vedeti unde si daca sunt probleme.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #3
      Ce ar putea sa spuna in plus un astfel de test ?
      Daca sunt scurgeri nu este un motiv suficient de schimbare ?

      Multumesc.
      2011 Honda CR-V 2.0 A/T Polished Metal Metallic

      Comment


      • #4
        Originally posted by lal View Post
        Ce ar putea sa spuna in plus un astfel de test ?
        Daca sunt scurgeri nu este un motiv suficient de schimbare ?

        Multumesc.
        Pai, un test de amortizoare produce o diagrama din care se vede exact uzura si ce amortizor trebuie schimbat. Personal cred ca scurgerile de ulei sunt un semnal de ingrijorare major, dar un amortizor stricat/defect/ineficient poate sa fie bine mersi defect si fara scurgeri de ulei. Oricum trebuie sa vedeti urgent ce trebuie sa schimbati, mersul cu amortizoare stricate poate produce mari probleme. La Honde nu am avut probleme dar la alte masini am pus Sachs - va recomand, excelente.
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • #5
          Amortizoare CR-V

          Dacă ai probleme cu amortizoarele la 90k km, eu zic ca au fost intens folosite și cu siguranța și flansele trebuie schimbate.
          Ca un contra-exemplu, eu fac in curând 200k km și nu am nicio problema (încă) cu ale mele și le verific la fiecare revizie la 20k, cam de 2 ori pe an.
          Și eu recomand Sachs.


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

          Comment


          • #6
            Multumesc pentru informatii. Unde gasesc amortizoare Sachs pentru CR-V ? Google nu ma prea ajuta.

            Si inca o intrebare: pareri Sachs vs. Bilstein ?
            2011 Honda CR-V 2.0 A/T Polished Metal Metallic

            Comment


            • #7
              Bilstein ar fi cele mai bune la ora actuala. Dar si preturile se duc departe. Sachs ar fi ideale, mi se pare ca echipeaza o gama destul de larga de nemtesti din echiparea de fabrica.

              Comment


              • #8
                A folosit cineva Eiback E30-40-012-01-22 (http://www.eibachshop.co.uk/eibach-p....WSgpQ9z-uUk)? M-ar interesa o parere, mai ales ca inalta masina cu 2,5cm pe fata si 3 pe spate. Si cum vreau sa-i pun carlig si deja mi se pare lasata un pic de spate, caut variante.

                Comment


                • #9
                  Nici o problema pana acum cu amortizoarele - 178.000 KM.
                  '16 Honda Civic Sedan 1.8 M/T
                  '07 Honda CR-V 2.0 M/T

                  Comment


                  • #10
                    Nici eu nu am avut (inca) probleme cu amortizoarele, la peste 238.000 km...
                    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                    Comment


                    • #11
                      Dar cu arcurile spate? Parca este masina mai lasata cu 0,5 cm pe spate.

                      Comment


                      • #12
                        Posibil sa fie lasat cu 0.5 cm...nu stiu ce sa spun. Nu am dat importanta la asta pentru nu il gasesc ca un "defect" si nici nu am observat sau masurat
                        '16 Honda Civic Sedan 1.8 M/T
                        '07 Honda CR-V 2.0 M/T

                        Comment


                        • #13
                          Cauta amortizoare Kayaba pentru Honda eventual Sachs, nu pune alte marci si mai ales sa nu pui Monroe.
                          Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
                          Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
                          Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
                          Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

                          Comment


                          • #14
                            De ce nu Monroe?
                            '16 Honda Civic Sedan 1.8 M/T
                            '07 Honda CR-V 2.0 M/T

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by mr4 View Post
                              Posibil sa fie lasat cu 0.5 cm...nu stiu ce sa spun. Nu am dat importanta la asta pentru nu il gasesc ca un "defect" si nici nu am observat sau masurat
                              Am un CRV II din 2006 si asa sta de cand am luat-o lasata usor de spate..plus un pic cracanata. La un moment dat mi-am facut griji din cauza asta si am dus-o in service pentru constatare...aliniament roti...unghiuri de fuga..etc..etc...nu s-a constatat nimic. Am amortizoarele ei din fabrica..130 de mii km si nu sunt probleme. Flansele ar trebui controlate..zic eu. La test amortizoare a iesit ok. Daca au scurgeri nu e bine, ar trebui schimbate fara alte discutii. Merge un set de KAYABA..schimbate toate 4 sau SACHS pe gaz si ulei...acum depinde ce te intereseaza. Implicit schimbi si flansele . Eu asa zic...daca tot se umbla la amortizoare e pacat sa nu faci toata treaba sa nu ai surprize....
                              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                              Comment

                              Working...
                              X