Junioru: '16 Honda Civic Sedan ES 1.8, M/T, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Merge. 😉

    Comment


    • #17
      Merge dar s ar putea sa pierzi garantia...

      Comment


      • #18
        Bai, numai prostii vorbiti!
        Nu pierde nicio garantie.

        Comment


        • #19
          Da de unde stii? Daca se pierde?

          @vtin: Honi soit qui mal y pense.
          Delphi
          Super Moderator
          Last edited by Delphi; 24-02-17, 21:03.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #20
            Originally posted by Delphi View Post
            Honi soit qui mal y pense.
            Ma voi indrepta.

            Comment


            • #21
              Cum de unde? Asa este la toate marcile. Spui ca scutesti manopera,asta inseamna ca schimbi tu uleiul si filtrele da? Deci nu faci revizia in service autorizat. Garantia este valabila daca faci revizia in service autorjzat conform cu specificatiole Honda. Acuma vezi de unde stiu? Sau tu sustii cumva ca pe perioada garantiei de 5 ani tu nu schimbi uleiul si mai ai garantie?

              Comment


              • #22
                Da, ai dreptate. Si se vede ca stii bine ce stii.
                Am uitat sa-ti spun: masina mea a iesit de mult din garantie. De batranete.
                vtin
                Senior Member
                Last edited by vtin; 25-02-17, 08:03.

                Comment


                • #23
                  Asta e altceva. Poti sa pui floriol sau bunica...e mai ieftin...ala de masline s-a scumpit...

                  Comment


                  • #24
                    i93mid, nu se pierde nici o garantie. Asculta de aia mai batrani pe forum ca au invatat mai multe.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Salut baieti, nu am mai scris de anul trecut. Am facut ieri revizia de 2 ani la ASKO. Masina avea 20.200km.
                      Luat piesele de la Epiesa (filtru ulei Mann, filtru aer Mann, filtru polen Nipparts, ulei Motul 5w40), total 263 lei.
                      Mers la ASKO, manopera revizie 300 lei (TVA inclus, reducere 10%). ITP, pt ca s-au facut 2 ani, tot la ASKO, 120 lei (TVA inclus). Timp efectiv de cand am ajuns la ASKO pana am plecat, o ora si 30 de minute. Si daca mai sunt si acum dubii ca mergand la revizie cu piesele tale pierzi garantia, va spun ca nu se pierde absolut nimic. Cei de la ASKO permit foarte bine sa aduci piesele tale fara a afecta garantia masinii.

                      Daca va intrebati cand se lanseaza noul CRV si la noi (si evident si motorul de 1.5l turbo pe el) am aflat ca vor veni in august-septembrie, inca nu se stie pretul (cel putin asa mi-a spus mie domnul de la vanzari).

                      Acum, am pus ulei 5w40. Primele impresii, fata de 0w20 folosit pana acum: motorul e mai putin zgomotos la turatii mari, dar pare ca a pierdut un pic din performanta. OK, din cate am citit, cu 5w40 e mai protejat motorul, bla bla, ulei care face mai bine fata verilor calduroase, mersului pe autostrada la viteze/turatii mari, etc...dar sincer, parca imi pare rau ca nu am mers tot pe 0w20 )

                      Comment


                      • #26
                        Ai sarit de la o extrema la alta.

                        Comment


                        • #27
                          Da, cam asta am facut. Cei de la ASKO mi-au zis, ori 0w20 ori 5w40...asta baga ei la benzinare...asta am luat

                          Comment


                          • #28
                            Mergea ceva la mijloc, gen 5W30
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Asa am vrut sa iau, 5w30, dar mi-au zis ca ei la ASKO il folosesc pe ala la diesel, la benzina pun 5w40

                              Comment


                              • #30
                                Intradevar, multe 5W30-uri au certificar mai mult pt diesel, dar un Motul, un Eneos Sustina se gaseste oricand.
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X